in
trápne otázky dievčat v puberte

„Trápne“ otázky, ktoré sa raz opýta každé dievča v puberte

Každé štádium materstva so sebou prináša svoje vlastné výzvy a úskalia. No ak ste mamou pubertiačky, možno sa nachádzate v situácii, kedy naozaj neviete, ako odpovedať na otázky.

Nečudujeme sa, veď okolo celej puberty sa vznáša nepochopenie a častokrát aj výsmech, pričom na to nie je dôvod. Zmeny v myslení aj v tele sú prirodzené, občas však deti potrebujú tieto slová počuť priamo od rodičov. Tu sú 3 najbežnejšie otázky od pubertiačok, pri ktorých sa môžete cítiť trápne (úprimne, aj ony). V článku […] More

Nečudujeme sa, veď okolo celej puberty sa vznáša nepochopenie a častokrát aj výsmech, pričom na to nie je dôvod. Zmeny v myslení aj v tele sú prirodzené, občas však deti potrebujú tieto slová počuť priamo od rodičov.

Tu sú 3 najbežnejšie otázky od pubertiačok, pri ktorých sa môžete cítiť trápne (úprimne, aj ony). V článku vám dáme aj rady, ako na ne odpovedať.

1. Môžem sa začať holiť?

Najväčší problém pri tejto otázke je, že v dnešnom svete dievča v puberte veľmi intenzívne vníma nátlak médií a okolia, aby bola jej pokožka hladká a bez ochlpenia. Podpazušie, nohy, ruky či oblasť bikín, za svoje chĺpky sa pubertiačky častokrát začínajú hanbiť a vlastne nevedia, čo s týmto pocitom majú robiť.

Pomôcť môžete najmä tým, že ich v prvom rade upokojíte. Každému rastú chĺpky a je v poriadku, ak si ich chcú nechať. Rovnako je v poriadku, ak si ich chcú odstrániť. O metódach odstraňovania chĺpkov zvyčajne najskôr počujú od rovesníčok a nie vždy majú k dispozícii úplne informácie. Môžete im teda vysvetliť jednotlivé metódy (napísali sme k tomu samostatný článok) a pomôcť im vybrať si jednu.

Čo by mali dievčatá o odstraňovaní chĺpkov vedieť:

  • že to zaberá čas a nie je to zadarmo
  • že to nie je povinnosť
  • že spoločnosť sa na to pozerá rôzne
  • že niektoré metódy nie sú bezbolestné

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Taylah Chapman (@taylah_chapman_photography),

2. Ale ako v skutočnosti VYZERÁ menštruácia?

Pamätáte si, ako ste si predstavovali menštruáciu vy? Predtým, než ju ženy zažijú, sa musia spoliehať len na informácie z okolia. V školách sa to v niektorých prípadoch vyučuje neskoro, veď dnes menštruujú aj 10-11-ročné dievčatá. Vysvetlite dcérke, že akékoľvek katastrofické scenáre o červenom mori nemusia byť pravdivé.

Prvá menštruácia je častokrát menej intenzívna, okrem toho, menštruačná krv nie je rovnakej farby na akú sú deti zvyknuté napríklad kvôli poraneným kolenám. Zároveň môžete využiť príležitosť a hovoriť o zdraví.

Väčšina mamičiek (v niektorých prípadoch aj oteckovia) sú pripravené odpovedať na otázky o menštruácii. O čosi náročnejšie to je s vaginálnym výtokom. Pritom ten indikuje zdravie ženy počas celého cyklu a dievčatá by mali vedieť, že v prípade zvláštneho zafarbenia, silného zápachu alebo zvláštnej konzistencie potrebujú vyhľadať lekára.

Táto otázka je tiež skvelou príležitosťou na rozhovor o prvom sexe. Hoci sa vám vaša dcéra zdá veľmi mladá, v dnešnej dobe s aktívnym sexuálnym životom začínajú tínedžeri veľmi skoro. Opatrnosti nikdy nie je dosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa fraeuleinboehm (@fraeuleinboehm),

3. Ako sa používa tampón?

Jedna zo série všetkých otázok týkajúcich sa ženských hygienických produktov. Tampóny s aplikátorom či bez, veľkosť od mini až po extra veľké, doslova desiatky značiek a druhov vložiek… Je to chaos, do ktorého sú dievčatá hodené. Čo všetko by ste pri tejto otázke mali povedať?

  • Že si môžu vybrať medzi tampónom, vložkou alebo kalíškom.
  • Ako si bezpečne zaviesť tampón (Zvoliť správnu veľkosť, aký to je pocit, kedy viem, že je správne zavedený, kedy ho vymieňať a nezabúdať na umývanie rúk ešte pred aplikáciou)
  • Ako sa používajú hygienické vložky. Zvyčajne si pre začiatok vyberú rovnaký typ, aký používa matka, neskôr si nájdu ten, čo im vyhovuje.

Ako to môžete urobiť? Môžete ukázať obrázok, podľa ktorého ľahšie dcéra pochopí, ako vyzerajú ženské intímne partie. Dôležité je dcéru upokojiť, nemusí predsa používať kalíšok či tampón hneď od začiatku. Mnoho žien používa vložky celý život. Využite túto príležitosť na budovanie vzťahu s dcérou.

Ak za vami vaša pubertiačka príde s jednou z týchto otázok, neodbite ju. Prejavila veľkú dôveru tým, že sa pýta vás. Ak ale nenájde odpoveď tam, obráti sa inam. V takom prípade už ale nebudete mať kontrolu nad tým, čo sa dozvie (a čo nie).

Zdroj titulnej fotky: Janko Ferlic (Pexels)

ako sa cítia ľudia s PPP

ROZHOVOR: V prvých fázach poruchy príjmu potravy fyzické zmeny nie vždy vidieť

ako sa obliecť na letný festival

Ako sa obliecť na letný festival? Pozri sa, čo mali na sebe celebrity