in
študenti radia, ako si majú maturanti vybrať univerzitu

Podľa čoho si vybrať vysokú školu? Poradia vám vysokoškoláci

Opýtali sme sa vysokoškolákov, ktorí svoje rozhodnutie neľutujú

Ak ste v maturitnom ročníku, ale sa už aj skôr zamýšľate nad tým, čo bude po strednej, nezúfajte. S výberom vám vieme trochu pomôcť. Opýtali sme sa vysokoškolákov, podľa čoho si odporúčajú vybrať vysokú školu. Vyberte si niečo, čo vás bude baviť Na výške strávite minimálne 3 a pravdepodobne až 5 rokov. Neodporúčame preto brať […] More

Ak ste v maturitnom ročníku, ale sa už aj skôr zamýšľate nad tým, čo bude po strednej, nezúfajte. S výberom vám vieme trochu pomôcť. Opýtali sme sa vysokoškolákov, podľa čoho si odporúčajú vybrať vysokú školu.

Vyberte si niečo, čo vás bude baviť

Na výške strávite minimálne 3 a pravdepodobne až 5 rokov. Neodporúčame preto brať do úvahy len uplatnenie po škole, ale aj to, či vás daný odbor vôbec zaujíma. Trápiť sa napríklad s matematikou 5 rokov s tým, že v hĺbke duše vás najviac baví umenie, nie je lákavá predstava, však? S nesprávnym výberom tiež stúpa pravdepodobnosť, že školu nedokončíte.

Aby sme vám aspoň trochu priblížili, ako také rozhodnutie možno budete vnímať časom, opýtali sme sa viacerých vysokoškolákov na názor. Otázka bola jednoduchá:

Podľa čoho by ste odporučili maturantom vybrať si výšku?

Martina, Žilinská univerzita v Žiline

Vyberala som si podľa odboru, ktorý som študovala na strednej škole, nakoľko ma to bavilo a nechcela som nabiehať na niečo úplne nové. Bola som rada, že aspoň aký-taký základ mám. Zaujalo ma, že organizujú aj rôzne prednášky mimo predmetov.

Evka, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Odporúčam vyskúšať si budúcu prácu „nanečisto“. Či už prostredníctvom jednorazovej aktivity, alebo ako dobrovoľník v podobne zameranej organizácii. Je úplne v pohode nevedieť, čo chcem robiť – keď máš 18, 35, aj 60. A je úplne v pohode zmeniť zameranie po 2 rokoch výšky, alebo po 20 rokoch praxe – ale štúdium je istý záväzok a je niekedy náročné od neho „odstúpiť“, takže podľa mňa by si každý mal byť úplne istý, že vie, do čoho ide, a že ho to bude aspoň trochu baviť.

Jaji, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

Vyberala som podla intuície.. podľa toho, kolko mimoškolských aktivít ponúka univerzita, ako komunikuje s potenciálnymi a aktuálnymi študentami na sociálnych sieťach a či mi dá štúdium viac než len sedenie na nudnej prednáške, ktorú aj tak nepočúvam… A hlavne, či nie som pre školu len číslo.

Miloš, Univerzita Komenského v Bratislave

Osobne som pri výbere spravil tú chybu, že som nevedel poriadne, čo by som chcel a nechal som sa opantať pekným názvom. Bral by som do úvahy možnosti, ktoré mi vie škola ponúknuť, napríklad Erasmus. Možno by bolo fajn nájsť ľudí z daného odboru, aj keď taký rozhovor by vyzeral inak, ak by som sa rozprával s osobou, ktorá svoje štúdium miluje a inak s osobou, ktorá študuje to, čo študuje, pretože „musí“. Všeobecne by som však asi začal analýzou toho, čo chcem v budúcnosti robiť, čomu by som sa chcel venovať a zisteniu, či potrebujem tú školu k tomu teraz alebo nie.

Timea, Univerzita Komenského v Bratislave

Ja som si vybrala samotný zubné lekárstvo čisto vylučovacou metódou. Dejepis ma nebaví, matika nebaví atď. Vedela som, že za počítačom v kancelárii nechcem sedieť 50 rokov. Nakoniec mi zostala chémia a biológia, tým pádom aj otázka, či ísť vôbec na medicínu. Vedela som že chcem robiť niečo kreatívne, manuálne, tvoriť, ale zase študovať 10 rokov…? Žiadnu nočnú službu, „včas“ si založiť rodinu a hlavne vybrať si odbor, kde sa viem na 100 % zamestnať. Viem, že veľa stredoškolákov nemá ani šajnu akým smerom ísť, treba si to ale dobre premyslieť. Hlavné je robiť to, čo ťa bude baviť, a vybrať si podľa uplatnenia.

Navštívte školy, o ktoré máte záujem

Ak sa v niečom zhodli úplne všetci respondenti, tak to bola dôležitosť osobnej skúsenosti. Ísť na školu, porozprávať sa so študentami a zistiť, čo naozaj štúdium obnáša, vám môže pomôcť rozhodnúť sa. Hoci odbor, uplatnenie, predmety a ďalšie sú dôležité, netreba zabúdať, že počas tých 3 až 5 rokov budete mať aj sociálny život. Práve preto sa obzerajte po škole, ktorá ponúka dobrú kombináciu oboch: kvalitné štúdium ale aj bohatý študentský život.

Využite možnosť rôznych Dní otvorených dverí či dokonca Dní kariéry a navštívte školu, ktorú zvažujete. Stretnete tak vyučujúcich, starších študentov a potenciálnych budúcich spolužiakov. Môžete vidieť, ako je škola zariadená, či sú vám ľudia sympatický a ako funguje napríklad komunita absolventov. Otázky, ktoré je vhodné opýtať sa napríklad na záver prezentácie o odboroch:

  • Je možnosť vycestovať na Erasmus? Kam?
  • Aké je uplatnenie absolventov tohto odboru?
  • Je možné špecializovať sa alebo je to veľmi všeobecný odbor?
  • V akých iných oblastiach zvykli absolventi pracovať?
  • Aká je tu možnosť mimoškolských aktivít? Aké spolky a organizácie na škole fungujú?
  • Je možnosť získať aj jazykové alebo iné certifikáty priamo na škole?

Na záver vám prajeme len jedno: Nech to máte na škole pestré. My vám k tomu držíme palce a prajeme tiež veľa úspechov na posledných „skúškach dospelosti“!

Zdroj titulnej fotky: Abby Chung (Pexels)

európska dobrovoľnícka služba

Už máš 17 rokov? Vyskúšaj Európsku dobrovoľnícku službu a využi možnosť vycestovať až na rok do zahraničia!

Zaujímavé stránky a aplikácie, ktoré vám vedia neuveriteľne uľahčiť život