in

S tou správnou SIM kartou je moje dieťa vždy pod dozorom

September je vždy časom, kedy detváky zahrnú svojich rodičov všelijakými možnými i nemožnými požiadavkami. Tie dve moje, okrem školských pomôcok a štýlového oblečenia si raz pri večeri rozkázali aj najmodernejší mobilný telefón s neobmedzeným kreditom. Od údivu som nestačil zavrieť ústa. Dobre, pomôcky mať musia a taktiež aj handry nemôžu byť ako z roku dva. No ale to posledné, to […] More

September je vždy časom, kedy detváky zahrnú svojich rodičov všelijakými možnými i nemožnými požiadavkami. Tie dve moje, okrem školských pomôcok a štýlového oblečenia si raz pri večeri rozkázali aj najmodernejší mobilný telefón s neobmedzeným kreditom. Od údivu som nestačil zavrieť ústa. Dobre, pomôcky mať musia a taktiež aj handry nemôžu byť ako z roku dva. No ale to posledné, to som zrejme zle počul.

Po chvíli, keď to zopakovali a doplnili priam výhražne zdvihnutým obočím mi došlo, že môj sluch je stále v norme. Keďže som sa chcel v kľude najesť, len som nemo prikývol na súhlas, čo deti uspokojilo a bol pokoj. V posteli pred spaním som si ale nebol celkom istý, správnosťou mojej reakcie. Musím dodržať to, čo som nepriamo sľúbil, alebo mám právo ho zrušiť a keď nie rovno zrušiť tak aspoň zmeniť?

Nakoniec som si povedal, že ráno múdrejšie večera. Na druhý deň zájdem do predajne a nechám si poradiť, nech nešijem veci horúcou ihlou. Ako som si predsavzal, tak som aj spravil. Po návrate z práce som sa vybral do predajne jedného nemenovaného mobilného operátora.

Základom je kvalitný mobilný telefón za primeranú cenu

Vošiel som dnu, pozdravil sa a hneď som zašiel k presklenej skrini kde boli vystavené rôzne typy mobilných telefónov. Tie klasické, malé s minimom funkcií určené skôr pre seniorov som sa snažil nevšímať. By mi dali moje detiská keby som ich odbil takouto lacnotou. A taktiež som sa zámerne vyhýbal vlajkovým lodiam za päťsto eur a vyššie.

Čo ma zaujalo boli telefóny s veľkým dotykovým displejom za niečo cez sto eur. Síce nie od renomovaného výrobcu, ale o to cenovo prijateľnejšie. Navyše, stokrát ten telefón spadne na zem takže žiadna mrzutosť za tú cenu. Volať sa z takého dá, posielať textové správy tiež, no a pripojenie na internet, to je dnes pre deti samozrejmosťou. Dizajn na nerozoznanie od toho značkového takže nemám nad čím rozmýšľať. Akurát nad obalom, pretože v ponuke sú rôzno-farebné variácie.

Cena za mobilné služby je dnes viac než prijateľná

Čo ma však zaujímalo oveľa viac bolo to, že čo do toho, aký kredit, či paušál. Predavačka mi vysvetlila základnú situáciu. Dnes už sa už vraj nedelí to, čo človek minie na telefonovanie, posielanie testových správ a surfovanie na internete. Všetko ide akoby jednou cestou, a tak sa rátajú iba spotrebované digitálne dáta.

Mobilní operátori sa snažia aby napríklad hovor v trvaní jednej minúty zodpovedal spotrebovaniu zhruba rovnakému objemu na internete. Ono sa to celkom nedá takto jednoducho pomeriavať, ale či sa už zákazník vraj rozhodne telefonovať, alebo surfovať na internete, vždy ho to vyjde oveľa lacnejšie než v minulosti, kedy sme platili doslova horibilné sumy za čokoľvek súvisiace s mobilným telefónom.

SIM kartou to všetko začína

Úplným základom je u väčšiny mobilných operátorov SIM-karta s kreditom. Väčšina z operátorov vraj poskytuje novým zákazníkom dvojnásobok kreditu. Áno, ide o obchodný ťah, ale čo ma po tom. Výhodou SIM karty je vraj jej v podstate neobmedzená platnosť. Koľko z nej človek minie, toľko sa mu z nej stiahne peňazí bez ohľadu na časové rozpätie.

Dáta navyše podľa potreby stoja bagateľ

Predavačka mi ďalej vysvetlila, že keďže sme ľudia všelijakí, teda že máme rôzne nároky, tak mobilní operátori k základnej ponuke poskytujú navýšenie objemu dát. A to buď špeciálne na telefonovanie, spolu s posielaním textových správ alebo surfovanie. Treba si vraj vyberať takého, ktorý nerozdeľuje na aký účel ich zákazník spotrebuje. Cena za poskytnuté dáta by navyše mala platiť v celej Európskej únii podľa posledných dohovorov, ale operátori sa všemožne snažia obchádzať to, čo ich oberá o zisk.

S paušálom je zákazník pripojený deň i noc

Tým skutočne náročným sú k dispozícii paušály, ktorých platnosť je vymedzená buď mesačne, alebo ročne. Ako som sa ale dozvedal, tak nie je paušál ako paušál. Niektoré sú podmienené určitou spotrebou minutých dát za zmluvné obdobie, iné zase nie, no na druhej strane stoja zákazníka viac. Treba vraj hľadať taký paušál, ktorý platí po celý rok a umožňuje zákazníkovi plnohodnotne využívať telefonovanie, posielanie textových správ a surfovanie po internete bez toho, aby bol nútený sledovať spotrebu. A to všetko za prijateľnú cenu.

Nakoniec som bol rád, že som vošiel do tej predajne, do ktorej som vošiel. Bola celkom blízko, milá obsluha a aj informácie, ktoré som sa dozvedel ma uspokojili. Na začiatok kúpim obom mojim deťom základnú SIM kartu, ktorá by im mala stačiť na bežnú komunikáciu s nami, rodičmi a spolužiakmi.

Ak by drankali nejaké tie dáta navyše budú si ich musieť zaslúžiť dobrými výsledkami v škole. No paušál tak na ten si musia našetriť a zaplatiť si ho za vlastné. Brigád pre mladých je dnes viac než dosť, tak aký problém.

ako si správne čistiť pleť

Ako si správne čistiť pleť

Prečo sa vám oplatí učiť cudzí jazyk?