in
rady ako zvládnuť ústnu skúšku z cudzieho jazyka

3 tipy ako zvládnuť ústnu skúšku z cudzieho jazyka

My name is yes.

Či už je to maturita alebo si robíte certifikát z cudzieho jazyka, ústna časť skúšky vie riadne vystresovať aj silné osobnosti. V tomto článku vám poradíme 3 jednoduché tipy, vďaka ktorým sa na takúto skúšku pripravíte. Nezabúdajte však, že pri učení jazykov sú dve dôležité zásady: potrebujete do toho investovať dostatok času a musí vás […] More

Či už je to maturita alebo si robíte certifikát z cudzieho jazyka, ústna časť skúšky vie riadne vystresovať aj silné osobnosti. V tomto článku vám poradíme 3 jednoduché tipy, vďaka ktorým sa na takúto skúšku pripravíte. Nezabúdajte však, že pri učení jazykov sú dve dôležité zásady: potrebujete do toho investovať dostatok času a musí vás to baviť. Na týchto zásadách stoja aj naše rady.

Rozprávajte sa nahlas – v cudzom jazyku

A to kľudne aj sami so sebou. Naša myseľ si v prvom rade potrebuje zvyknúť na to, ako znieme v inom jazyku, aby v ňom mohla postupne začať aj premýšľať. Ak sa vám niekedy stalo, že vás zastavil na ulici turista a vy ste napriek rokom štúdia zamrzli a nevedeli mu poradiť, práve rozprávanie nahlas vám môže pomôcť.

Môžete si nahlas prerozprávať témy na maturitnú skúšku. Môžete tiež jednoducho skúsiť prerozprávať váš obľúbený film či príbeh, tiež môžete vyhľadať konverzačné otázky online a skúsiť na ne odpovedať. Tým, že to robíte nahlas, vlastne simulujete situáciu, ktorá nastane na skúške. V reáli vás to potom menej vystresuje.

Samozrejme, úplne ideálne by bolo, ak by ste sa mali s kým rozprávať. Môžete začať tradíciu jazykových tandemov so svojimi spolužiakmi, prípadne zistiť, či sa vo vašom meste neorganizuje jazyková kaviareň. Na takéto podujatia chodia ľudia, ktorí sa chcú zdokonaľovať v jazyku, tiež však častokrát natrafíte na rodených hovoriacich. A to je ten najlepší tréning. 

Pri pravidelných rozhovoroch ľahko objavíte, kde máte medzery: niekedy je to slovná zásoba, inokedy kombinácia rozličných gramatických foriem alebo možno výslovnosť. Potom sa viete zamerať na konkrétnu oblasť a na skúške tak byť pokojní, pretože budete vedieť, že ste pre ňu urobili maximum.

ako zvládnuť ústnu skúšku z cudzieho jazyka pomocou rozhovorov
Najlepším tréningom je rozhovor s priateľmi.

Trik TOP spíkrov: Naučte sa úvod naspamäť

Najťažšie je vždy začať, potom to už ide. Preto vám odporúčame naučiť sa úvodné vety naspamäť – a to nielen ku konkrétnym témam. Zvyčajne sa na skúškach musíte predstaviť, a práve toto vám môže pomôcť rozrozprávať sa. Napríklad takto:

Volám sa Juraj, mám 18 rokov a chcel by som študovať žurnalistiku. Vo voľnom čase rád čítam a môj obľúbený šport je tenis.

Dve jednoduché vety, ktoré vám pomôžu začať. Okrem toho je skvelé vždy mať v rukáve nejakú úvodnú vetu ku konkrétnej téme. Tí šikovnejší sa dokonca vedia vykrútiť aj s tou istou vetou, napríklad: (Doplňte tému) je veľmi dôležité. 

ako zvládnuť ústnu skúšku z cudzieho jazyka
Spríkri ako Obama sa na svoj prejav dlho pripravujú. Okrem neho však majú aj veľa cviku v prednášaní – práve neustála príprava vám pomôže nezasekávať sa a hovoriť plynule a k veci.

Dobrý rozprávač je aj dobrý poslucháč

Na ústnych skúškach zväčša okrem prejavu jednotlivca hodnotia aj rozhovory v dvojiciach. Najčastejšie je situácia zadaná a máte reagovať podľa toho zadania (Študent A je za, Študent B je proti). Pri týchto rozhovoroch je dôležité, aby ste udržali rovnováhu.

Na jednej strane chcete dokázať, že máte schopnosti komunikovať v cudzom jazyku a viesť debatu. Na druhej strane však nechcete zatieniť vášho partnera – mohli by to vyhodnotiť negatívne. Pôsobí to, ako keby ste svoju odpoveď iba odrecitovali, no reálne nerozumeli tomu, čo hovoríte. Nechajte teda aj vášho partnera hovoriť a pýtajte sa ho otázky.

rovnováha je spôsob ako zvládnuť ústnu skúšku s partnerom
Ak chcete zvládnuť skúšku z cudzieho jazyka naozaj dobre, udržujte pri dialógu rovnováhu medzi vami a vašim partnerom.

Bonusový tip

Pre tých z vás, ktorí to s jazykmi myslíte naozaj vážne, je dôležité tráviť veľa času obklopení daným jazykom. Jedným zo spôsobov je začať robiť vaše bežné aktivity v cudzom jazyku: sledovanie filmov, čítanie kníh či četovanie s kamarátmi. Ak tomu ešte chcete pridať aj vzdelávací rozmer, môžete začať počúvať podcasty na tému, ktorá vás najviac zaujíma. Nebojte sa vypnúť titulky a chvíľku tomu nerozumieť: vaša myseľ toho dokáže viac ako jej veríte!

Držíme vám palce!

tipy ako sa pripraviť na maturitu

5 tipov ako sa pripraviť na maturitu efektívne a bez stresu

hľadá sa brigáda na leto

Hľadá sa: Brigáda na leto pre šikovných študentov