in

Ako a podľa čoho vybrať šperk pre deti

Inšpirovať dieťa estetikou a dizajnom by ste mali už od detstva a v mnohých prípadoch je to možné len cez osobný príklad. Ako? Deti nás napodobňujú – naše návyky, zvyky a chute. A inak tomu nebude ani pri nosení šperkov.  Často ide ale o veci z drahých kovov, ktorých hodnotu malé dieťa a niekedy ani […] More

Inšpirovať dieťa estetikou a dizajnom by ste mali už od detstva a v mnohých prípadoch je to možné len cez osobný príklad. Ako? Deti nás napodobňujú – naše návyky, zvyky a chute. A inak tomu nebude ani pri nosení šperkov.  Často ide ale o veci z drahých kovov, ktorých hodnotu malé dieťa a niekedy ani dospievajúce osoby nedokážu správne oceniť.

Samozrejme, že deťom asi kupovať šperky nepotrebujete, ale ak by ste im chceli urobiť malú radosť, aj tu je nutné vedieť správne vybrať. U dospievajúcich detí je to jednoduchšie, pretože to v mnohých prípadoch robia samé.

Aký kov je najlepší?

Je to otázka financií, ktoré chcete investovať. Nezabúdajte ale na roztržitosť vašich ratolestí a zbytočne drahé šperky im nekupujte. Tiež je to viac menej otázka pohlavia a väčšinou ide najmä o dievčatá. Vieme, že dnes sú deti trochu viac náročné a niektoré z nich by radšej uvítali nové mobilné telefóny. Drahší kov je ale investícia dlhodobejšieho charakteru. Myslite pritom na ich bezpečnosť a vecnú stránku tohto rozhodnutia. Niekedy stačí aj bižutéria.

Aký typ šperku je vhodný?

Exkluzívne detské šperky je ťažké vybrať, pretože všetky majú väčšinou rovnakú orientáciu – zvieratká, hrdinovia rozprávok a kreslených filmov a s postupom vyššieho veku sa to viac špecifikuje.

Šperky pre deti sa teda líšia od tých pre dospelých nie len tvarom a veľkosťou, ale aj farebnosťou, materiálom a samozrejme aj pevnosťou. Krásne diamantové náušnice sú skôr pre dospelé osoby, ktoré si už jednotlivé hodnoty uvedomujú. Deťom stačia syntetické materiály v podobe lesklých kamienkov, ktoré svoju úlohu splnia rovnako dobre. Rovnako tak aj náramky z kože a iných materiálov.

V akom veku kupovať šperky?

Toto je už skôr otázka pre rodičov a ich možnosti. Niekedy je šperk ale pre maloletých darom, takže v tomto smere sa veľmi vyberať nemôže. Psychológovia majú na to svoj názor a deti tiež, takže niekedy je dobré počúvať aj ich vlastné názory. Ak to má byť pre potešenie a radosť, tak im ju doprajte, určite to ocenia.

5 tajomstiev dosiahnutia úplnej koncentrácie

tipy ako sa pripraviť na maturitu

5 tipov ako sa pripraviť na maturitu efektívne a bez stresu