in
ako zvládnuť ústnu maturitu

Ako zvládnuť ústnu maturitu

Tipy od študentov, ktorí to už majú za sebou

Matura je za dverami a nedá sa jej vyhnúť. Ak si tiež v maturitnom ročníku, prečítaj si tieto akčné tipy, ktoré ti pomôžu zvládnuť ústnu maturitu. Poradili nám ich študenti, ktorí to už majú za sebou. Opýtali sme sa ich jednoduchú otázku: ak by ste opäť mali pred sebou akademický týždeň, čo by ste urobili […] More

Matura je za dverami a nedá sa jej vyhnúť. Ak si tiež v maturitnom ročníku, prečítaj si tieto akčné tipy, ktoré ti pomôžu zvládnuť ústnu maturitu. Poradili nám ich študenti, ktorí to už majú za sebou. Opýtali sme sa ich jednoduchú otázku: ak by ste opäť mali pred sebou akademický týždeň, čo by ste urobili inak? Odpovedali nám takto.

Učenie si treba naplánovať

Je bežné, že maturanti už majú aj brigády, vzťahy, chodia na výlety, pripravujú sa na výšku alebo odchádzajú v lete pracovať či stážovať do zahraničia. Majú teda dosť plné diáre. Ak je toto aj tvoj prípad, je veľmi dôležité, aby sa v ňom našiel aj čas na učenie. Čas si musíš vytvoriť, nenájdeš ho len tak – urči si svoje priority. Ak ťa čakajú 4 predmety, rozvrhni si jednotlivé tematické okruhy tak, aby sa to dalo zvládnuť.

Neurob tú chybu, že tvoje úlohy nebudú dostatočne jasné. Chyba, ktorú robia mnohí maturanti je, že si ako úlohu na daný deň naplánujú „učiť sa na slovenčinu“. To je veľmi všeobecné a v podstate si nemáš ako zmerať, či sa ti úlohu podarilo na konci dňa splniť. Skús si to radšej rozdeliť podľa tém a okruhov, napríklad:

 • naučiť sa literatúru po roku 1945
 • zopakovať si slovenský romantizmus
 • napísať si prehľadný zoznam autorov a diel svetového magického realizmu
 • atď.

Samozrejme, žiaden plán neurobí za teba tvrdú prácu. Preto sa svojich plánov drž, ak je to možné. Je však dôležité myslieť aj na ďalší tip.

PRO TIP: Spísali sme 3 tipy, ako zmáknuť ústne skúšky z cudzích jazykov

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa WAYS TO STUDY (@waystostudy),

Rátaj s tým, že všetko nestihneš

Toto je naozaj vymakaný time management tip, ktorý je dobré pamätať si. Je takmer isté, že ti všetky tvoje plány nevyjdú. To nie je dôvod na zúfalstvo. Teraz, keď to už vieš, sa na to môžeš pripraviť. Volá sa to krízový manažment. Ako na to?

O čo vlastne ide v maturitnej skúške? Ide o všeobecný prehľad. Preto sa treba sústrediť na to, čo ešte nevieš, a nie opakovať dokenonečna niečo, čo vieš, ale nie na 110 %. Nestrácaj čas, najmä keď vieš, že je toho veľa, čo si ešte nevidel/nevidela. Urob si rýchly audit toho, ako si teraz na tom.

V rámci jedného predmetu si prejdi všetky okruhy a zapíš si, čo si dobre pamätáš a čo veľmi nie. Ideálne je mať zoznam tém a pri ich označenie priority. Môžeš to označiť napríklad číselne:

 1. To, čo nevieš.
 2. To, čomu nerozumieš úplne.
 3. To, čo sa na milión percent opýtajú.
 4. To, čo už vieš.

Samozrejme, môžeš použiť aj zvýrazňovače alebo hocijaký iný spôsob, ktorý tebe uľahčí učenie.

PRO TIP: Prečítaj si náš článok s tipmi, ako sa na maturu pripraviť bez stresu a efektívne

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa #studyspiration ?? (@just_med_it),

Nezanedbávaj jedlo a oddych

Pointou akademického týždňa nie je predávkovanie kolou a bezsenné noci. Dopraj svojmu telu dobré jedlo a aspoň 7-8 hodín spánku denne. Nezabudni na čerstvý vzduch, počas prestávok je najlepšie ísť sa prejsť von (aj keby malo pršať). Po celom týždni nad knihami ti z toho začne šibať, je dobré občas si aj oddýchnuť.

PRO TIP: Ak sa dlhodobo nevieš sústrediť, skús sa ísť prebehnúť alebo si na 10-15 minút zacvič. Rozprúdi ti to krv a budeš sa cítiť lepšie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Studygram – Doctor (@studydiaryofamedstudent),


Tipy na záver

Toto je niekoľko krátkych tipov, ktoré sú skvelé práve pri príprave na ústnu maturitu:

 • hovor nahlas, precvičíš si tak prejav
 • prerátaj si všetky príklady a komentuj svoj postup nahlas
 • uč sa s pomôckami, ktoré budeš môcť používať aj pri odpovedi (napríklad historický atlas pri dejepise)
 • neprežeň to s cukrom a kofeínom, síce budeš hore, ale nebudeš sa vedieť sústrediť
 • hlavne zatni zuby, zvládli to už pred tebou mnohí a zvládneš to aj ty

Všetkým maturantom držíme silno palce!

Zdroj titulnej fotky: Pexels.com

Svetový príbeh o tínedžerskej vzbure proti dospelým

premiéry seriálov v lete

Konečne! Dlhoočakávané premiéry obľúbených seriálov sú tu: toto nás čaká začiatkom leta