Slúchadlá, ktoré nepoškodzujú sluch
Vďaka slúchadlám môžeme počúvať svoju obľúbenú hudbu kdekoľvek sa nachádzame a to bez toho, že by sme rušili svoje okolie. Používame ich v práci, pri cestovaní, mnohým určujú tempo pri športovaní. K väčšine hudobných prehrávačov, mobilných telefónov a inej prenosnej elektrotechnike bývajú síce slúchadlá pribalené, no ich kvalita ide často na úkor ceny spotrebiča.
Na aké parametre prihliadať
„Prvými parametrami, na ktoré by sme mali pri rozhodovaní myslieť, sú kvalita zvuku, pohodlie pri používaní a dizajn. Nemenej dôležité je tiež komu budú slúchadlá určené a samozrejme aj cena“, povedal Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti OKAY Slovakia. Dôležitým parametrom je odpor slúchadiel, označovaný aj ako impedancia, vyjadrovaný v Ohmoch (Ω). V zásade totiž platí, čím vyššia je impedancia, tým nižšia je hlasitosť. Inak povedané, ak by ste pri počúvaní MP3 prehrávača použili slúchadlá s vysokou impedanciou, jeho výkon klesne niekoľkonásobne. Veľký vplyv na hlasitosť má tiež citlivosť slúchadiel. Tá sa udáva v decibeloch (dB) a vyjadruje akustický tlak zvuku, vybudeného reproduktorom o výkone 1 W vo vzdialenosti 1 meter. Ideálne hodnoty sa pohybujú okolo 102 dB, pričom tie jednoduchšie modely majú hodnoty okolo 94 dB. Dôležitým údajom je tiež frekvenčný rozsah, udávaný v Hertzoch (Hz). Vyjadruje rozsah, v akom sú slúchadlá schopné prehrať zvuk. Spodná hranica je limitom pre hĺbky a vrchná pre výšky. Zdravé ľudské ucho je schopné zachytávať rozsah od 20 až po 18 000 Hz. Preto ak vám budú v predajni ponúkať slúchadlá s vyšším rozsahom, nedajte sa nachytať.
Do uší či na hlavu?
Malé slúchadlá, tzv. štuple, sú pohodlné pri pohybe a nepadajú z hlavy. Ich výhodou je tiež, že ich môžete jednoducho zmotať a spolu s prehrávačom ukryť do vrecka nohavíc či košele. Nie vždy však tieto slúchadlá sadnú do uší, čo môže znižovať komfort pri ich nosení. Dômyselnejšie prepracované modely možno upraviť vďaka výmenným silikónovým dielcom viacerých rozmerov. Ak ste ochotní investovať viac peňazí, na objednávku vám vyrobia štuple presne podľa vašich uší.
Ako odstrániť hluk
S odstránením vonkajšieho hluku súvisí rozdelenie slúchadiel podľa akustickej izolácie, a to na otvorené, uzavreté a polootvorené. Pri prvom type je zvuk zo slúchadiel prepúšťaný do okolia, druhý typ blokuje prirodzený hluk používajúc pritom pasívne akustické tesnenie (náušník) a tretí typ slúchadiel kombinuje vlastnosti otvorených a uzavretých slúchadiel. Ich zvuk je podobný otvoreným slúchadlám a zároveň do určitej miery tlmí prienik zvuku z/do mušle.
Vďaka digitálnym technológiám, ktoré sa používajú v mobilných telefónoch, sa výrobcovia slúchadiel snažia potlačiť aj okolitý ruch okolia. „Použité mikrofóny snímajú okolitý hluk a následne ho anulujú protisignálom v slúchadlách. Zvukový čip primieša do hudby taký signál, ktorý ruch potlačí. Vy potom môžete hudbu počúvať aj pri nižšej hlasitosti,“ doplnilMartin Gergely.
S káblom či bez neho?
Dnes je možné vybrať si slúchadlá s bezdrôtovým pripojením cez bluetooth rozhranie. Ich výhodou je, že prehrávač môžete mať uložený aj v batohu a prostredníctvom slúchadiel ho aj ovládať. Ich výdrž však závisí od použitých batérií.
Ako si nepoškodiť sluch
Vyberte si slúchadlá, ktoré dokážu čo najviac eliminovať okolitý ruch a vy si tak môžete hudbu užívať aj pri minimálnej hlasitosti. Niektoré modely umožňujú nastaviť aj maximálnu výšku hlasitosti. Táto funkcia sa bude určite hodiť rodičom, ktorí tak môžu nastaviť slúchadlá svojim deťom.