in
európska dobrovoľnícka služba

Už máš 17 rokov? Vyskúšaj Európsku dobrovoľnícku službu a využi možnosť vycestovať až na rok do zahraničia!

EVS je možnosť vycestovať s finančnou podporou od EÚ. Tak prečo ju nevyužiť?

Nepochybne si už počul/a slovo Erasmus. O programe, ktorý umožňuje študovať 1 alebo 2 semestre v zahraničí počas výšky vie už v podstate každý. Podstatne menej popularity si však užíva program, ktorý ti umožní vycestovať už na strednej škole: Európska dobrovoľnícka služba. Európska dobrovoľnícka služba EVS (alebo dnes už Európsky zbor solidarity) poskytuje možnosť zúčastniť […] More

Nepochybne si už počul/a slovo Erasmus. O programe, ktorý umožňuje študovať 1 alebo 2 semestre v zahraničí počas výšky vie už v podstate každý. Podstatne menej popularity si však užíva program, ktorý ti umožní vycestovať už na strednej škole: Európska dobrovoľnícka služba.

Európska dobrovoľnícka služba

EVS (alebo dnes už Európsky zbor solidarity) poskytuje možnosť zúčastniť sa zmysluplných projektov ako dobrovoľník. Áno, znamená to síce, že za prácu nedostaneš zaplatené, no získať môžeš omnoho viac.

Vďaka grantu Erasmus+ si môžeš vykryť stravu, ubytovanie, poistenie, kurz jazyka, vreckové a podľa toho, ako šikovne si vybavíš cestu, zostane ti ešte aj príspevok na cestovné. Žiadne iné poplatky tu nie sú – narozdiel od leta v Amerike či kurzov v Číne si toto budeš môcť dovoliť pravdepodobne aj zo svojho vrecka.

Vycestovať môžeš do celej Európy, zapojených je aj niekoľko štátov mimo nášho kontinentu. Podmienok je len niekoľko:

 • vek 17-30 rokov
 • trvanie minimálne 2 mesiace (najčastejšie 6-12 mesiacov)
 • ochota naučiť sa nové veci a získať cenné skúsenosti

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mladiinfo Slovensko (@mladiinfo_slovensko),

Ako sa prihlásiť?

 1. Oslov organizáciu, do ktorej chceš prísť – môžeš si vybrať priamo na Európskom zbore solidarity, alebo využiť možnosť, ktorú ponúkajú vysielajúce slovenské organizácie ako napríklad Mladiinfo a vybrať si z ich aktuálnej ponuky.
 2. Len čo ťa organizácia prijme, dohodnite si, kedy nastúpiš.
 3. So všetkým ti môžu pomôcť práve v Mladiinfo.

Kde nájsť projekty?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mladiinfo Slovensko (@mladiinfo_slovensko),

Prečo sa ti oplatí vycestovať?

Okrem toho samozrejmého dôvodu – cestovanie a spoznávanie novej krajiny – má dobrovoľníctvo mnoho ďalších výhod. Podľa európskych štatistík má dobrovoľníctvo silu zvýšiť tvoje šance nájsť si v budúcnosti zamestnanie: až 3 zo 4 zamestnávateľov to zohľadňujú pri výbere. Ďalšie zaujímavé štatistiky sú:

 • 97% účastníkov sa zlepšilo v komunikácii v cudzom jazyku.
 • 93% účastníkov nabralo sebavedomie a nemajú problém cestovať, študovať a pracovať v zahraničí.
 • 92% koordinátorov považuje dobrovoľníka zo zahraničia za cenný prínos pre komunitu.
 • 85% účastníkov sa zlepšilo v tímovej práci.
 • 74% účastníkov sa zlepšilo v plánovaní a uskutočňovaní svojich nápadov.

Vymakaný životopis skôr než skončíš vysokú školu, množstvo kamarátov z celého sveta, možnosť vyskúšať si prácu s deťmi a mládežou, či už v prírode, kancelárii, v startupe alebo v oblasti médií a umenia… EVS má množstvo výhod a len jedinú nevýhodu: musíš urobiť prvý krok.

Ak ťa táto možnosť zaujala, klikni na jeden z odporúčaných webov a začni si hľadať svoje miesto na dobrovoľníctvo už dnes. Dávno neplatí, že cestovanie stojí priveľa peňazí a už vôbec nie, že musíš mať najskôr školu, prácu a až potom riešiť koníčky. Nazbieraj čo najviac skúseností, kým si mladý/mladá a uvidíš, že sa ti to neskôr vráti! Ak by bolo na tebe, kam by si najradšej vycestoval/a?

Zdroj: Mladiinfo

Zdroj titulnej fotky: rawpixel.com (Pexels)

môžu byť dievča a chlapec kamaráti

Môžu byť chlapec a dievča len kamaráti?

študenti radia, ako si majú maturanti vybrať univerzitu

Podľa čoho si vybrať vysokú školu? Poradia vám vysokoškoláci