in

Poslúchaj!! Čo robiť, aby nás tínedžer počúval

Pre správanie tínedžerov je charakteristická arogancia, nedbanlivosť, vyzerá to akoby im na ničom nezáležalo a najmä ignorujú rodičovskú autoritu. Najdôležitejší sú pre nich kamaráti a niekedy im doslova riadia život. Akákoľvek informácia od kamaráta je pre nich podstatnejšia a dôveryhodnejšia ako od rodičov.

More

 

Len prechodne

Psychologička PhDr.Gabriela Herényiová to vníma ako prechodné obdobie, ktoré treba vydržať, „rodič by mal byť predsa len ten, kto koriguje správanie tínedžera, i keď je jeho autorita v istom období dospievania takmer nulová. Toto obdobie je veľmi ťažké a trvá približne tri-štyri roky. Treba sa snažiť udržať kanály komunikácie, ale neprerušovať činnosť detí, nedávať pokyny a príkazy ak vykonávajú nejakú činnosť, počkať, kým dieťa ukončí telefonát, hru na počítači, čokoľvek. Alebo sa dohodnúť, povedať – máš päť minút a potom potrebujem s tebou hovoriť. Snažiť sa ich dostať akoby určitými pravidlami na svoju stranu – my dodržíme pravidlá aj ty dodrž pravidlá.“ Podľa psychologičky však nie je dobre ak tých pravidiel veľmi veľa a pôsobí to skôr kontraproduktívne.

Pochopenie a podpora sú základ

 „Treba dať tínedžerovi najavo, že ho chápete, že ho máte radi, že viete, že bojuje s problémami, ale aj vy máte svoje problémy. Základom je dieťa pochváliť, pozitívne ho motivovať. Potrebujú mať pocit, že dokážu veci urobiť sami. Potom bude mať rodič autoritu a dieťa ho bude rešpektovať,“ uzatvára psychologička.

Foto: Photl.com

diéta v puberte - ako zaručene schudnúť

Diéta v puberte: Odborníci radia, ako zaručene schudnúť