in

Ako zvládnuť súboj rodičov a dospievajúcich detí

V prvom rade si je nutné uvedomiť, že to celé nie boj ale prirodzená súčasť života. Každý jeden z nás si asi týmto prešiel a musel sa postupom času vyformovať do zrelej a dospelej osobnosti, ktorá je schopná správnou výchovou predať svoje poznatky a skúsenosti ďalej. Nevýhodou mladších ročníkov ale je, že si konanie a […] More

V prvom rade si je nutné uvedomiť, že to celé nie boj ale prirodzená súčasť života. Každý jeden z nás si asi týmto prešiel a musel sa postupom času vyformovať do zrelej a dospelej osobnosti, ktorá je schopná správnou výchovou predať svoje poznatky a skúsenosti ďalej. Nevýhodou mladších ročníkov ale je, že si konanie a jeho následky často neuvedomujú, a ak nemajú po ruke dozor a rodiča, ktorý si vie s takouto situáciou poradiť, môžu byť až fatálne.

Dávajte pozor na (ne)vhodné prostredie

V priebehu rokov sa mení všetko, technológie, stroje, postupy a samozrejme aj ľudia. Aby sme mohli normálne fungovať, musíme sa týmto trendom prispôsobiť a rovnako tak myslieť v tomto smere aj na naše deti.

Mali by ste im preto poskytnú tie optimálne podmienky pre ich fyzický a duševný rozvoj. Niekedy vám v tom pomôžu zábavné edukatívne hračky a inokedy padne vhod obyčajná, ale dobre mienená rada z úst skúseného človeka.

Ak je vaše dieťa trochu viac dospelé

Vek od 15 do 18 rokov je vzrušujúce obdobie života. Ale tieto roky môžu byť pre dospievajúcich a ich rodičov aj náročné. Emócie sa môžu rýchlo meniť a niekedy prerásť až do falošných predstáv a názorov.  Mladiství majú zároveň aj tendenciu sa s ostatnými porovnávať a svojim povinnostiam v škole venovať minimálnu pozornosť.

Ak sa k tomu pridá vplyv televízie a tlače, presviedčať mladého človeka o inom a správnom názore je ťažšie. Aj tolerancia má ale svoje hranice. Dospievajúce deti by mali byť v určitých krokoch do niektorých situácii aj dotlačené, v opačnom prípade sa budú musieť potom v dospelosti spoľahnúť na jazykové kurzy cudzích rečí, ktorým v škole nevenovali dostatočnú pozornosť, no pri pohovore sa bez nich nezaobídu.

Musia mať vo vás vzor

Zosúladiť tieto náročné situácie nie je jednoduché, no trpezlivosť ruže prináša. Zo strany rodičov si to vyžaduje disciplínu, lásku a dobré vedenie. Od dospievajúcich mladých ľudí toho veľa očakávať nemusíte a nemôžete, nie že by vaše deti neboli schopné dokazovať svoje pozitívne hodnoty, u nich je dôležité najmä to, aby mali pri sebe vzor, ktorý je v konečnom dôsledku najlepšou výchovnou metódou vo všetkých smeroch.

6 techník, ktoré vás dokonale prevedú skúškovým obdobím

Ako využiť detský nábytok v izbe vášho adolescenta