in
hľadá sa brigáda na leto

Hľadá sa: Brigáda na leto pre šikovných študentov

Nemusíte pracovať v bare alebo na kúpalisku.

Letné mesiace pre študentov znamenajú aj možnosť privyrobiť si. Namiesto obehávania každého podniku vo vašom meste vám však prinášame tipy, ako si privyrobiť a zároveň tak získať skúsenosti. Hoci na „tradičných“ letných brigádach nie je nič zlé, predsa len by z kariérneho hľadiska bolo veľkou výhodou mať takú brigádu, ktorá vám zabezpečí dobré resumé. Pravdepodobne […] More

Letné mesiace pre študentov znamenajú aj možnosť privyrobiť si. Namiesto obehávania každého podniku vo vašom meste vám však prinášame tipy, ako si privyrobiť a zároveň tak získať skúsenosti. Hoci na „tradičných“ letných brigádach nie je nič zlé, predsa len by z kariérneho hľadiska bolo veľkou výhodou mať takú brigádu, ktorá vám zabezpečí dobré resumé. Pravdepodobne počas celého roka, nielen počas prázdnin.

Vyskúšajte doučovanie

Každý z nás je prirodzene dobrý v niečom inom. Ak vám to v nejakom predmete páli, odporúčame vám vyskúšať si doučovanie. Okrem toho, že si tým pekne privyrobíte, to prináša niekoľko ďalších výhod.

  • okrem vašish vedomostí a poctivej prípravy nepotrebujete nič viac (žiadne certifikáty, preukazy alebo skúšobné doby)
  • čím viac vás budú vaši „klienti“ odporúčať, tým viac si zarobíte
  • učením iných sa človek sám učí – zlepšíte sa v tom predmete ešte viac
  • vycibríte si komunikačné schopnosti, ktoré sú dnes pre zamestnávateľov kľúčové

Podľa toho, koho doučujete, sa budete potrebovať pripraviť. Avšak práve vysvetľovaním a prechádzaním príkladov s niekým iným sa vám učivo ešte lepšie vryje do pamäti – zlepší sa vám aj logické myslenie a budete medzi jednotlivými faktami vidieť súvislosti. Túto schopnosť využijete neskôr nielen počas výšky, ale aj v práci, a to dokonca aj mimo odvetvia daného predmetu.

Okrem toho, komunikáciu si vyskúšate častokrát nielen s vašim žiakom, ale aj s jeho rodičmi. To najmä v prípade, že na strednej doučujete niekoho zo základky.

Ako začať? Prvým krokom je osloviť vyučujúcich na vašej škole. Oni vedia o tom, že ste v danom predmete naozaj hlavička, a vedia vám tiež priamo doporučiť kontakt na študentov, ktorí by potrebovali pomoc. Okrem toho, poznajú tiež rodičov, ktorým vás môžu predstaviť. Ak sa raz rodič rozhodne svojmu dieťatu pomôcť, a bude vidieť, že ste naozaj ochotní a šikovní, prácu máte zaručenú. Nezabudnite si potom zbierať aj referencie, ktoré môžete využiť neskôr.

Okrem toho môžete tiež vyskúšať rôzne online inzeráty, napríklad vo facebookových skupinách, ktoré sú priamo venované doučovaniu.

Koľko si za to pýtať? Najprv sa poobzerajte po okolí, koľko si za to pýtajú iní vzhľadom na ich skúsenosti. No aj kebyže doučujete za bežný brigádnicky plat, stále získavate cenné skúsenosti navyše – okrem toho, ste pánmi vášho času.

Zpeňažte to, čo vás baví

Ďalšou možnosťou je využiť vaše zručnosti a predávať ich ďalším. Môže to byť čokoľvek tvorivé:

  • vyrábanie handmade vecí (oblečenie, doplnky, bižutéria, kozmetika, keramika…)
  • písanie (článkov a iných textov)
  • fotografovanie
  • maľovanie, kreslenie a iné umelecké činnosti
  • líčenie, manikúra, pedikúra, účesy

Samozrejme, nie ste profesionáli. Ale nie každý klient hľadá profíka s dvadsaťročnou skúsenosťou. Niektorí jednoducho potrebujú fotky, pretože chcú rozbehnúť modelingovú kariéru. Niektoré firmy začínajú tvoriť firemný blog, ktorý potrebujú vyplniť obsahom. A niektorým sa jednoducho domáca prírodná kozmetika a handmade oblečenie páčia.

Ako začať? V prvom rade sa opýtajte najbližších: priateľov a rodiny. Môžete si tiež vytvoriť online portfólium, či už na sociálnej sieti, alebo si urobiť aj vlastnú webstránku. Ak vyrábate veci ako oblečenie, doplnky či keramika, tie budete potrebovať vyfotiť. Jednoznačne si viete začať hľadať prvých klientov online, za podpory a zdieľania vašich kamarátov. Okrem toho môžete navštíviť mieste trhy s handmade vecami, alebo zorganizovať podobný trh u vás na škole. Tam sa okrem handmade oblečenia a doplnkov môžu predávať aj umelecké kúsky, kozmetika či dokonca doma upečené koláčiky. Čokoľvek, čo vás už teraz baví a páči sa iným, viete speňažiť.

Koľko si za to pýtať? Tu musíte brať do úvahy aj čas a materiály, ktoré ste do toho investovali. Okrem toho, v zručnostiach sa neustále treba zlepšovať a veľa času investujete aj do učenia. Ideálna cena teda neexistuje. Berte však vždy do úvahy aj „klientov“, ktorým to chcete predávať. Predsa len, váš spolužiak rád kúpi mamke handmade tašku, no k dispozícii má menej peňazí ako jeho starší brat na výške. Opäť platí, že si môžete zbierať recenzie, ktoré neskôr využijete.

Každopádne, tieto dva druhy brigád sú síce veľmi individuálne, avšak pomôžu vám rozvíjať sa a zároveň si privyrobiť – a to dokonca nielen počas prázdnin.

Zdroj titulnej fotky: Pexels.com

rady ako zvládnuť ústnu skúšku z cudzieho jazyka

3 tipy ako zvládnuť ústnu skúšku z cudzieho jazyka

chlapec potrebuje 8 hodín spánku

Koľko hodín spánku je potrebných v puberte?