in

Diéta v puberte. Ako zaručene schudnúť

Máte pocit, že s pubertou prišlo aj nejako viacej kilogramov? Práve v tomto období je dôležité budovanie sebavedomia a s tým súvisiaci imidž. Kilogramy navyše sa s pocitom spokojnosti nekamarátia. Ako ich teda vyriešiť? MUDr. Iveta Herbanská zo súkromnej polikliniky Medissimo pripomína, že v období dospievania sa dievčatám aj chlapcom formuje postava.

Dievčatám teda nutne pribúda tuk na typicky ženských miestach ako sú boky a stehná, a chlapcom zasa svaly. Netreba si mýliť priberanie s formovaním postavy do ženských tvarov. Tomu sa nevyhnete. Puberta je zároveň druhé obdobie najvýraznejšieho rastu. Preto je strava a jej zloženie veľmi dôležité.

Toto funguje zaručene

Odborníčka na diabetológiu, dietológiu, poruchy látkovej premeny a výživy MUDr.Adriana Ilavská zdôrazňuje, že dieťa na kilogram svojej váhy potrebuje v porovnaní s dospelým niekoľkonásobne viac energie a výživových látok. „To, čo tínedžer zje priamo ovplyvňuje jeho rast, vývoj, koncentráciu a vnímanie. Zloženie stravy sa podieľa aj na vzniku obezity, metabolických ochorení, ochorení srdcovo-cievneho systému, imunitného systému a nádorových ochorení.“ Áno, všetci vieme, že sa máme zdravo stravovať, ale ako pri piatich porciách denne schudnúť? „Jediným receptom na chudnutie v puberte je pohyb a správne zloženie stravy,“ približuje zaručene fungujúci návod MUDr. Ilavská a konkretizuje: „Najjednoduchšou cestou je pestrá strava, chlieb, pečivo, výrobky z obilnín, mlieko a mliečne výrobky, chudé druhy mäsa, ryby, menej červeného mäsa, ovocie, zelenina, strukoviny, vajíčka a dostatok pravidelného pohybu.“ Sedenie pri počítači a hladovanie je najhoršia cesta. Už v detstve sa totiž zvyšuje počet tukových buniek, ktoré ale v dospelosti nezanikajú, práve naopak, majú sklon sa zväčšovať. Z 80 percent obéznych detí sa stanú obézny dospelí.

Pri chudnutí v puberte platia tieto zásady:

1. Jesť 5 krát denne, dopriať si pestrú stravu, minimálne tri porcie zeleniny. Sladkosti nahradiť ovocím.

2. Jesť radšej častejšie a menšie množstvá ako nárazovo a vo veľkom.

3. Pravidelný pohyb. Hodina chôdze denne, alebo športová aktivita trikrát do týždňa – tenis, korčuľovanie, beh, bicyklovanie, plávanie…

Hladovanie s následkami 

MUDr. Adriana Ilavská rozhodne neodporúča nespokojným tínedžerom držanie rôznych zaručených diét. Môžu mať na organizmus v intenzívnom období rastu veľmi nepriaznivé dopady. „ Jednoduchým ukazovateľom správnosti výživy je zdravotný stav, váha, psychická a fyzická kondícia. Nesprávne stravovanie sa prejaví aj na stave kože, nechtov, vlasov, farbe kože a slizníc, či kazivosti zubov. Nepravidelné stravovanie, napríklad vynechanie raňajok alebo nedostatok tekutín ovplyvňuje pozornosť a sústredenie v škole.“ Gynekológ MUDr.Peter Hrabčák z Medissima upozorňuje na problémy s menštruáciou pri poruchách s príjmom potravy. „ Ak má dievča problém, odmieta jedlo a je príliš chudé, môže sa stať, že mu nepríde menštruácia aj jeden- dva roky. Potom je ťažké ju opäť vyvolať. Za toto obdobie už dochádza k odvápňovaniu kostí, zmenšovaniu maternice, prsníkov a psychickým problémom. To má samozrejme následky do budúcna v podobe neplodnosti.“

Foto: Photl.com

More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Sú moje pocity normálne?