in

Najväčší problém tínedžera

Sebavedomie tínedžerov – hotová hádanka. Raz je príliš vysoké, inokedy sa umárajú. Ani vy tomu nerozumiete?

More

Psychologička PhDr.Gabriela Herényiová, PhD hovorí: „Sebavedomie je u tínedžerov asi najväčší problém. Je akoby umelo nafúknuté. Často arogantným a drzím správaním sa voči rodičom prejavujú vnútornú neistotu a vnútorný strach.  A práve tu sa prejavuje rozdiel medzi správaním doma a medzi rovesníkmi. 

Pri spolužiakoch svoje sebavedomie preceňujú a sú veľkými hrdinami. Vo svojom vnútri sa naopak môžu absolútne podceňovať.  Úspech ich posilní, neúspech prežívajú fatálne. Po úspechu sa preceňujú, po neúspechu naopak podceňujú, strácajú záujem.  To je vývin sebavedomia, potrebujú si uvedomiť svoje pozitívne stránky, svoje hodnoty. A pritom potrebujú podporu rodičov. Je výborné ak ich pochválime, všimneme si, čo pozitívne urobili. Nepovažujme za prirodzené, že si upracú izbu alebo vynesú smeti. Na pochvalu rodičia často zabúdajú. Deťom len vyčítajú, čo neurobili, ale ak niečo urobia berú to ako samozrejmosť a ani si to nevšimnú.“ 

Medzi rovesníkmi sa často vychvaľujú, uzatvárajú stávky, riskujú. Robia hlúposti, len aby sa presadili a budovali si svoje sebavedomie. Keďže im chýbajú skúsenosti, niekedy to „prešvihnú“.  Veľmi túžia po hrdinstve a hrdinských skutkoch, obdive.

Foto: Photl.com

V puberte sa ti zlepšujú schopnosti, vieš ako?

Rakúsky raj pre bikerov