in

Vysvedčenie: Ako odmeniť za dobré známky a povzbudiť ešte k lepším

Máte doma tínedžera? Poradíme vám, aký postoj zaujať pri koncoročnom vysvedčení, nech už je akékoľvek.

Pre mnohé deti je koniec školského roka šťastnou udalosťou. Začínajú sa letné prázdniny a s nimi prichádza zaslúžený oddych. Niekedy sa však obávajú priniesť vysvedčenie domov, pretože nemajú dobré známky. V tomto článku vám okrem tipov na to, ako odmeniť dieťa za dobré známky tiež poradíme, ako reagovať na „zlé“ vysvedčenie. Vysvetlíme si, prečo materiálne […] More

Pre mnohé deti je koniec školského roka šťastnou udalosťou. Začínajú sa letné prázdniny a s nimi prichádza zaslúžený oddych. Niekedy sa však obávajú priniesť vysvedčenie domov, pretože nemajú dobré známky.

V tomto článku vám okrem tipov na to, ako odmeniť dieťa za dobré známky tiež poradíme, ako reagovať na „zlé“ vysvedčenie. Vysvetlíme si, prečo materiálne odmeny nie sú najvhodnejší spôsob odmeny a prečo krik či trest za horšie známky prinesie opačný efekt, než aký si želáme.

Odmena kradne radosť z toho, že sa niečo naučili

Veľa sa hovorí o tom, či vôbec odmeňovať deti za výsledky v škole. V prvom rade je už len to, že spoznávajú svet a učia sa pre nich odmenou samo o sebe. O to viac, ak dostanú dobré hodnotenie v škole. Odmeny za dobré vysvedčenie teda môžu túto radosť ukradnúť a dieťa sa rýchlo naučí podávať výkon len ak zaň bude odmenené.

Čo ak doma nemáte jednotkára?

O to ťažšie sa hovorí o odmenách pri „zlom“ vysvedčení. Vtedy dieťa zažíva sklamanie tak či tak – odmena môže signalizovať, že sa nabudúce nemusí snažiť. Na druhej strane trest za takéto vysvedčenie nepôsobí ako motivujúci faktor. Skôr to len tlmí neželaný výsledok (teda zlé vysvedčenie), no dieťa sa nebude učiť ani pre seba ani pre radosť zo štúdia. Odporúčame skôr zaujať postoj, kedy budete osobnosť vašich detí posilňovať a povzbudzovať ich k rastu, bez ohľadu na to, či sa mu darí alebo nie.

Sústreďte sa na predmety, z ktorých váš tínedžer doniesol dobré známky, tie pochváľte. Pri rozhovore o tom, ako dosiahol také skvelé výsledky, si častokrát uvedomí sám od seba, že predsa len vie, ako na to. Toto môžete využiť a spoločne aplikovať na predmety s horšími známkami. Je niečo, čo by ste mohli o rok vyskúšať? Čo by pomohlo pri učení sa, prípadne čo stojí za tými horšími známkami? Najmä sa snažte ostať pozitívni a stáť nohami pevne na zemi. Nereálne očakávania mladých demotivujú a prinášajú len viac sklamania.

deti ktorých čaká vysvedčenie
Zdroj: Anny Peterson (Pexels)

Radšej zážitok ako materiálna odmena

Materiálne odmeny neodporúčame. Ak je váš pubertiak vo veku, kedy potrebuje mobil alebo niečo iné, pokojne mu ho kúpte – no nespájajte to s odmeňovacím systémom za známky a výkon. Pravidlá pri kupovaní nových vecí by mali byť logické a jasné a nemali by vytvárať priestor na možné sklamanie. A ako sme už spomínali na začiatku, môže sa stať, že sa vaše ratolesti naučia podávať výkon len ak dostanú sľúbenú odmenu.

Ak predsa len chcete koniec školského roka nejako osláviť, spoločné zážitky sú skvelým spôsobom, ako odmeniť a zároveň posilniť váš vzťah. Na inšpiráciu pridávame niekoľko jednoduchých tipov, kam zájsť na výlet:

  • zoologické záhrady
  • hory a kopce
  • doteraz nenavštívené mestá alebo dediny
  • aquaparky a tobogány
  • splavovanie riek

Jednoducho povedané, spoločné výlety na krásne (nielen) slovenské miesta, kde sa viete vyšantiť, zabaviť a porozprávať, budú krásnou spomienkou a príjemnou odmenou.

ako odmeniť za dobré známky
Zdroj: Pixabay (Pexels)

 

Vysvedčenie odráža viac ako len snahu v škole

V skutočnosti platí, že rodičov, ktorí sa pravidelne zaujímajú o výsledky v škole, vysvedčenie neprekvapí. Sklamanie prichádza, ak je medzi rodičmi a deťmi naštrbený vzťah a známky neočakávali, prípadne ak sú očakávania rodičov nerealistické. Každé dieťa je iné a nie všetci zvládajú všetko. Zväčša je však vždy niečo pozitívne, čo môžeme na vysvedčení vyzdvihnúť.

Predchádzajúce úspechy môžu byť základom pre motiváciu do ďalšieho školského roka. Pomôžu vám tiež zistiť, prečo sa im na iných predmetoch nedarí – niekedy je to nezáujem, niekedy prirodzený odpor. Nemusíte však deti siliť k perfektnému výkonu v každom predmete. Oveľa viac sa totiž darí tým, ktoré sú si vedomé svojich silných a slabých stránok a rozvíjajú tie oblasti, ktoré ich bavia a darí sa im v nich.

Okrem toho, vysvedčenie je predsa len akási číselná hodnota, ktorá nemusí vôbec zachytávať realitu toho, aké šikovné deti máte doma. Globálny obraz sa na základe vysvedčenia vytvoriť nedá. Nezabúdajte teda, že koniec školského roka je už aj tak emotívny zážitok – a buďte pre vaše ratolesti povzbudením a oporou, ktoré v tento deň hľadajú.

Zdroj titulnej fotky: Janko Ferlic (Pexels)