in
akne v puberte

Akné v puberte: ako môžu rodičia pomôcť?

4 rady, ako byť oporou pre vaše deti

Puberta je už sama o sebe hektické obdobie. Viditeľné akné na tvári to vašim deťom vôbec neuľahčuje. Tínedžeri, ktorých trápi akné, sa častokrát cítia nesvoji. Majú nízke sebavedomie a môžu mať aj úzkostné stavy. Za svoju tvár a telo sa hanbia – snažia sa to zakryť oblečení a makeupom, no ani to veľakrát nestačí. Kvôli […] More

Puberta je už sama o sebe hektické obdobie. Viditeľné akné na tvári to vašim deťom vôbec neuľahčuje.

Tínedžeri, ktorých trápi akné, sa častokrát cítia nesvoji. Majú nízke sebavedomie a môžu mať aj úzkostné stavy. Za svoju tvár a telo sa hanbia – snažia sa to zakryť oblečení a makeupom, no ani to veľakrát nestačí. Kvôli pocitu hanby alebo menejcennosti sa vyhýbajú prezentáciám pred celou triedou či miestam, kde je veľa neznýmych ľudí. Izoluje ich to a brzdí vo vývoji.

Pripravili sme preto pre vás 4 rady, vďaka ktorým môžete urobiť krok smerom k vašim deťom a byť im oporou.

Berte akné vážne

Akné vo veľkej miere ovplyvňuje, ako sa na seba človek pozerá. Môže viesť k depresívnym sklonom a k samote. Ťažko sa skrýva, preto sa ľudia s akné radšej kontaktu s inými vyhýbajú. Je to o to vážnejšie, pokiaľ ide o tínedžera. Ten vám častokrát nechce alebo ani nevie vysvetliť, ako veľmi to na neho vplýva.

Jedna z najbežnejších reakcií na sťažnosti na akné je „zmizne to samo“. V skutočnosti však týmto môžete narobiť viac škody ako osohu. Prečo?

  • Akné môže byť dôvodom na šikanu: ak akné neberiete dostatočne vážne, možno sa vám s týmto váš pubertiak neprizná.
  • Spôsobuje to nízke sebavedomie: Zamiesť to len tak pod koberec môže znamenať, že sa pubertiak uzavrie viac do seba.
  • NEMUSÍ to zmiznúť samo: množstvo dospelých ľudí dnes má akné a jazvy po akné. Sľubovať niečo, čo neviete zaručiť, môže naštrbiť dôveru vášho dieťaťa, navyše to neskôr môže prehĺbiť depresiu.
  • Akné je fyzicky bolestivé: necitlivosť na poznámky o akné môže spôsobiť, že sa nepriznajú ani s väčšou bolesťou

Samozrejme, to neznamená, že musíte akné vo vašej domácnosti riešiť ako najväčší problém. Treba mu však prisúdiť istú vážnosť, zohľadniť všetky možnosti a poskytnúť vašim deťom to najlepšie, čo môžete: vypočutie, pochopenie a starostlivosť.

So starostlivosťou vám najviac pomôže dermatológ.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ISOTRETINOIN WITH S⚡️ (@isotretinoinwiths),

Opatrne pripomínajte, že je potrebné sa o pleť starať pravidelne

Dermatológ vám možno predpíše diétu, možno konkrétne produkty na vonkajšiu starostlivosť, v závažných prípadoch v kombinácii s liekmi. Pre úspešnú liečbu je kľúčové, aby sa o pleť vaša ratolesť starala pravidelne. Rodičia však majú tendenciu pripomínať to deťom častejšie, než je potrebné.

Pozor: môže to mať opačný efekt. Tínedžeri z toho môžu mať pocit, že nič iné na nich okrem akné nevidíte, alebo že na inom nezáleží. Ak vnímate, že liečba nie je pravidelná, skvelým riešením je zaradiť pravidelné návštevy dermatológov.

Tí tvrdia, že práve pred a tesne po návšteve je starostlivosť najpoctivejšia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Em Ford (@mypaleskinblog),

Skúste zredukovať stres

Stres môže spôsobovať zápalové procesy, ktoré vedú k vzniku nového akné. Navyše, už samotný „problém“ s akné je dostatočne stresujúci. Preto sa pokúste zvoľniť tempo vo vašej domácnosti. Ak potrebujete riešiť napríklad prípravu do školy alebo vysvedčenie, pomôže vám tento článok.

K redukcii stresu vám dopomôže aj pravidelné cvičenie, pestrá strava a poriadny spánok.

Dovoľte, aby sa stretli s dermatológom osamote

Takto si môžu vytvoriť vzťah a úprimne sa porozprávať o tom, čo vášho pubertiaka trápi. Dermatológ má tak šancu podchytiť nesprávne návyky pri čistení pleti alebo stravovaní, tiež si všimne náznaky duševných ochorení alebo ďalšie symptómy. V prítomnosti rodiča sa podľa odborníkov z praxe tínedžeri nezdôverujú úplne.

Hlavne však nezúfajte. Dajte vašim ratolestiam vedieť, že ste tu pre ne. Všetko ostatné už potom do seba zapadne.

Zdroj titulnej fotky: Scott Webb (Unsplash)

Cestovať po svete a popri tom zarábať? Stačí si vybrať vhodné zamestnanie

vitamíny pre deti

Viete, ktoré vitamíny potrebuje vaše dieťa?