in
ako sa starať o pleť v puberte

Ako sa starať o pleť v puberte? Vysvetlíme ti to po lopate

Problematická pleť trápi v období dospievania asi každého. Na trhu je veľa prípravkov špeciálne určených na ošetrovanie problematickej pleti ale ako ich používať? Čo nesmie v základnej výbave chýbať? Skúsime vám to povedať jednoducho ako po lopate:).

More

Možno ste s najlepšou kamoškou či najlepším kamošom nerozlučiteľná dvojka. Napriek tomu je tu vysoká šanca, že tvoja pleť sa bude od pleti rovesníkov líšiť. Každý je jedinečný, preto je veľmi dôležité, aby každý tínedžer rozumel tomu, ako sa starať o pleť v puberte.

Existuje niekoľko základných princípov, ktorých sa treba držať. Tie ti pomôžu udržať si pružnú a zdravú pokožku a v prípade, že bojuješ s akné, tieto tipy ti tiež pomôžu vyliečiť to čím skôr. Pri starostlivosti o pleti platí jedno zlaté pravidlo: všetko chce čas a pravidelnosť.

Čo robiť ráno?

Čistenie pleti a príprava na celodenné fungovanie je dobrý štart do nového dňa. Je dôležité odstrániť prebytočný maz. Môžeš tak urobiť pomocou pleťového mlieka alebo čistiaceho gélu. Následne potrebuješ ráno len tri kroky:

  • tonik alebo pleťová voda
  • krém na tvár
  • SPF!

Pleťová voda pomáha napraviť narušené PH pokožky. Potom, čo sa úplne vstrebe, použi hydratačný krém na tvár. Výber je na tebe, musíš zohľadniť ale tvoj typ pokožky. Krém koži zvláčni, hydratuje a tiež chráni pred vplyvom zvonku. Okrem iného, ak si naozaj dobre zvolíš krém, vieš ním cieliť na nejaký problém s pleťou – napríklad akné alebo veľmi vysušená, či naozaj veľmi mastná pokožka.

Následne je veľmi dôležité (aj v zime!) používať SPF. To je ochranný krém na tvár, alebo aj opaľovací krém, ktorý chráni tvoju pokožku. Slnečné lúče, akokoľvek príjemné, prinášajú škodlivé žiarenie, ktoré spôsobuje starnutie pleti a je zodpovedné aj za rakovinu kože. V žiadnom prípade teda SPF nie je luxus, mal by byť súčasťou tvojej každodennej rutiny.

Ak nosíš mejkap, ten by mal nasledovať až teraz. Je možné, že aj tvoj mejkap má SPF faktor, vtedy môžeš krém na opaľovanie vynechať.

starostlivosť o pleť v puberte
Nemusíš mať hneď od začiatku komplikovaný arzenál kozmetiky. Zdroj: Hugo Filipe (Pexels)

Čo robiť večer?

Je extrémne dôležité pleť večer čistiť. Ak nosíš mejkap, za každých okolností sa musíš odlíčiť. Nevyhováraj sa na únavu, pretože spánok s mejkapom ti spôsobí radu nepríjemností:

  • spôsobuje to starnutie
  • podporuje zápal – pokožka cez mejkap nevie dýchať, môže sa ti tak rozšíriť (alebo vzniknúť) akné
  • upchaté póry spôsobia, že budeš mať mastnejšiu pokožku
  • špinavej posteľnej bielizni sa nepotešia ani rodičia 🙂

Odporúčame ti dvojfázové čistenie pleti. Najprv použi pleťové mlieko alebo olejový odličovač, potom mydlo na tvár alebo čistiaci gél alebo krém podľa typu pleti. Nasledujú klasicky pleťová voda a krém, v noci samozrejme SPF nepotrebuješ. Ak máš viditeľné vyrážky a chceš tomu pomôcť, môžeš použiť na noc špeciálny výrobok, napríklad gél na lokálnu starostlivosť alebo čajovníkový olej.

V noci sa neboj použiť aj mastnejší krém na tvár, aj v prípade, že máš mastnú pleť. Pokožku to hydratuje a tvoje póry nebudú vytvárať nadbytočný maz. Mastná pleť je totiž častokrát výsledkom vysúšania a dehydratácie.

TIP: Podrobný článok o tom, ako si správne čistiť pleť

Doplnková starostlivosť

Ak sa ti mastí pokožka aj na tele a objavujú sa vyrážky aj na chrbte, či iných miestach, ošetruj ju špeciálnymi prípravkami na telo pre mastnú a problematickú pleť. Skvelou pomôckou sú masky na tvár, ktoré hĺbkovo vyživujú a obsahujú účinné látky vo vyššej koncentrácii. Okrem toho môžeš používať a jemný píling na tvár – naozaj stačí len raz týždenne. Ten zbaví pleť odumretých kožných buniek a urýchli regeneráciu.

Takáto starostlivosť je ale naozaj len doplnková, nemusíš ju zaradiť už v puberte. Dôležité je používať jednoduché a účinné produkty, vhodné pre tvoju pleť. Zatiaľ len objavuješ neskutočne spletitý svet starostlivosti o pleť, preto je najlepšie neriskovať a začínať postupne – najprv voda a krém, neskôr čistiaci gél či mydlo na tvár a tak ďalej.

Niet sa kam ponáhľať.

foto: Photl.com

diéta v puberte - ako zaručene schudnúť

Diéta v puberte: Odborníci radia, ako zaručene schudnúť

Trendy looky na nadchádzajúcu sezónu. Inšpirujte sa!