in

Ako zvládnuť rozchod

Prvá láska býva často fatálna, máme pocit, že sa zrútil svet, že nie je dôvod žiť, že už nikdy nenájdeme takého partnera.

More

Partnera však často vidíme v ideálnom svetle, pričom v skutočnosti môže byť úplne iný. Každý človek sa pri vstupe do nového vzťahu neuveriteľne snaží, robí zo seba dokonalého, časom však poľavuje. Na verejnosti sa oveľa viac ovládame. Za dverami domova odhodíme všetky masky a stávajú sa z nás úplne iní ľudia.

Ak ste ale nedávno prekonali svoj prvý rozchod, takýto pohľad na bývalého partnera možno ešte nemáte. A to je v poriadku.

Zlomené srdce

Mnoho tínedžerov aj dospelých zažívajú po rozchode zlomené srdce. Čo to ale znamená? Zvyčajne sú to silné pocity smútku, hnevu, zmätku, nízkeho sebavedomia a častokrát aj žiarlivosti. Môže za tým stáť napríklad rozchod alebo odmietnutie. Je to veľmi reálna bolesť duše, ktorá ovplyvňuje vaše zmýšľanie o sebe a o živote. Môžete pociťovať aj prázdnotu alebo ťažobu. Je to úplne prirodzené.

Psychologička Gabriela Herényiová hovorí: „Život je o tom aby sme sa stretávali a rozchádzali a opäť stretávali a spoznávali nových ľudí.“

Všetko, čo je prvýkrát, je veľmi intenzívne, preto aj prvý rozchod bude bolieť. „Chlapci častokrát znášajú rozchod oveľa horšie ako dievčatá. Dievčatá sa skôr otrasú,“ približuje psychologička.

Ako sa z toho ale „otriasť“

Väčšina ľudí vám poradí, že sa treba vyplakať a ísť ďalej. Že to časom prebolí a príde niekto ďalší, možno aj lepší. Chápeme však, že v čase, kedy prežívate bolesť, máte pocit, že vám v skutočnosti nikto nerozumie. Toto sú niektoré veci, ktoré môžete skúsiť a zmenšiť nimi duševnú bolesť:

  • Hovorte o svojich pocitoch. Niektorí ľudia priznávajú, že ak majú niekoho, komu sa môžu zdôveriť, tak im to pomáhať vyrovnávať sa s bolesťou. Môže to byť váš blízky kamarát alebo vaši rodičia, ktorí s rozchodom majú pravdepodobne osobné skúsenosti.
  • Môžete plakať. Nehanbite sa za svoju bolesť, je prirodzené, že smútime za tým, na čom nám záleží. Nemusíte plakať pred niekým, môžete sa utiahnuť do súkromia a vyplakať sa. Dôležité je neudržiavať sa v tom stave, ale dostať sa z neho von.
  • Starajte sa o seba a svoje zdravie. Dostatok spánku, pohybu, zdravé jedlo a voľnočasové aktivity vám pomôžu cítiť sa lepšie. Je dokázané, že šport a kvalitné jedlo pomáhajú dokonca aj pri duševných ochoreniach, rovnako môžu pomôcť pri pocitoch smútku a zúfalstva.
  • Pripomínajte si, v čom ste výnimoční. Vaša hodnota nespočívala vo vašom vzťahu alebo partnerovi. Ste vzácni takí akí ste. Pripomínajte si svoje dobré vlastnosti a neobviňujte len seba z rozchodu. Na to vždy treba dvoch.
  • Začnite niečo robiť. Môžu to byť veci, ktoré vás bavia, hudba, šport či iný záujmový krúžok. Vyskúšajte aj nové knihy alebo spoznávajte nových ľudí. Dôležité je zaneprázdniť myseľ a pomôcť jej vytiahnuť sa z tej čiernej diery smútku.
  • Hlavne to chce čas. Môže to trvať niekoľko dní, ale aj niekoľko týždňov. Nebuďte na seba príliš prísni a dovoľte smútku odísť prirodzene, tak ako aj prišiel.

Niekedy ale môže smútok trvať pridlho. Taký čas hrozí, že prerastie do depresie – to je závažná duševná choroba, ktorú sami neporazíte. Nie je hanba potrebovať pomoc. Keď máte pocit, že to už nezvládnete, chcete si ublížiť alebo ste siahli po alkohole kvôli utíšeniu smútku, je načase kontaktovať odborníka. Môžete o tom hovoriť s rodičmi alebo napríklad v online psychologickej poradni.

Leto vo funky štýle

Tínedžerky netušia, kedy majú ísť prvýkrát ku gynekológovi