in

NOTEBOOK, ULTRABOOK ALEBO TABLET?

Dnes už je ťažké predstaviť si život bez počítača či notebooku, a to nielen pri práci, ale aj pri zábave alebo komunikácii. Ak práve premýšľate o kúpe nového zariadenia, zvážte niekoľko faktorov.

More

 

Základné rozdiely 

Notebook je typ osobného počítača, ktorý má integrované všetky hardvérové jednotky vrátane klávesnice a monitora a jeho jedinou odnímateľnou súčasťou je batéria. Je prenosný, a tak ho možno umiestniť kamkoľvek podľa potreby. Technické parametre dnešných notebookov sa takmer vyrovnajú parametrom klasických počítačov, tzv. desktopom. Aj lacnejší notebook je teda možné používať ako plnohodnotný pracovný počítač. Displeje notebookov majú rozmery okolo 15,6 palca čo znamená, že sa na ne nielenže zmestí viac informácií, ale sú aj prehľadnejšie ako displeje ultrabookov či tabletov. Ich výhodou je tiež niekoľkonásobne nižšia spotreba. 

Ultrabook je menší typ notebooku, spravidla s obrazovkou o veľkosti 10 palcov a hmotnosťou do 1 kg. Je prioritne určený na prehliadanie internetových stránok či na úpravu dokumentov. Kvôli svojej veľkosti nemá DVD mechaniku a má slabšie parametre ako klasický multimediálny notebook. No dnes, keď sa využívajú aj iné možnosti na zabezpečenie prenosu dát, nie je nevyhnutné, aby zariadenia disponovali DVD mechanikou. V porovnaní s tabletom je jeho veľkou výhodou klasická klávesnica, ktorú k nemu možno pripojiť či odpojiť. Nie je síce až taká pohodlná ako pri notebooku či desktope, na jej používanie si však rýchlo zvyknete. 

Tablet by sa svojimi funkciami dal prirovnať k veľkému dotykovému mobilnému telefónu. Jeho benefitom je mobilita, keďže vďaka jeho rozmerom a hmotnosti ho možno vložiť aj do menšej pracovnej tašky. Má pomerne dlhú výdrž a výkon je tiež postačujúci. Jeho ďalšou výhodou sú zábavné funkcie umožňujúce aj na menšej obrazovke sledovať filmy či hrať hry. Vďaka digitálnemu fotoaparátu a kamere je tablet navyše plnohodnotným multimediálnym zariadením. Zvládne dokonca aj menšie pracovné úlohy. Nie každému však môže vyhovovať dotykové ovládanie, najmä pri písaní. Problém môže nastať tiež s kompatibilitou súborov či dokumentov oproti klasickým počítačom. Android v tablete a operačný systém Windows totiž veľmi nespolupracujú. 

Ako si teda vybrať? 

„Záleží na tom, čo potrebujete. Ak radi hráte náročné hry, budete potrebovať výkon, v tom prípade je pre vás najvhodnejší desktop. Pokiaľ hľadáte spoľahlivý pracovný nástroj, ktorý je zároveň multimediálnym a herným zariadením, vyberte si notebook. Naopak, ak chcete okrem zábavy a surfovania po internete využívať zariadenie na prácu a mobilita je na prvom mieste, ultrabook úplne postačí. Tí, ktorí chcú prístroj výhradne na zábavu a nie prácu, odporúča sa uvažovať o tablete,“ dopĺňa Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti OKAY Slovakia.

 

Topánky, na ktoré sa môžete spoľahnúť

Jedinečné knihy o puberte pre rodičov a pre tínedžerov! Objednajte si tu a dostanete aj kozmeticky darček!