in

Kedy som zrelá/ý na prvý sex?

Otázka, ktorá v puberte trápi každého.

Dievčatá i chlapci dnes telesne dospievajú oveľa rýchlejšie než kedysi ich rodičia, či starí rodičia. Duša však nestíha dobehnúť túto telesnú zrelosť. Na telesnú lásku treba byť pripravený a nie je dobré všetko unáhliť netrpezlivosťou partnera, ale niekedy aj partnerky.

More

Prvý sexuálny styk, či strata panenstva, je dôležitý míľnik v živote každého človeka. Nejde len o dôležité rozhodnutie vo vzťahu. Ovplyvňuje tiež sexuálny život v budúcnosti a osobnosť človeka. Priskorý sex a naopak aj príliš neskorý začiatok aktívneho sexuálneho života môžu človeka poznačiť a ovplyvňovať jeho vzťahy v budúcnosti.

Prvý sex vnímajú dievčatá a chlapci inak

Niektorí mladí ľudia chcú byť po prvýkrát len s človekom, ktorého skutočne milujú a s ktorým chcú ostať navždy. Prvý sex si plánujú, tešia sa naň a sú schopní trpezlivo naň čakať. Ten povestný prvý raz potom nemusí byť bolestivou skúsenosťou, najmä pre dievča, ale krásnym zážitkom, plným dôvery a vzájomného odovzdania sa.

Kým pre chlapcov to je radosť z vlastného tela a istým spôsobom to buduje sebavedomie, pre dievčatá je to silne emotívny moment, v ktorom sa partnerovi úplne odovzdávajú. Pre oboch to vytvára hlbší, intímnejší vzťah a prehlbuje to pocity voči partnerovi či partnerke. Je dôležité, aby ste sa s prvým sexom neponáhľali, dbali na bezpečie a dôveru a vstupovali doň z vlastného presvedčenia a nie kvôli tlaku okolia.

Prečítajte si: Aké sú riziká priskorého sexu? Všetko, čo by ste mali vedieť

Kedy je človek zrelý na sex?

Pri psychickej zrelosti sa ťažko určuje istá hranica. Pokiaľ by ste o svojej sexuálnej skúsenosti nepovedali dospelým, s partnerom či partnerkou sa nechcete viazať alebo ste pod zákonnou hranicou (15 rokov), bude najlepšie s prvým sexom počkať.

Pokiaľ však ide o fyzickú zrelosť, existuje niekoľko indikátorov, ktoré naznačujú, že telo je schopné sexuálnu aktivitu zvládnuť. Aj podľa tej sa zákonná hranica v podstate určila. Dievčatám sa neodporúča začať aktívny milostný život pred prvou menštruáciou. Pozor na rôzne mýty, ktoré tvrdia, že pri prvom sexe nemôžete otehotnieť – môžete rovnako ako hocikedy neskôr.

No namiesto takýchto pravidiel by si mali páry najskôr zodpovedať niekoľko kľúčových otázok. Tieto sa môžete opýtať partnera alebo partnerky. V prípade rodičov, tieto otázky vám pomôžu viesť rozhovor o sexe (ktorý by ste naozaj mali prvýkrát absolvovať roky pred tým, než to bude aktuálne).

  • Rozumieš tomu, akým spôsobom vzniká nový život? Akú úlohu zohráva muž a žena pri splodení?
  • Chceš sa vyhnúť tehotenstvu? Ak áno, aké dokázateľne funčkné metódy chceš využiť, aby sa to podarilo?
  • Rozumieš, akým spôsobom sa prenášajú pohlavné choroby, aké sú riziká?
  • Je váš vzťah vyrovnaný, láskyplný a rešpektujete sa navzájom?

Veľmi dôležitým indikátorom je, či sa o tom dokážete porozprávať s rodinou alebo inými dospelákmi. Práve tí si tým, čo prežívate (verte či nie) už prešli a vedia vám naozaj poradiť.

Foto: Photl.com
diéta v puberte - ako zaručene schudnúť

Diéta v puberte: Odborníci radia, ako zaručene schudnúť