in
aké sú riziká priskorého sexu

Aké sú riziká priskorého sexu?

Začať skoro so sexuálnym životom je lákavé. Je to ale v pohode? Sex s osobou mladšou ako 15 rokov je na Slovensku považovaný za trestný čin. V najzávažnejších prípadoch sa trestá odňatím slobody až na 20 rokov. Riziká predstavuje aj zo zdravotného hľadiska.

More

Takmer každý v puberte rieši sex. V dnešnej dobe je v podstate nemožné tejto téme sa vyhnúť – spolužiaci sa chvália a vypytujú, častokrát sa v skúsenostiach predbiehajú. Je však možné mať sex priskoro?

Na prvý sex sa musí človek pripraviť

V prvom rade, sex by nemal byť povinnosť, ktorú si musíš splniť. Obaja partneri to musia chcieť a súhlasiť s tým dobrovoľne. Mentálne musí byť človek pripravený na taký stupeň intímnosti.

Dôležitá je aj príprava pred tým dňom. Vytvorenie príjemnej atmosféry, dôvera medzi partnermi a tiež informovanosť o možných rizikách sú kľúčové pre dobrú skúsenosť. Hoci prvý sex pravdepodobne nebude tvojou najlepšou sexuálnou skúsenosťou v živote, môže to byť príjemné.

V prípade, že sa necítiš pripravený/pripravená, pociťuješ nátlak od druhej strany alebo od rovesníkov, či danej osobe dostatočne nedôveruješ, možno by bolo namieste tvoje rozhodnutie prehodnotiť. Ak je to partner či partnerka, o ktorej nikomu nechceš povedať, je možné, že tvoj výber nie je správny.

Existujú aj legálne hranice. Hranica povoleného sexu na Slovensku je 15 rokov. To znamená, že v prípade sexu v mladšom veku hovoríme o trestnom čine.

Riziká pri sexe

Sex je významnou súčasťou partnerských vzťahov. Upevňuje ich a je to priestor pre vyznávanie lásky a jednoduchú radosť z toho druhého. Napriek krásnej podstate sexu sú ale veci, na ktoré sa treba pripraviť. Je dôležité o sexe hovoriť aj s partnerom alebo partnerkou a uvedomovať si riziká.

aké prináša so sebou riziká priskorý sex
Zdroj: Vitor Lima (Pexels)

Môžem otehotnieť pri prvom sexe?

V skratke: áno. Od prvej menštruácie je každé ženské telo schopné otehotnieť pri sexe. Neexistuje – napriek rôznym mýtom – žiadne „ochranné“ obdobie, telo si na sex zvykať nemusí. Tehotenstvo je výsledkom spojenia ženského vajíčka a mužskej spermie a zabrániť sa tomu dá viacerými spôsobmi. Medzi najjednoduchšie patrí použitie kondómu.

Existujú tiež možnosti ochrany pre ženy, akými sú napríklad vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky. O týchto spôsoboch je v každom prípade potrebné konzultova gynekológa. Z tohto rozhodnutia by najmä v mladom veku nemali byť vynechaní ani rodičia, ktorí napríklad nasadenie tabletiek musia odobriť.

Bezpečie a ochrana by pri každej sexuálnej skúsenosti mali byť samozrejmosťou.

Môžem ochorieť pri prvom sexe?

Áno, môžeš. Pokiaľ ide o dievčatá, gynekológ MUDr.Peter Hrabčák z Medissima pripúšťa, že sa môže zvýšiť riziko ochorenia na rakovinu krčka maternice:

Čím je viac sexuálnych partnerov, tým je riziko prenosu HPV vírusu vyššie. Treba počítať s tým, že aj muž, ktorý mal viac sexuálnych partneriek prináša vyššie riziko,“ zdôrazňuje lekár. Ku klasickej antikoncepcii v tabletkách preto odporúča aj mechanickú antikoncepciu – kondóm, na zníženie rizika prenosu rôznych infekcií.Treba však počítať s tým, že ani prezervatív nie je stopercentnou ochranou.

Okrem toho sú pri každom sexe hrozbou aj pohlavné choroby, ako napríklad chlamýdie, herpes, syfilis alebo HIV/AIDS. Preto si treba dať na výbere partnera naozaj záležať a nevrhať sa do prvej sexuálnej skúsenosti len pre nátlak okolia. Partnerovi treba dôverovať a dbať aj na dostatočnú ochranu (kondóm). Riziko sa aj tu zvyšuje počtom sexuálnych partnerov, a to tak pre chlapcov, ako aj pre dievčatá.

Je úplne v poriadku, ak sa pred prvým sexom cítiš neistý/neistá. Môžeš sa naň pripraviť tak, že o tom budeš hovoriť s tvojimi rodičmi a tiež potenciálne prvým partnerom či partnerkou. Nemáte sa kam ponáhľať. So správnym partnerom a v uvoľnenej atmosfére to napokon dopadne dobre. Hlavne dbaj na bezpečnosť a zdravie vás oboch.

Titulná fotka: Photl.com

diéta v puberte - ako zaručene schudnúť

Diéta v puberte: Odborníci radia, ako zaručene schudnúť

Trendy looky na nadchádzajúcu sezónu. Inšpirujte sa!