in

5 dobrých dôvodov na to, aby sme opäť začali čítať

Asi vás už ani neprekvapí, keď vám niekto povie, že na čítanie nemá vôbec čas. Áno, vieme, že na svete je veľmi veľa vecí, ktoré nám z neho pomernú časť ukrajujú – filmy, videohry a rôzne iné médiá. Ale čítanie človek pre svoje telo jednoducho potrebuje ako soľ, a ak ste o tom doteraz pochybovali, […] More

Asi vás už ani neprekvapí, keď vám niekto povie, že na čítanie nemá vôbec čas. Áno, vieme, že na svete je veľmi veľa vecí, ktoré nám z neho pomernú časť ukrajujú – filmy, videohry a rôzne iné médiá. Ale čítanie človek pre svoje telo jednoducho potrebuje ako soľ, a ak ste o tom doteraz pochybovali, možno vás presvedčíme, že nastal ten správny čas to všetko napraviť.

1. Čítanie zlepšuje vašu predstavivosť a tvorivosť

Pokiaľ si myslíte, že ju vo svojom živote nepotrebujete, omyl! Už na prvom pohovore, pri vyjadrovaní svojich myšlienok v škole alebo v ktorejkoľvek inej situácii sa bez predstavivosti nezaobídete. A s pribúdajúcim vekom vám bude chýbať ešte viac. Čítaním online kníh to môžete zmeniť!

Keď čítame, darujeme písanému textu nový život – je premenený na našu predstavivosť. Obnovujeme obrázky, zvuky a vôňu fascinujúceho príbehu. A táto práca rozvíja „tvorivé svalstvo“ nášho mozgu, čo je jedna z mála činností, ktoré to dokážu.

2. Vylepšuje inteligenciu

Napriek všetkým úspechom v oblasti modernej technológie, zostáva čítanie najlepším spôsobom naučiť sa a ukladať v mozgu všetky informácie. Tí, ktorí čítajú viac, sa stanú múdrejšími. Napĺňajú hlavu informáciami, ktoré iní nemajú a bez kníh ani mať nebudú!

Zakaždým, keď otvoríte dobrú jazykovú učebnicu alebo „obyčajnú“ knihu, naplníte svoju hlavu znalosťami, faktami, názormi, príbehmi. Čítanie je teda akoby nepretržité poskytovanie informácií.

3. Čítanie môže zmeniť váš život

Niektoré knihy môžu zmeniť váš život spôsobom, ktorý neočakávate. Knihy ako Malý princ, Meno ruže alebo Kto chytá v žite vás jednoducho prinútia pozrieť sa na svet inými očami. Po výlete v takýchto knihách už môžete zmýšľať o konkrétnych veciach inak a možno trochu lepšie.

Často je ťažké si predstaviť seba na inom mieste, najmä ak je veľmi odlišný od vášho súčasného. Čítanie je skvelý spôsob, ako sa „pozrieť do hlavy inej osoby“, poznať jeho myšlienky a pocity.

4. Sebakultivácia

Čím viac čítate, tým širšia je vaša slovná zásoba. Niet divu – pravidelne sa stretávate so slovami v rôznych knihách, ktoré čoskoro začnete sami používať aj v každodennom živote. Dobrí čitatelia zvyčajne dobre píšu. Každý úspešný spisovateľ vám povie, že s cieľom zlepšiť jeho schopnosti písania je potrebné každý deň čítať. Čítanie navyše pomáha zvyšovať sebavedomie. To vám vie pomôcť v mnohých oblastiach života, ako sú sociálne vzťahy alebo propagácia.

5. Zlepšuje zameranie a koncentráciu

Väčšina z nás si zvykla rozdeliť vlastnú pozornosť medzi TV, internet, telefón a veľa ďalších vecí. Ale práve tak strácame schopnosť sústrediť sa v správny čas na jednu dôležitú záležitosť. Čítanie knihy tieto veci naopak podporuje. Koniec koncov, samotná kniha si vyžaduje úplnú koncentráciu pozornosti, pretože ak od témy odbočíte, stratíte pointu.

Doprajte si preto relax v podobe čítania a uvedomte si, že kniha je balzamom na dušu a potešením pre mozog, ktorý s pribúdajúcim vekom starne. Nedovoľte mu to a dodajte mu tie najlepšie ozdravné  prostriedky. Stačí si nájsť čas na čítanie.

Dioptrické chyby u tínedžerov: Je laserová operácia riešením?

Ako by mali vyzerať ideálne raňajky dospievajúcich detí?