in
chlapec potrebuje 8 hodín spánku

Koľko hodín spánku je potrebných v puberte?

Nielen v puberte si človek myslí, že vydrží nespať. Aký to však má dopad na naše zdravie a celkový výkon?

Dostatok spánku je nevyhnutný predovšetkým v puberte, kedy sa telo stále vyvíja. Unavené telo nezvládne šport či sústredenie v škole a nedostatok spánku má vplyv na celkové zdravie (aj psychické). Nanešťastie, mnoho pubertiakov nemá pravidelný a dostatočný spánok. Prečo to tak je? Počas puberty sa telo správa inak Mnoho dospelých porovnáva vlastný spánkový režim s […] More

Dostatok spánku je nevyhnutný predovšetkým v puberte, kedy sa telo stále vyvíja. Unavené telo nezvládne šport či sústredenie v škole a nedostatok spánku má vplyv na celkové zdravie (aj psychické). Nanešťastie, mnoho pubertiakov nemá pravidelný a dostatočný spánok. Prečo to tak je?

Počas puberty sa telo správa inak

Mnoho dospelých porovnáva vlastný spánkový režim s tým, ktorý by „mali“ mať pubertiaci. Učitelia aj rodičia vždy svojich tínedžerov vyhrešia za to, že ostávajú hore neskoro do noci, zaspia na prvú hodinu alebo dokonca zaspia priamo v škole počas vyučovania.

Podľa expertov sa však telo pubertiaka správa inak právom. Produkcia melatonínu (potrebného pre pocit únavy a spánok) začína neskôr ako u väčšiny dospelých. Preto tínedžeri zaspávajú aj vstávajú prirodzene neskôr. Toto biologické načasovanie sa však stretáva s veľmi namahávým obdobím v živote mladých: kladie sa na nich väčší nátlak vo viacerých oblastiach. Na ich známkach záleží viac ako na prvom stupni ZŠ, okrem učenia sa však venujú aj mimoškolským aktivitám a starší pubertiaci už aj brigádujú.

Vo všeobecnosti platí, že vyvíjajúce sa telo pubertiaka potrebuje 8-10 hodín spánku každý deň. Avšak tým, že prirodzene zaspávajú neskôr (zväčša až okolo polnoci) a vyučovanie sa v našich končinách začína skoro ráno, ledva majú možnosť na šesť- až sedemhodinový spánok. Hoci sa tých pár hodín nezdá byť veľa, pokiaľ takýto spánkový režim pretrváva niekoľko týždňov, vytvorí sa spánkový deficit, ktorý ovplyvní výkon mladých v každej oblasti.

pravidelný počet hodín spánku v puberte
Tínedžeri zaspávajú aj vstávajú prirodzene neskôr. Zdroj: Pixabay (Pexels)

Prečo je spánok taký dôležitý

Nedostatok spánku vplýva na mnoho vecí:

  • znižuje schopnosť sústrediť sa v škole
  • znižuje športový výkon
  • zhoršuje kreatívny výkon (napríklad hra na hudobný nástroj), ktorý vyžaduje sústredenie
  • ovplyvňuje náladu
  • mení chuť do jedla

V prípade mladých vodičov môže nedostatok spánku spôsobiť nehodu, a vedci našli prepojenie medzi spánkovým režimom a depresiou.Takto rozoznáte, či máte dostatok spánku:

  • Máte problém so vstávaním?
  • Máte problém so sústredením?
  • Zaspávate počas vyučovania?
  • Cítite sa náladoví? Strácate chuť do jedla?

Ak tieto príznaky pretrvávajú, je možné, že vám chýba dostatok kvalitného spánku.

dievča nemá dostatok hodín spánku
Nedostatok spánku v puberte ovplyvňuje každú oblasť života, predovšetkým zdravie. Zdroj: Tirachard Kumtanom (Pexels)

Počet hodín spánku v puberte je dôležitý

Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ako to zmeniť a zlepšiť svoj spánkový cyklus.

  1. Pravidelnosť. Tým, že pôjdete každý večer do postele o tom istom čase, dáte svojmu telu vedieť, že je čas ísť spať. Po niekoľkých týždňoch si tento režim telo osvojí a začne si v tom čase pýtať spánok samo. Rovnako sa snažte prebúdzať o tom istom čase, aj v dni, kedy začínate školu neskôr alebo počas víkendov. Skúste si nerozhodiť režim o viac ako 2-3 hodiny z času na čas.
  2. Pravidelný pohyb. Cvičenie hocakého druhu je dôležité, a pravidelný pohyb vám môže pomôcť lepšie spať. Skúste však necvičite menej ako 3 hodiny pred spánkom – telo sa rozhýbe a potrebuje niekoľko hodín, kým sa upokojí. Najlepšie sa vám bude zaspávať, keď budete cvičiť/športovať poobede.
  3. Svetlo vás udržiava hore. Skúste stlmiť všetky svetlá a na svojich počítačoch a mobiloch vypnúť modré svetlo. Existujú na to rôzne aplikácie, najnovšie počítače na to už majú zabudovaný systém, ktorý nájdete v nastaveniach obrazovky (zväčša sa nazýva nočný režim). Svetlo signalizuje vášmu mozgu, že je deň a má preto fungovať. Ak však vypnete svetlo hodinu pred spaním, naladíte sa tak na lepší spánok.
  4. Poobedná siesta nie je najlepší nápad. Ak poobede spíte viac ako pol hodinu, vaše telo bude ťažšie zaspávať v noci. Skúste sa toho vzdať na dva týždne, a pracovať na pravidelnom nočnom spánku. Uvidíte, že časom tento poobedný oddych nebudete potrebovať.

Keď poriadne nespíte, nie ste to vy. Náladovosť, pocit únavy a problémy so sústredením naozaj v puberte nepotrebujete nad rámec všetkých zmien, ktorými v živote prechádzate. Pracujte na vašom kvalitnom spánku, pretože od neho závisí vaše zdravie aj kreativita.

Zdroj titulnej fotky: John-Mark Smith (Pexels)

hľadá sa brigáda na leto

Hľadá sa: Brigáda na leto pre šikovných študentov

Oblečte sa podľa vlastného štýlu