in
tipy ako sa pripraviť na maturitu

5 tipov ako sa pripraviť na maturitu efektívne a bez stresu

Ako si udržať motiváciu, vydržať až do konca a nezblázniť sa z matury?

Maturita-formalita? Nie je to úplne tak. Bez maturitnej skúšky sa na vysokú školu dnes ťažko dostanete. Okrem toho, je to skúška, ktorej sa žiaden stredoškolák nevyhne. Čomu sa však môžete vyhnúť je nadbytočný stres z príprav na maturitu. V tomto článku vám poradíme, ako minimalizovať stres a maximalizovať motiváciu. Vďaka týmto tipom bude príprava na […] More

Maturita-formalita? Nie je to úplne tak. Bez maturitnej skúšky sa na vysokú školu dnes ťažko dostanete. Okrem toho, je to skúška, ktorej sa žiaden stredoškolák nevyhne. Čomu sa však môžete vyhnúť je nadbytočný stres z príprav na maturitu. V tomto článku vám poradíme, ako minimalizovať stres a maximalizovať motiváciu. Vďaka týmto tipom bude príprava na maturitu oveľa jednoduchšia!

Dostatok spánku a správnej výživy

Prvým krokom ako sa pripraviť na maturitu, je pozrieť sa na svoj životný štýl. Napriek všeobecným pochybnostiam už veda viackrát dokázala, aký je spánok pre kvalitné štúdium kľúčový. Unavená myseľ spracuje informácie oveľa pomalšie. Neoplatí sa vám teda nad učebnicami ponocovať – radšej si do každodenného života zaveďte pravidelný a dostatočný spánok (aspoň 7-8 hodín). Skúste chodiť spať vždy v rovnakom čase, a to aj počas víkendov. Tak si udržíte dostatok energie počas týždňa.

Jedálniček študenta vyzerá všelijako. Avšak maturanti by si obzvlášť mali dať pozor na to, čo zjedia a vypijú. Priveľa cukru a mastných jedál môžu v skutočnosti spôsobiť, že sa budete cítiť malátne. Pre únavu nebudete tak rýchlo napredovať v štúdiu a to vás privedie k pocitom stresu. Skúste miesto toho zaradiť viac zeleniny a strukovín do bežného jedálnička, nahradiť sladené nápoje čajom a miesto sladkostí si pochutnať na orieškoch.

Tieto rady sa rovnako týkajú aj akademického týždňa. Odolajte pokušeniu ostávať dlho do noci hore, opakovať donekonečna a piť len kávu či nechutné energeťáky. Miesto toho si udržte pravidelný spánok a kávu nahraďte čajom. Hneď sa vám bude lepšie učiť a najmä: zníži to váš stres.

Aktívne štúdium

Nie je nič horšie, než zaspávať nad učebnicou uprostred dňa. Namiesto pasívneho čítania učiva vyskúšajte rôzne aktívne metódy. Vďaka nim si budete učivo lepšie pamätať a lepšie sa sústredíte najmä pri riešení logických problémov. Medzi takéto metódy patrí:

  • písanie vlastných poznámok z učebníc
  • písanie zoznamu kľúčových slov, ktorých definície musíte vedieť
  • vysvetľovanie učiva niekomu ďalšiemu
  • riešenie praktických problémov (napr. príklady z matematiky)
  • riešenie skúšobných testov (ktoré nájdete online alebo vám ich poskytne učiteľ)

Pri aktívnom štúdiu zapájame častokrát písanie, takže nám pomáha pohybová pamäť. Hovorenie učiva nahlas vám pomôže sústrediť sa na to, čo hovoríte. Navyše vám to pomôže pripraviť sa na ústnu maturitnú skúšku. Ak sa neviete sústrediť, môžete skúsiť štúdium s hudbou.

Učíte sa to, čo od vás budú vyžadovať?

Dôležitejšia otázka než tá Ako sa pripraviť na maturitu? je: Čo sa učiť na maturitu? Zatiaľ čo pri maturitných testoch je dôležité byť zvyknutý na formát, pri ústnej skúške je to hlavne o tom, čo chcú vaši učitelia počuť. Preto sa na tieto dve časti treba pripravovať úplne inak, so zreteľom na informácie, ktoré od vás budú vyžadovať.

Písomné skúšky sa sústreďujú na prácu s textom a čítanie s porozumením. Treba si dať obzvlášť pozor na chytáky, napríklad: Ktorá z týchto odpovedí nie je správna? Najlepšou prípravou je vyplnenie všetkých predchádzajúcich ročníkov, ktoré nájdete na webe NÚCEM.

Ústne skúšky závisia veľmi od vašich učiteľov. Ak sú zameraní na teóriu, sústreďte sa pri štúdiu na to. Pokiaľ majú radšej citáty a praktické riešenia, tak si treba pripraviť tie. Najlepšie je každú maturitnú tému niekomu predniesť – pokojne to môže byť aj vaša obľúbená plyšová hračka. Hlavne si precvičte ústny prejav. Môžu vám v tom pomôcť napríklad aj kartičky, vďaka ktorým sa viete naučiť vzorce, citáty či slovíčka.

Pohyb na čerstvom vzduchu

Prechádzky a pohyb vo všeobecnosti vám pomôžu znížiť hladinu stresu. Okrem toho, zmena polohy prekrví celé telo. Odporúčame vám naozaj chodiť na prechádzky von, či už so svojim psíkom alebo priateľmi. Vyvetráte si hlavu, na chvíľku sa prestanete trápiť otázkami typu Čo ak sa opýtajú na niečo, čo neviem? a vrátite sa k práci oddýchnutí.

V prípade, že to počasie dovoľuje, je najlepšou voľbou zašportovať si na čertsvom vzduchu.

Prestávky sú dôležité

Jedna z vecí, ktorú študenti častokrát svojim životným štýlom popierajú. Mnoho expertov na pamäť a učenie vám však toto tvrdenie určite potvrdí. Prestávky sú súčasťou učebného procesu. Inými slovami, ak si nebudete robiť pravidelné prestávky, vaše sústredenie začne klesať a po čase vám zapamätanie si jednej informácie môže zabrať aj dvakrát toľko času. Toto samozrejme nie je výhovorkou, prečo sa neučiť. Avšak vždy, keď si plánujete štúdium, nezabudnite si do toho času zahrnúť aj prestávky.

Podobne ako v škole, aj doma môžete fungovať na princípe 45 minút štúdia + 10 minút prestávky. Po dvoch-troch hodinách si môžete dať dlhšiu pauzu.

Všetkým maturantom držíme palce a prajeme vám veľa úspechov – nielen na skúškach, ale aj vo vašom živote!

Ako a podľa čoho vybrať šperk pre deti

rady ako zvládnuť ústnu skúšku z cudzieho jazyka

3 tipy ako zvládnuť ústnu skúšku z cudzieho jazyka