in

Alkohol zabíja svaly aj testosterón

“Konečne je tu piatok, ideme sa rozbiť!” – to počúvame z úst tínedžerov neustále. Mnohí z nich sa chystajú na divoké žúry. Spoločným menovateľom všetkých takýchto párty je alkohol. Podľa prieskumov, takmer každý študent pije alkoholické nápoje aspoň raz do týždňa. Je veľmi málo takých, ktorí neholdujú pivu, vodke či inému tvrdému alkoholu…

More

 

Napriek tomu, že na divokej párty nie je nič zlé a pohárik vína či piva sa odporúča aj zo zdravotných dôvodov, alkohol je veľký nepriateľ každej diéty alebo snahy o vytvarovanie svalov. Alkohol totiž môže úplne zablokovať rast svalovej hmoty.

Ako vplýva alkohol na rast svalov?

Alkohol obsahuje prázdne kalórie. Nemá žiadne výživové látky – len kalórie. V prepočte je to cca 8 kalórií na 1 gram. Liter červeného vína obsahuje 568 kalórií, v jednom litry whiskey ich nájdete trikrát toľko!

Čím vyššie percento alkoholu, tým viac kalórií

Alkohol nielen že zle vplýva na náš jedálny lístok, ale zároveň blokuje metabolizmus. To je dôvod, prečo má naše telo problémy so spracovaním a štiepením tuku. Organizmus má toľko práce s trávením, že úplne zastaví spracovanie tukov.

Pitie alkoholu zabraňuje rastu svalov

Rast svalov sa znižuje až o 20 percent a to z niekoľkých dôvodov. Prvým z nich je, že alkohol spôsobuje dehydratáciu svalových buniek. Svaly fungujú najlepšie vtedy, ak sú dostatočne zásobené vodou, preto je potrebné veľa piť už počas cvičenia. Akonáhle svalové bunky nemajú dostatok tekutín, nemôžu rásť a preto sa ani pri extra záťaži v posilňovni nedočkáte ich zväčšsenia a spevnenia.

Druhým dôvodom, prečo alkohol bráni nárastu svalov je, že zastavuje rozklad dôležitých výživových látok, ktoré sa podieľajú na spevňovaní, kontrakciách a uvoľňovaní svalov: železo, vápnik, fosfor atď.

Alkohol znižuje hladinu testosterónu a zvyšuje hladinu estrogénu

Vysoká hladina estrogénu je dôvod, prečo sa u mužov, ktorí pijú veľa alkoholu, objavuje gynekomastia alebo tkzv. mužské prsia. Testosterón výrazne vplýva na odbúravanie tuku, avšak alkohol tento účinok zastavuje. Testosterón je anabolický hormón, ktorý prispieva k vytvarovaniu svalov. Čím nižšia je jeho hladina v krvi, tým sú aj svaly človeka menšie. A menšie svaly znamenajú pomalší metabolizmus.

S rýchlejším metabolizmom strácame aj tuky rýchlejšie, dokonca aj vtedy, ak odpočívame.

Výsledkom nadmerného požitia alkoholu je často “opica”, ktorá vôbec nie je príjemná, pretože nás pri nej bolí hlava, strácame chuť hýbať sa a cítime sa deprimovaní.

Príliš veľa alkoholu ničí naše vnútorné orgány

Ľudia, ktorí konzumujú nadmerné množstvo alkoholu príliš často, mávajú viac problémov s poškodeným žalúdkom a postupne sa im oslabujú aj obličky a pečeň, čo môže viesť k závažným zdravotným problémom, v niektorých prípadoch až k smrti. Každé oslabenie žalúdkapredĺži dobu trávenia potravín, čo má negatívny vplyv na celkový metabolizmus organizmu a chudnutie. Pečeň je kľúčovým orgánom pre zdravé telo, pretože spracuváva toxíny a štiepi tuky, ktoré sa následne menia na energiu pre naše telo. Práve alkohol najviac ničí našu pečeň.

Foto: Photl.com

diéta v puberte - ako zaručene schudnúť

Diéta v puberte: Odborníci radia, ako zaručene schudnúť

Trendy looky na nadchádzajúcu sezónu. Inšpirujte sa!