in

Film Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny vyvolal vo fanúšikoch zmätené pocity

Nikto nevie, kam sa príbeh posunie.

Fanúšikovia sveta Harryho Pottera sa tento týždeň dočkali dlhoočakávanej premiéry druhej časti série Fantastické zvery. Pozrite sa spolu s nami na najvýznamnejšie momenty vo filme! Už trailery predpovedali, že to bude trhák Mnohé z trailerov nasvedčovali viacerým skrytým odkazom (Easter eggs), ktoré tvorcovia vo filme schovali najmä pre skalných fanúšikov ságy Harry Potter. Okrem týchto […] More

Fanúšikovia sveta Harryho Pottera sa tento týždeň dočkali dlhoočakávanej premiéry druhej časti série Fantastické zvery. Pozrite sa spolu s nami na najvýznamnejšie momenty vo filme!

Už trailery predpovedali, že to bude trhák

Mnohé z trailerov nasvedčovali viacerým skrytým odkazom (Easter eggs), ktoré tvorcovia vo filme schovali najmä pre skalných fanúšikov ságy Harry Potter. Okrem týchto detailov sme však už z trailerov zistili viacero kľúčových informácií. Jednou z nich je pravda o pôvode Nagini, verného služobníka Lorda Voldermorta.

Podľa informácií, ktoré máme z Fantastických zverov, bola Nagini (Claudia Kimpôvodne žena prekliata starou kliatbou známou ako Maledictus. Súčasťou kliatby je, že človek sa môže premeniť na konkrétneho netvora (v tomto prípade hada), no v istom veku už bude táto zmena nevratná. Aké má tento fakt implikácie napríklad na voľbu Nagini ako jednu z horcruxov je otázne. Podľa informácií z kníh o Harrym totiž vieme, že Voldermort neúspešne skúšal premeniť zvieratá. Možno práve fakt, že Nagini má ľudskú dušu, ovplyvnil jeho výber.

Ďalšie hitovky z traileru sú napríklad mladý Dumbledore (Jude Law) a tiež vývoj vzťahu medzi Newtom (Eddie Redmayne) a jeho starou láskou zo školy, Letou Lestrange (Zoe Krävitz). Áno, Leta je z tej istej rodiny ako mnohými fanúšikmi nenávidená Belatrix, ktorá môže za smrť Siriusa Blacka v 5. časti pôvodnej série.

Množstvo kúziel ale žiadne čaro?

Hoci sa fanúšikovia tešili na návrat do čarodejníckeho sveta, mnohí ostali sklamaní. Napriek názvu sme tu mali málo fantastických zverov v centre diania. Obľúbené postavy z prvej časti nemajú toľko šmrncu ako predtým a dokonca robia rozhodnutia, ktoré nám nedávajú zmysel. Napríklad Queenie, ktorá je zamilovaná do Jacoba (ktorý je mukel, teda nie je čarodejník), sa odovzdane pridá na stranu Grindelwalda. Hoci stvárnenie tejto postavy je v podaní Alison Sudol brilantné, samotný vývin postavy nám nedáva zmysel.

Atmosféra tohto filmu je oveľa temnejšia než tá, na ktorú sme si zvykli pri filmoch o Harrym. To by však vôbec nebol problém, veď je prirodzené, že v inom období bude film pôsobiť inak. Takisto musíme uznať, že bolo potešujúce navštíviť ďalšie miesta čarov na svete a vidieť rozsah čarodejníckeho sveta: videli sme napríklad francúzske Ministerstvo mágie, vrátili sa na chodbu toho britského a nechýbal ani starý dobrý Rokfort.

Samotný dej má niekoľko línií deja a je náročné sledovať ho a nezaspať pri tom. Na zvery uprostred filmu zabudneme a keď sa opäť starý čínsky drak objaví, máme problém spomenúť si, odkiaľ vlastne prišiel. Hlavnou líniou nie sú ani tak Grindelwaldove zločiny ako skôr jeho taktika zhromažďovania svojich stúpencov. Jeho hlavným cieľom je nájsť Credenca Barebone-a (Ezra Miller), ktorý podľa jeho slov ako jediný dokáže zabiť Dumbledora.

Najsilnejšou črtou filmu je práve jeho zložitá postava. Narozdiel od Voldemorta, pri Grindelwaldovi vidíme, že jeho hnacou silou nie je nenávisť voči muklom, ale akési vyššie dobro, v ktoré verí. Perfektne dokáže zmanipulovať ľudí vo svojom okolí, až natoľko, že mu viackrát museli meniť stráže vo väzení (a ani to nepomohlo predísť jeho úteku). Vidíme, že má slepých následovníkov a preto nemusí sám robiť špinavú prácu (napríklad pri vražde bábätka nie je ani prítomný v miestnosti). Napriek negatívnym predpovediam o výbere Johnnyho musíme uznať, že mu táto rola sadla ako uliata a jeho postava má hĺbku, ktorú sme ani nečakali.

Zdroj: IMDb

TOP 5 momentov z filmu

5. Útek z cirkusu

Časť tejto scény bola aj súčasťou traileru. Credencov a Naginin útek však poskytol dostatok priestoru na akciu a aj pre niekoľko čarovných zverov. A to je predsa jeden z hlavných motívov filmu, no nie?

4. Grindelwaldov útek

Hoci samotná scéna trochu pripomínala mätúcu scénu známu ako bitka 7 Potterov z predposledného filmu pôvodnej série, táto bola omnoho surovejšia. Odrezaný jazyk, utopenie, desivá jazda vo vzduchu a niekoľko vrážd človeka hneď na začiatku filmu usvedčia v tom, že tento film už nie je pre deti.

3. Pravda o vzťahu Albusa a Gellerta

Odkedy sme uvideli prvý trailer, počuli sme množstvo teórií a názorov na vzťah dvoch najmocnejších čarodejníkov na svete. Albus sám vo filme prizná, že boli „viac ako len priatelia“. Dôkazom je aj príbeh, ktorý sa dozvieme zo zrkadla Erised. Albus a Gellert ešte v mladosti zložili neporušiteľnú prísahu o tom, že nikdy proti sebe nebudú bojovať. To je dôvod, preto Albus posiela Newta, aby to urobil zaňho. Keďže sa im talizman, ktorý zachytáva prísahu, podarilo získať, predpokladáme, že v ďalšom filme sa im ho podarí zničiť a sľub rozviazať. Veď z kníh o Potterovi vieme, že Albus Grindelwalda porazí v priamom súboji. Táto scéna so zrkadlom však jednoznačne patrí medzi naše obľúbené!

2. Zhromaždenie Grindelwaldových stúpencov

Perfektná reč a využitie magických (aj špeciálnych) efektov nám okrem Johnnyho postavy priblížili aj skutočnosť, akým spôsobom si charizmatickí lídri nachádzajú svojich stúpencov. Smrť jedného dievčaťa Grindelwald šikovne využije na budovanie svojho príbehu o tom, ako sú to v skutočnosti aurori, ktorí páchajú násilie, a z dievčaťa urobí martýrku. Perfektne využije aj pravdu o druhej svetovej vojne a v efektnom divadle premietne zásadné boje vrátane Nagasaki. Tie použije ako zámienku: chce sa len brániť, nie ublížiť. Celé to zakončí fantastickou ohňovou šou, ktorá neublíži len jeho verným. Zrada zo strany Queenie a Tiny to celé zavŕši.

1. Odhalenie Credencovej skutočnej identity

Hoci kritici špekulujú, či ho Grindelwald neklame, podľa posledných scén filmu je Credence v skutočnosti Aurelius Dumbledore, stratený článok známej rodiny Dumbledorovcov. Efektné odhalenie sprevádza príbeh o fénixovi, o ktorom vieme už z pôvodnej série, že je verným sprievodcom tejto rodiny.

Napriek týmto jasným chvíľam však máme množstvo nezodpovedaných otázok. Veľká časť filmu bola zbytočná vata okolo skutočného deja a my len dúfame, že ďalšia časť bude silnejšia.

Keď to všetko zhrnieme, jasné je jedno: pre fanúšikov Harryho Pottera je to jednoznačne must-see. Nemajte však vysoké očakávania, pretože nateraz sa zdá, že komplikovaná zápletka je skôr zámienkou na zárobok viac než čokoľvek iné. A pokiaľ ešte svet Pottera nepoznáte, radšej začnite pôvodnou sériou. Tá vás (doslova) očarí.

Čo si o tomto filme myslíte? Veríte tomu, že Credence je Dumbledore? Čo hovoríte na Grindelwalda v podaní Johnnyho Deppa? A ktoré zviera je vašim obľúbeným? Prezraďte nám v komentoch!

Zdroj titulnej fotky: IMDb

Pyžamo, košeľa alebo staré tričko? Spíte vo vhodnom oblečení?

tipy na vianočné darčeky

Darčeky na poslednú chvíľu: Poteš rodičov či kamarátov aj za pár drobných