Ak si chlapec a máš dobrú kamošku, alebo naopak si dievča a máš blízkeho kamoša, pravdepodobne si už takéto podpichovanie zažil/a na vlastnej koži. A vy spolu chodíte? Odpoveďou často býva „Sme len kamaráti“ alebo „Je mi ako rodina“. Napriek tomu to okolie nie vždy prijme. V článku sa bližšie pozrieme na to, či je vôbec možné ostať len kamarátmi.
Jeden z vás sa (pravdepodobne) zaľúbi
Najčastejší argument, prečo by si chlapci a dievčatá mali dávať pozor, je ten, že jeden z nich sa určite zaľúbi. Môžeme ťa upokojiť: nič nie je isté. Je tu veľká pravdepodobnosť, že sa to stane, ale nie je to nutnosť.
Je prirodzené pociťovať zaľúbenie voči niekomu, s kým trávime veľa času a dôverujeme si. O to viac v období puberty, kedy nemáme ani najmenšiu kontrolu nad vlastnými hormónmi. V kombinácii s nátlakom okolia a sociálnych sietí sa ľahko dostaneme do situácie, kde je len jeden z dvoch zaľúbený. Dievča chce s chlapcom chodiť, no on ju vníma ako sestru. Alebo chlapcovi sa ona naozaj páči, no ona s ním chodiť nechce. Stáva sa to. Čo s tým?
Ísť v mladom veku do vzťahu s blízkym priateľom je požehnanie aj risk, ale hlavne risk. Pravdepodobnosť, že náš vzťah z tínedžerských čias sa nedožije ani našej dvadsiatky je vysoká, a rozchod by mohol úplne zruinovať priateľstvo. To je pravý dôvod, prečo pred tým varujú viaceré zdroje, a to napriek romantickým komédiám, ktoré túto situáciu zľahčujú.
Práve mladý vek je nevýhodou. Vývojom a časom sa emócie ustália a s jasnejšou hlavou sa vám bude lepšie rozhodovať. Možno to teraz takto nevnímaš, ale jedno je isté. Z dlhodobého hľadiska stojí za to uprednostniť priateľstvo: veď vzťah môžete začať aj neskôr, ale oživovať priateľstvo, ktoré stroskotalo, je náročné.
Ako to riešiť? Je možné udržať si odstup, zamestnať svoju myseľ niečím iným, dokonca si na niekoľko týždňov alebo mesiacov dať pauzu. Strane, ktorá sa zaľúbila, to poskytne priestor a čas, aby sa zamerala na seba a možno aj našla niekoho iného. Takúto obetu môžete urobiť aj v prípade, že ste sa zaľúbili obaja. Prečo? Pretože ak sa emócie schladia a vy napriek tomu budete chcieť byť spolu, bude to jasné znamenie: môže ísť o niečo viac než len hormonálne výkyvy. Taký čas stojí za zváženie, či do toho vzťahu neísť.
„Ale poznám mnohých, čo sú kamoši!“
Áno, v okolí máš istotne viacero párov, ktorým sa darí byť len kamaráti. No do hláv im nevidíš a nevieš, či už podobný „problém“ kedysi riešiť nemuseli. Je samozrejme možné zaľúbiť sa platonicky – taký čas človek nepotrebuje s tou osobou naozaj chodiť a prejsť do intímneho a fyzického vzťahu. Napriek tomu to veľmi ovplyvní dynamiku vzťahu a môže to zmeniť spôsob, akým komunikuje, ako aj to, ako veľmi sa otvorí. Jednoducho to priateľstvo sa zmení príchodom emócií.
To neznamená, že nie je možné v priateľstve pokračovať. Práve o tom svedčia tie fungujúce priateľstvá, ktoré vidíš vo svojom okolí. Dospievaním sa nám menia priority a tiež spoznávame viac seba samých. Možno človek, ktorým sa o rok staneš, už nebude zaľúbený, aj keď teraz máš pocit, že to bude naveky. Preto sa nezľakni, ak sa takéto niečo prihodí aj tebe.
Priateľstva s opačným pohlavím sa netreba báť. Veľa ťa to môže naučiť o zmýšľaní a pocitoch tej druhej osoby, a veľa ťa to môže naučiť o tebe. Muži a ženy spolu tvoria skvelý tím a nikde nie je napísané, že spolu musia vždy tvoriť pár. Nezabúdaj však, že v puberte sú pocity veľmi krehké a zraniteľné – preto si pri takomto priateľstve daj obzvlášť záležať na úprimnosti.
Zdroj titulnej fotky: Kieran White (Pexels)