Zmeny počasia, hormonálne zmeny a neustály zhon: typická puberta. Prejavuje sa to všelikde ale na tvári to vidia všetci. Prvý mejkap, „inteligentné“ načasovanie telesnej výchovy tak, aby po nej ešte študenti niekoľko hodín sedeli v triede, prach, stres a doplatíme na to zdravím pleti. V tomto článku ti v krátkosti vysvetlíme, ako si správne čistiť pleť a pomôcť jej, aby bola hebká a zdravá.
1. Začni umývaním rúk
Čo všetko sa ti dnes dostalo do rúk? Mobil? Peniaze a kľúče? Kľučky v škole, gombíky v MHD, dokonca aj spoločné uteráky doma sú zdrojom množstva baktérií. Tie si na pleť nanášaš zakaždým, keď sa jej dotkneš: aj preto sa musí vysporiadať so zápalovými procesmi a akné. Preto si skôr, ako začneš s umývaním pleti, umy ruky mydlom a teplou vodou. Nezabudni tiež používať samostatný uterák na tvár.
2. Nosíš mejkap? Odlíč sa skôr ako použiješ mydlo alebo penu
Zvýšiš tak čistiacu schopnosť svojho mydla. Môžeš si vybrať medzi odličovacou vodou, olejom alebo mliekom, podľa typu tvojej pleti. Nanes trochu produktu na čistý vatový tampónik a jemne ním zotri mejkap z tváre. Dávaj pozor najmä v okolí pier a očí: čím viac budeš dnes na tú oblasť tlačiť, tým viac vrások sa ti tam o pár rokov objaví.
3. Mydlo na tvár
Pokiaľ nepoužívaš produkty odporúčané dermatológom, najbeznečnejšie je siahnuť po prírodných mydlách na tvár. Neobsahujú škodlivé chemikálie a navyše neprodukujú zbytočný odpad, takže takto budeš šetriť svoje pleť ale aj prírodu. Okrem toho sú často dlhodobo lacnejšie ako v plaste zabalené, chemikáliami preplnené produkty. Mydlo najprv speň v rukách a potom v jemných krúživých pohyboch aplikuj na pleť (tvár aj krk). Všetko zmy vlažnou (nie horúcou) vodou.
4. Pleťová voda a krém na tvár
Tieto si zvoľ opäť podľa typu pleti. Jemné kvetinové vody sú vhodné aj pre citlivú pleť (pokiaľ netrpíš alergiou na konkrétny kvet) a pomáhajú dokončiť prácu mydla. Jemne pleť dočistia, stiahnu póry a pripravia pokožku na krém. Aj v prípade, že máš mastnúť pleť, nezabúdaj na dobrý krém na tvár: čím suchšia pokožka, tým viac sa to bude pleť prirodzene snažiť vyrovnať kožným mazom.
Doplnková starostlivosť
Zvyčajne v mladom veku je najväčším problémom akné, čo je v podstate zápal na koži. Preto to nepreháňaj s pílingom: používaj niečo jemné, maximálne raz týždenne. Pleť sa do istej miery vie aj sama zbavovať odumretých buniek.
Pomôcť môžu aj pleťové masky, ktoré riešia rozličné problémy: mastná pleť, rozšírené póry, akné alebo dehydratácia. Priamo na akné môžeš použiť aj rôzne esenciálne oleje (levanduľový a čajovníkový sú skvelé!) alebo prípravky určené na lokálnu liečbu akné.
Zvyky, ktoré si osvojíš teraz, s tebou ostanú veľmi dlho. A to, ako sa o svoju pleť staráš dnes, bude viditeľné tiež veľmi dlho. Preto dbaj na to, aké prípravky používaš a ako sa k svojej pokožke správaš.
Zdroj titulnej fotky: Engin Akyurt (Pexels)