in

Ako na kyberšikanu?

Kyberšikana alebo cyberbullying je druh šikany, ktorá prebieha cez elektronické prostriedky. Využíva internet, maily, sociálne siete, blogy ale aj mobilné telefóny.Najpoužívanejšími spôsobmi sú posielanie obťažujúcich a urážajúcich sms, útočných mailov, vytváranie falošných blogov pod menom obete, zásahy do blogov.

More

 

Veľmi populárne je natáčanie videa na mobilný telefón s háklivou tematikou a zavesenie ho na internet. Psychologička PhDr.Gabriela Herényiová zdôrazňuje, že obeť si väčšinou neuvedomuje a nedomyslí dôsledky svojho činu. To čo zavesíte na internet sa už nikdy nedá vrátiť späť, naopak roznesie sa to obrovskou rýchlosťou k veľkému počtu ľudí a môže to putovať „navždy“.Väčšina iniciátorov robí kyberšikanu dokonca z recesie. Niektoré jej prejavy môžu však spadať do kriminálnej činnosti.

Čo ak sa stanete obeťou kyberšikany.

Gabriela Herényiová radí: „ Najdôležitejšie je ignorovať prejavy šikany, nevšímať si ich, iniciátora totiž „živý“ jeho úspech. Ak zistí, že to účinkuje, bude pokračovať a nabaľovať ďalšie a ďalšie prejavy. Keď sa naštartuje nevie sa zastaviť a stiahne zo sebou aj ďalších. Odhláste sa zo sociálnej siete, vypnite počítač, prestaňte komunikovať, kým sa situácia neupokojí.“

Nepolapiteľní? Omyl!

Kyberšikana je veľmi lákavá, má totiž oproti klasickej forme mnohé výhody. Zdanlivo nekontrolovateľné a anonymné prostredie poskytuje široké možnosti. Páchateľ je presvedčený, že je nepolapiteľný. Šikana cez elektronické médiá obchádza fyzický kontakt, silu, sociálne postavenie v skupine, páchateľ nemusí stáť tvárou v tvár svojej obeti, umožňuje mu to pocítiť silu. Zdanie však môže klamať. Dnešná technika je naozaj múdra a páchateľ sa dá rôznymi metódami vypátrať.

Smutné prípady

Medzi najznámejšie prípady kyberšikany patrí prípad Star Wars kid 2003. Ghysliana Raza ktosi nahral na video ako sa neúspešne pokúšal napodobňovať postavičku z populárneho seriálu. Video obehlo celý svet a chlapec sa zrútil. Musel podstúpi dlhodobú liečbu. Samovraždou skončila kyberšikana Anie, ktorú spolužiaci sexuálne šikanovali a vyhrážali sa jej, že video zavesia na internet. Páchatelia boli usvedčení a odsúdení. O zaujímavé videá nie je núdza ani v našich končinách, na internete sa objavujú nahrávky zúrivých pedagógov, striptíz žiačok základnej školy, či intímnosti celebrít.

Foto: Photl.com

diéta v puberte - ako zaručene schudnúť

Diéta v puberte: Odborníci radia, ako zaručene schudnúť

Trendy looky na nadchádzajúcu sezónu. Inšpirujte sa!