in
vitamíny pre deti

Viete, ktoré vitamíny potrebuje vaše dieťa?

Stručný prehľad o vitamínoch od prvej triedy až po maturitu

Vitamíny sú pre život nevyhnutné. Vlastne, odtiaľ pochádza aj ich názov (vita = život, amin = dusíkaté zlúčeniny). Naše telo si ich samo vyrobiť nedokáže, musíme mu ich dodať zvonku, teda stravou. Predtým, než zakúpite vitamíny pre deti, si však prečítajte tento článok. Deti a mládež sú na nedostatok aj prebytok vitamínov citlivejší než dospelí […] More

Vitamíny sú pre život nevyhnutné. Vlastne, odtiaľ pochádza aj ich názov (vita = život, amin = dusíkaté zlúčeniny). Naše telo si ich samo vyrobiť nedokáže, musíme mu ich dodať zvonku, teda stravou. Predtým, než zakúpite vitamíny pre deti, si však prečítajte tento článok.

Deti a mládež sú na nedostatok aj prebytok vitamínov citlivejší než dospelí ľudia, o to viac by teda rodičia mali dbať na správny príjem vitamínov, spolu so základnými živinami (cukor, bielkoviny a tuk) a stopovými prvkami, ako sú napríklad vápnik, jód alebo železo. Ako sa však zorientovať v mätúcom svete doplnkov?

Prvý krok je správna výživa

Skôr než kúpite vitamínové preparáty si urobte menší audit vašej kuchyne. Ako sa stravuje vaše dieťa? Netreba zabúdať, že každé dieťa je iné, a mení sa aj vekom. To znamená, že to, čo zaberie pre jedno, už pri druhom nemusí fungovať. Zároveň to, čo chutí desiatim deťom, jedenáste do úst ani nedá. Treba to mať na pamäti aj pri tvorbe jedálnička vo vašej rodine. Napriek tomu je ale niekoľko zásad, ktorých je dobré sa držať.

  • dostatočný prísun energie a tukov, cukrov a bielkovín
  • správne množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov
  • dostatok spánku
  • dostatok pohybu / športu
  • pobyt na čerstvom vzduchu

Čo by mal obsahovať pestrý jedálniček?

Je to pomerne jednoduché. Obsahuje ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, chudé mäso, strukoviny, cereálie a kvalitné rastlinné oleje. Toto samozrejme platí aj v dospelosti.

Pozor: príjem vitamínov stravou zvyčajne stačí na zabezpečenie odporúčanej dennej dávky. Nemusíte teda kombinovať doplnky výživy so zdravým jedálničkom, pokiaľ na to nie je dôvod. Nezabúdajte, že aj predávkovanie môže mať škodlivé účinky. Hádam najmenej škodlivým je v tomto vitamín C, ktorého prebytok telo vylúči močom.

vitamíny pre deti môžete doplniť v strave
Prvým krokom by vždy malo byť prispôsobenie jedálnička potrebám vašich detí. Zdroj: Pixabay (Pexels)

Kedy zvýšiť dávkovanie vitamínov?

V niektorých prípadoch pestrá a vyvážená strava nebude stačiť. Medzi tie patria:

  • deti trpiace chronickou chorobou
  • dieťa so zvýšenou fyzickou námahou alebo po chorobe
  • dieťa, ktoré odmieta niektoré zložky stravy (neje zeleninu alebo mäso)
  • vegetariáni a vegáni

Obdobie počas základnej školy

Kontakt so spolužiakmi vystavuje deti možnosti nákazy. Môžete preto podporiť imunitu vyššou dávkou vitamínu C, to najmä v chrípkovom obdbobí. V tomto veku je dôležté dbať aj na dostatok vitamínu D, pretože jeho nedostatok sa spája s vyššou náchylnosťou na chrípku a infekcie. Kombinovať teda môžete vitamín C, B-komplex a najmä dostatok športu, pobyt na slnku a otužovanie.

Obdobie počas strednej školy

V tomto veku pribúda fyzická a najmä psychická záťaž kvôli štúdiu. Telo sa rýchlo mení a rastie. Vo všeobecnosti je preto treba zvýšiť dávky vitamínov C, B, A a D – samozrejme tak môžete urobiť aj cez jedálniček. Opatrne treba zaobchádzať v prípade vegetariánskej stravy, kde môže chýbať železo, vápnik a dostatok vitamínov A, D, B1 a B12. Pri vegánoch tiež hrozí nedostatok vitamínu B12.

mladé dievča s jablkom
Rastúcemu telu sa potreby menia rýchlo. Nebojte sa jedálniček zmeniť podľa potrieb vašich detí. Zdroj: giftpundits. com (Pexels)

Čo sa stane v prípade nedostatku vitamínov?

Takto sa prejavujú nedostatky jednotlivých vitamínov najmä v detskom organizme.

  • Vitamín B1: svalová únava, nechuť do jedla, chudnutie, podráždenosť, môže viesť až k poruchám mozgu
  • Vitamín B2: nižšia odolnosť voči infekciám (vedúca k akné, kožným zápalom, seboroidom, zápalom slizníc, kútikov úst, spojiviek), anémia
  • Vitamín B6: seboroické vyrážky, neurologické symptómy (podráždenosť, kŕče), zápaly nervov
  • Vitamín B9: slabosť, únava, brnenie končatín, zápaly v ústach
  • Vitamín B12: porucha tvorby červených krviniek
  • Vitamín C: únava, nižšia odolnosť voči infekciám, pomalšie hojenie a zotavovanie, môže viesť k zápalom a ku krvácaniu ďasien
  • Vitamín A: nechutenstvo, kožné príznaky
  • Vitamín E: opäť porucha tvorby červených krviniek
  • Vitamín D: pri raste môže vzniknúť porucha vývoja kostí, nižšia odolnosť voči infekciám, alergie, cukrovka, obezita
  • Vitamín K: porucha zrážanlivosti krvi (vnútorné krvácanie, krvácanie z nosa a pod.)

Ako vidíte, následky nevyváženej stravy sú závažné, o to viac pri rastúcom tele. Dbajte preto na výživu vašich detí a predtým, než siahnete po rôznych vitamínových doplnkoch, nezabudnite sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroj titulnej fotky: Pietro Jeng (Pexels)

akne v puberte

Akné v puberte: ako môžu rodičia pomôcť?

Detská izba: Priestor na osobnú realizáciu a súkromie detí