in
chĺpky v puberte

Prvé chĺpky v puberte: 5 spôsobov, ako sa ich zbaviť

Ak si práve v puberte a začínaš si na svojom tele všímať chĺpky, možno tiež rozmýšľaš ako sa ich zbaviť. V tomto článku ti predstavíme 5 spôsobov, ako na to. Žiletka Najdostupnejšou a asi najjednoduchšou metódou je holenie pomocou žiletky. Dnes je jednoduché a pomerne lacné kúpiť si jednorazovú žiletku, s ktorou sa neporežeš tak […] More

Ak si práve v puberte a začínaš si na svojom tele všímať chĺpky, možno tiež rozmýšľaš ako sa ich zbaviť. V tomto článku ti predstavíme 5 spôsobov, ako na to.

Žiletka

Najdostupnejšou a asi najjednoduchšou metódou je holenie pomocou žiletky. Dnes je jednoduché a pomerne lacné kúpiť si jednorazovú žiletku, s ktorou sa neporežeš tak ľahko a odstráni chĺpky z povrchu kože. Keďže ide o použitie ostrej britvy priamo na pokožke, je dôležité použiť penu na holenie (alebo silne peniace mydlo na telo) a po holení pokožku hydratovať.

Je možné, že koža na čepeľ zareaguje zle, začervená sa, jednotlivé vlasové folikuly vyzerajú ako malé vyrážky a kože vyschne. Taký čas je dôležité s holením na istý čas prestať a používať hydratačný krém.

  • Výhody: lacné, jednoduché, pravdepodobne sa neporaníš
  • Nevýhody: nutné často opakovať, odstraňuje len chĺpok nad kožou, čiže rýchlo dorastie; riziko začervenania

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ?????????? ☼ (@fash.manner),

Depilačný krém

Tiež finančne pomerne dostupná forma, ktorá vôbec nebolí. Depilačné krémy (alebo peny) sa jednoducho aplikujú, nechajú pár minút pôsobiť a potom škriabkou (zvyčajne súčasť balenia) alebo v sprche odstránia spolu s chĺpkami. Fungujú na bázer chemických látok, ktoré rozkladajú chĺpkov, ten ochabne, odpadne a môžeš ho bezbolestne zotrieť. Pri depilácii je ale vyššia šanca na alergickú reakciu, preto je dôležité urobiť si najskôr test – naniesť to na kúsok kože, nechať chvíľu pôsobiť a po zmytí sledovať ešte 24 hodín, či sa objaví nejaká reakcia. Ak nie, môžeš sa do toho pustiť.

Ich účinok trvá o čosi dlhšie ako pri žiletke, ale na použitie na intímnych partiách nie sú kvôli silnej chémii odporúčané. Okrem toho, použitie v podpazuší je trochu… nepohodlné, keďže musíš mať dvihnuté ruky počas pôsobenia. 🙂

  • Výhody: lacné, jednoduché, bezbolestné
  • Nevýhody: možnosť alergickej reakcie, nemožno použiť na celé telo

Epilátor

Finančne náročnejší ale o niečo efektívnejší je epilátor. To je strojček s mnohými malými pinzetami a malým, ale výkonným motorčekom. Chĺpky vytrháva priamo spod kože, čo znamená, že efekt vydrží dlhšie a pokožka je hladká. Avšak bezbolestné to nie je. Na bolesť sa dá zvyknúť, niektoré epilátory tiež majú chladiaci režim, ktorý trochu znecitliví pokožku. Určite to ale nie je prístroj, ktorý odporúčame na prvé použitie.

  • Výhody: dlhotrvajúci efekt, hladká pokožka, neprodukuješ tým zbytočný odpad
  • Nevýhody: drahé a bolestivé (spočiatku)

Epilovať si intímne partie či podpazušie je aj kvôli bolesti, aj kvôli tomu, že to nie sú ľahko dostupné miesta, pomerne komplikované a neodporúčame to. Miesto toho môžeš zvoliť podobnú metódu, a tou je voskovanie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Midnight Merlot ? Ana (@midnight.merlot),

Voskovanie

Existujú rôzne spôsoby voskovania: pomocou horúceho vosku alebo cukrovej hmoty. Funguje podobne ako epilácia, čiže chĺpky vytrhávaš spolu s korienkom. Môžeš to robiť v pohodlí domova (v drogérii zakúpiš voskové pásiky), ak si ale neveríš, že ten pásik naozaj aj strhneš, môžeš navštíviť kozmetický salón. Efekt voskovania vydrží niekoľko týždňov, vzhľadom na náklady to je jeden z najúčinnejších spôsobov. Balenie voskových pásikov stojí do 10 €, voskovanie u profesionála začína na sume 20 € (podľa zvolenej časti tela).

Je to síce bolestivé, trvá to ale kratšie ako epilácia, málokedy je potrebné vrátiť sa k niektorej časti tela počas procedúry.

  • Výhody: najdlhšie trvajúci efekt (aj 4-5 týždňov)
  • Nevýhody: finančne náročné, bolestivé

Tento typ odstraňovania chĺpkov je vhodný aj na intímne partie, chĺpky nad hornou perou či na podpazušie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nishu (@lipsnberries),

Zastrihávač, pinzeta

Tieto spôsoby sú ideálne na ochlpenie na tvári – úprava obočia, chĺpky nad hornou perou či brada môžu byť upravené pomocou zastrihávača. Pinzetou vieš vytrhnúť viditeľnejšie chĺpky napríklad v okolí úst alebo vyformovať obočie. Kúpiš ich za pár eur a vydržia naozaj dlho. Pri vytrhávaní ručne tiež odstraňuješ korienok, takže efekt vydrží pomerne dlho (niekoľko týždňov).

  • Výhody: lacné, rýchlo, dlho to vydrží, máš kontrolu nad tým, čo odstrániš
  • Nevýhody: mierne bolestivé, nevhodné na veľkú oblasť tela (napríklad nohy)

Záverom

Dospeláci častokrát tieto metódy kombinujú alebo striedajú, je však na tebe, pre ktorú sa rozhodneš. Nezabúdaj, že je tiež v poriadku, ak sa rozhodneš na niektorom mieste si ochlpenie ponechať. Je to tvoje telo. 🙂

Zdroj titulnej fotky: Mel Poole (Unsplash)
odkaz môjmu mladšiemu ja

Pýtame sa dospelákov: Čo by ste odkázali vášmu mladšiemu ja?

ako sa cítia ľudia s PPP

ROZHOVOR: V prvých fázach poruchy príjmu potravy fyzické zmeny nie vždy vidieť