in
letný tábor

Letný tábor: TOTO sú skutočné dôvody, prečo by tam mali ísť aj vaše deti

Letné tábory k prázdninám už neodlučiteľne patria.

Samozrejmosťou je, že poskytujú aspoň pár dní „voľna“ pre rodičov – hoci každý rodič v skutočnosti vie, že počas toho týždňa bude neustále myslieť na všetko hrôzostrašné, čo sa dieťaťu môže prihodiť. Okrem tejto silnej skúsenosti pre deti aj pre rodičov ale letný tábor so sebou prináša 3 skvelé benefity. Tie vás presvedčia, že je […] More

Samozrejmosťou je, že poskytujú aspoň pár dní „voľna“ pre rodičov – hoci každý rodič v skutočnosti vie, že počas toho týždňa bude neustále myslieť na všetko hrôzostrašné, čo sa dieťaťu môže prihodiť. Okrem tejto silnej skúsenosti pre deti aj pre rodičov ale letný tábor so sebou prináša 3 skvelé benefity. Tie vás presvedčia, že je naozaj načase sa po nejakom poobzerať.

Vzdelávanie, ktoré je úplne odlišné od školy

Napriek tomu, že tábory majú jasnú štruktúru počas dňa, poskytujú možnosť zahĺbiť sa do témy inak ako v škole. Či už zvolíte letnú akadémiu zameranú na konkrétnu oblasť vo vede, športový alebo jazykový tábor, aj najväčší rebeli sa budú učiť s radosťou, pretože ani nebudú vedieť, že sa učia.

Vďaka zábavným hrám, profesionálnemu dozoru a hlavne riešením praktických úloh spolu so svojimi rovesníkmi budú každý deň objavovať nové informácie. Široká paleta slovenských a českých táborov poskytuje možnosť každoročne si vyskúšať niečo úplne nové bez záväzku.  Nemusia sa prihlásiť na krúžok počas roka, nemusia chodiť na ZUŠ alebo iné mimoškolské aktivity či riskovať niekoľko rokov na strednej alebo na vysokej, ktorá ich nebude baviť. Miesto toho si to „nanečisto“ skúsia na niekoľko dní. Aké tábory si môžete vyskúšať?

  • letné akadémie zamerané na školské predmety v praxi (napríklad IT, medicína, literatúra či matematika)
  • športové a tanečné tábory
  • hudobné tábory
  • tábory pre nádejných žurnalistov, spisovateľov, básnikov alebo umelcov

Aj v prípade, že si nezvolíte tábor zameraný na vzdelávanie alebo konkrétnu formu umenia či vedy, stále sa vaše deti veľa naučia. Fair play, práca v tíme, odpúšťanie, ohľaduplnosť a ďalšie mäkké zručnosti sa v školskom prostredí vyučujú náročne. Práve výlety a kempy, kde sú deti dlhodobo spolu, jedávajú, spávajú a hrávajú sa spolu, poskytujú priestor zakúsiť to na vlastnej koži.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tiffannie (@tslbond),

Spoločenské zručnosti, ktoré v živote naozaj využijú

Letný tábor je vlastne taký malé networkingové podujatie. Stretáva sa tam mládež s podobnými záujmami a s chuťou spoznávať nových ľudí. Funguje to inak ako v škole či na krúžkoch. Spolubývanie a ohľaduplnosť pri skupinových aktivitách vedie deti k tomu, aby vnímali svoje okolie a ako na nich ľudia reagujú. Väčšinou sú popri všetkých aktivitách offline a preto sa im aspoň na chvíľu darí užívať si daný moment a komunikovať z očí do očí.

Pokiaľ ide o telefóny: Nezakazujte deťom mobil v táboroch. Len ich upozornite, že majú len niekoľko dní na to, aby si ten tábor užili. Rozhodnutie odložiť telefón musí prichádzať aj z ich strany. Môžete im v tomto ísť príkladom a napríklad odkladať telefón počas spoločných večerí alebo pri víkendovom výlete.

Ďalšou dôležitou zručnosťou je samostatnosť. Pobyt v tábore pokystuje deťom možnosť rásť v samostatnosti a zodpovednosti. Musia robiť rozhodnutia za seba, preto ich rodičia nie sú nablízku. Kto im pripomenie umyť si zuby? Kto zaručí, že niečo nestratia? Spomenú si na konci dňa zabehnúť za kamarátom, ktorému povedali niečo nepekné a ospravedlniť sa? Možno budú musieť v istej požiadať o pomoc. Tieto rozhodnutia budú na nich. Aj psychológovia považujú reálne situácie za najlepší spôsob, ako sa to môžu naučiť.

V neposlednom rade, program v táboroch povzbudzuje účastníkov k tímovej práci. Možno majú za úlohu pripraviť miestnosť na program, založiť oheň alebo hrajú tímové hry. Tak či onak, naučia sa riešiť problémy spoločne. Deti, ktoré sa na tábory vracajú pravidelne, hovoria, že hlavným dôvodom je pocit, že tam patria. Zapadajú tam. Majú tam čo robiť. Sú súčasťou komunity. A tento pocit potom budú chcieť prenášať aj na ďalších ľudí. Vybuduje to v nich empatiu a schopnosť spolupracovať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Born to Trick SK (@borntotricksk),

Pohyb, pohyb, pohyb

Dostatok pohybu počas letných mesiacov vie byť veľkou výzvou. V letných táboroch ale o pohyb núdze niet. Aktivity a hry častokrát zahŕňajú aj pohyb, desiaty a olovranty sú častokrát zelenina alebo ovocie. Nemusíte deti posielať na športový tábor. Stačí, ak budú v kolektíve rovesníkov a všetci budú mať rovnakú úlohu: hýbať sa.

Samozrejme, veľký bonus je tiež pobyt na slnku a čerstvom vzduchu, najmä v horskom prostredí. Tábory pomáhajú budovať zdravé návyky, v ktorých potom môžete pokračovať aj doma.

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Camp Tamarack (@camp_tamarack),

Záverom

Ak sa obávate, či vaše deti zvládnu odlúčenie alebo by to mal byť ich prvý tábor, môžete zvoliť prímestské tábory. Tam zvyčajne trvá program od rána do večera, no na noc sa vracajú domov. Veľkým pomocníkom môžu byť aj rodičia spolužiakov – môžete tábor vyhľadať spolu a poslať tam viacerých kamarátov spolu. Nebudú sa až tak báť, pretože nájdu oporu v tom, že nejdú sami.

Nech už sa rozhodnete pre tábor v meste alebo na vidieku, dôležité je deti nechať ísť. Je to pre nich skvelá možnosť rásť ako samostatná osobnosť – a presne to je úlohou rodičov. Vytvoriť priestor, v ktorom sa ich deti môžu rozvíjať.

Netreba tiež zabúdať, že nie všetky tábory sú finančne dostupné. Kde je však vôľa, je aj cesta. Opýtať sa na rôzne možnosti môžete v miestnom centre voľného času alebo priamo na škole.

premiéry seriálov v lete

Konečne! Dlhoočakávané premiéry obľúbených seriálov sú tu: toto nás čaká začiatkom leta

aktuálne erasmus projekty

Zaži nezabudnuteľné prázdniny vďaka Erasmus+: Aktuálne projekty, na ktoré sa môžeš prihlásiť