„Žijeme v neskutočne komplikovanom a prepojenom svete,“ píše vo svojom blogu Peter Atwood, ktorý nadovšetko miluje mapy a cestovanie. Myšlienka prepojenosti ho fascinovala natoľko, že sa rozhodol vizuálne ju zobraziť na mapách. Vytvoril sériu máp, na ktorých nič nevidieť – okrem miest, kde ľudia žijú a ciest, ktoré využívajú na cestovanie. Čo si o tom myslíš?
Svet je naozaj malý
Celý svet je pospájaný komplexnou sieťou ciest na zemi, vo vode aj vo vzduchu. Môžeme cestovať, prepravovať veci a v dnešnej digitálnej dobe sú vzdialenosti kratšie než kedykoľvek predtým. Tieto mapy ťa donútia zamyslieť sa nad tým, ako sme sa do tohto bodu dostali. Kde sa ľudia v minulosti rozhodli usadiť? Kade cestovali?
Pozri si týchto 5 máp a skús si na tieto otázky odpovedať.
Mestá
Táto mapa ukazuje, kde ľudia žijú. Najjasnejším bodom je mesto Tokyo s viac ako 9 miliónmi obyvateľov. Keď sa pozrieš na púšte v Afrike, Austrálii a Južnej Amerike, vidíš, že sú úplne čierne.
Cesty
Našu planétu pokrýva viac ako 60 miliónov (!) kilometrov cestnej komunikácie. Peter chcel touto mapou vyzdvihnúť, kam všade sa už ľudstvu podarilo dostať. Cesty sa stavali aj cez oblasti, kde v podstate nikto nežije.
Koľajnice
Zaujímavosťou tejto mapy sú rozdiely medzi jednotlivými kontinentami. Koľajnice krásne odzrkadľujú spôsob života a tiež históriu daného kontinentu. V Európe máme hustú sieť koľajníc, ktoré využívame nielen v preprave vecí, ale aj ako normálnu súčasť cestovania. Vďaka rýchlym vlakom je prepojený celý kontinent a môžeme z jedného konca na druhý docestovať bez auta.
Na druhej strane, vlaky v Afrike slúžili primárne na dopravu tovaru na pobrežie, odkiaľ ho v období kolonizácie mohli ľahko prepraviť loďou do Európy. V Severnej Amerike využívajú vlaky skôr na prepravu tovaru a podobne to je aj v Austrálii, kde vlakmi prepravujú minerály a ďalšie zdroje.
Letiská
Niektoré miesta na planéte sú také izolované, že tam docestuješ len autom. Mestá v amazonskom pralese, niektoré regióny Austrálie alebo tiež severná časť Kanady je dostupná len letecky, pretože tam nie sú žiadne koľajnice. Všetko jedlo, oblečenie a ďalší tovar tam teda prepravujú vlakmi.
Prístavy
Takmer každé mesto na svete kedysi začali budovať na pobreží alebo v blízkosti rieky. Práve preto vznikli ako prvé aj prístavy – po stáročia to bol jediný spôsob, ako spojiť rôzne časti sveta. Lodná doprava dodnes zohráva kľúčovú úlohu: našej oblečenie a množstvo vecí, ktoré si kupujeme, sa k nám dostalo práve na vode.
Ktorá mapa sa ti páči najviac? Podarilo sa ti na nej nájsť aj naše malé Slovensko?
Zdroj: Peter Atwood (Bored Panda)
Zdroj titulnej fotky: slon_dot_pics (Pexels)