Veronika Cigáneková (21) má už má za sebou bohaté skúsenosti s vedením tímov a projektov. Začala ešte v šestnástich rokoch a popri brigáde postupne študovala na nemeckej aj anglickej strednej škole, vyskúšala si aj štúdium v zahraničí, stážovala pre veľké nadnárodné spoločnosti a kvôli svojim aktivitám zmaturovala až vo veku 21. Vôbec to však neľutuje.
Dnes je Veronika riaditeľkou organizácie Perry Talents, ktorá poskytuje podporu pre rozbehnuté startupy. Študovať ide do Británie, ale plánuje sa vrátiť na Slovensko. Ako je možné už ako pubertiak získať tak veľa skúseností a čo ju k tomu motivovalo sa dozviete v tomto rozhovore.
Ahoj, Veronika. S aktivitami popri škole si začala už v 16, je to tak?
Rodičia ma vždy viedli ku tomu, aby som bola po mimo školy aktívna. V mladosti to boli krúžky ako tanec a jazda na koni. Neskôr začalo byť doma prostredie menej príjemné a začala som vyhľadávať iné aktivity veľmi prirodzene, aby som vyplnila zmysluplne čas mimo domu. Okrem trávenia času s kamarátmi jediná ďalšia vec, ktorá mi v tom čase dávala zmysel, bola brigáda.
Pracovala som celé dni, každý deň po škole. Neskôr sa mi vďaka účasti na jednej konferencii otvoril svet príležitostí a uvedomila som si, že sú veci, ktoré nemám pevne v rukách, ale sú tiež oblasti, kde môžem mať pozitívny vplyv. Pociťovala som silnú túžbu meniť veci k lepšiemu. To bol začiatok môjho príbehu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Aký svet príležitostí si objavila?
Tá konferencia zmenila môj pohľad na veci, ktoré môžem robiť už v takom mladom veku. Uvedomila som si, že nemusím len robiť biznis alebo pracovať pod niekým, ale môžem robiť niečo pre svet. V zásade to ani nemusí byť za peniaze. Dovtedy som brigádovala, lebo mi to dávalo pocit samostatnosti a sily. Ale musím priznať, že mi pochvala od šéfa alebo výška výplaty prestávali stačiť, chcela som naozaj niekomu pomáhať.
Začala som rozmýšľať, kde začnem, aby toho nebolo naraz veľa.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Podľa čoho si si napokon vybrala, kde sa budeš angažovať?
Tým, že som bola na strednej, ja sama som riešila tému príležitostí pre mladých. Častokrát som školy menila: najskôr som zo slovenskej prešla na nemeckú, potom som chvíľu študovala vo Viedni a po návrate som prestúpila na anglickú strednú. Vďaka tomu som vedela, že na výbere školy záleží.
Záleží na tom, ako ma škola formuje a aké mi dáva príležitosti. Mala som jednoducho tak trochu šťastie, vyskúšala som si viaceré školy pred maturitou. Získala som informácie a skúsenosti.
Práve toto som chcela umožniť študentom, ktorí toľko príležitostí nemajú. Študenti na strednej by podľa mňa už mali mať rozhľad v politických veciach, mať podporu pri výbere vysokej školy, mať k dispozícii veľa príležitostí k rozvoju popri štúdiu… a práve toto všetko pre mňa v tom čase spĺňalo občianske združenie Pre stredoškolákov.
Študenti na strednej by podľa mňa už mali mať rozhľad v politických veciach, mať podporu pri výbere vysokej školy, mať k dispozícii veľa príležitostí k rozvoju popri štúdiu.
Takže si začala pracovať v podstate s rovesníkmi?
Presne tak. V organizácii som sa pomerne rýchlo učila a posúvala, napokon som ju viedla z pozície riaditeľky dva roky. Stretla som počas nich veľmi veľa inšpiratívnych ľudí a spoznala ďalšie príležitosti.
Tak som sa dostala k Nexterii, rozvojovému programu, ktorý je určený primárne pre vysokoškolákov. V mojom ročníku sme boli len dvaja stredoškoláci. Naučila som sa veľmi veľa a vyskúšala som si stážovanie v Accenture, Telekom aj v Mercedes.
Neskôr som sa posunula do „reálneho“ dobrovoľníctva. Nechcela som riešiť iba príťažlivé témy kdesi v kancelárii, ale aj reálne pomáhať, hlavne v sociálnej oblasti. Ako dobrovoľníčka som pôsobila v organizácii Vagus, ktorá pomáha bezdomovcom. To mi ponúklo úplne inú perspektívu o živote.
Tak som sa dostala až k Perry Talents, ktoré som spoluzaložila v roku 2018.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Porozprávaj nám teda o Perry Talents. Čo to je a prečo si sa pustila v maturitnom ročníku do takého náročného projektu?
Perry Talents je podnikateľský akcelerátor, ktorý ponúka startupom komplexný 9 mesačný program: priestory, expertov, vzdelávanie a investíciu. Okrem kancelárie zdarma získajú aj biznis know-how od mentorov a lektorov, absolvujú mnohé praktické workshopy a bonusom je aj silný network expertov a investorov. Získať môžu investíciu až vo výške 150 tisíc eur.
Začiatkom boli knihy Hlava 20 a Hlava 21, ktoré inšpirujú ku aktivizácii, vlastným projektom či podnikaniu. Chalani (Juraj Gago a Andrej Krúpa, autori knihy) mali odozvu od ľudí, že by aj chceli niečo rozbehnúť, ale chýbajú im vhodné podmienky a poradenstvo. Zároveň sme všetci traja pociťovali podobnú túžbu. Chceli sme, aby o Slovensku svet vedel. O tom, že sú tu šikovní ľudia, ktorí prinášajú globálne riešenia a menia svet k lepšiemu. Nie sme len krajina, kde sa vyrábajú autá.
Preto začali oslovovať partnerov a spoločne vytvorili program Perry Talents. Ja som ich poznala vďaka Nexterii. Chalani potrebovali najmä moje skúsenosti z pozície riaditeľky. Tým, že som už robila vzdelávacie programy pre stredoškolákov, hoci obsah je iný, základné skúsenosti už mám. Mojou úlohou je koordinovať celý program. Počas nultého ročníka sme veľa vecí testovali a teraz spúšťame prvý ročník.
Každá aktivita alebo práca, do ktorej sa púšťam, mi musí dávať zmysel v súlade s mojím nastavením, hodnotami, smerovaním a aktuálnou potrebou. Čo sa dá, to vždy prepájam, takže v konečnom dôsledku sa mi darí, aj keď je to časovo náročné, všetko stíhať.
Nie sme len krajina, kde sa vyrábajú autá.
Máš aj ty podnikateľského ducha?
Úprimne povedané, princíp podnikania sa mi páči. Podnikateľ niečo nové vytvára, pracuje s ľuďmi, môže si robiť veci podľa seba. Najčastejšie je to ale kvôli zisku. Nie vždy, aj v Perry Talents sme mali tak projekty s pridanou hodnotou, ako aj projekty s cieľom generovania zisku. Samozrejme, to je v podnikaní úplne v poriadku. Len mať zisk ako zámer nie je niečo, s čím sa viem stotožniť.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Aký je teda tvoj zámer v živote? Prečo si sa pustila do podporovania startupov?
Ja pracujem v Perry Talents preto, lebo sa mi páči princíp: meníme obraz o Slovensku v zahraničí a zároveň vytvárame prostredie pre ľudí, ktorí chcú podnikať a prinášať inovácie, aby nemuseli kvôli tomu odchádzať do zahraničia.
Odliv zažívame nielen v školstve, ale práve aj v podnikaní. Pritom na Slovensku máme množstvo talentov. Ročne vznikne okolo 250 slovenských startupov a mnohé z nich sú v štádiu, kedy naozaj hľadajú možnosť rastu a potrebujú akcelerátor. Kvôli tomu potom vycestujú do zahraničia a potom tam aj zostanú. Toto chcem zmeniť.
Odliv zažívame nielen v školstve, ale práve aj v podnikaní
Máš teraz pocit, že meníš svet?
Ešte nie (smiech).
Práveže sa to učím. Keď ma neprijali na Oxford, bola som veľmi sklamaná z toho, že sa nevrátim na Slovensko s tou najlepšou školou, aby som mohla meniť veci k lepšiemu. Vtedy ma zastavil kamarát, ktorý mi pripomenul, že ja už teraz mením príbehy ľudí, napríklad aj ten jeho. Čiže nie je to len o tom, že môj projekt zasiahol 30 tisíc študentov (či je síce pravda), ale ja sa skôr snažím zasiahnuť konkrétne príbehy. To je teraz mojou misiou.
Ale veľmi veľa to dalo do života aj mne samej. Ak je predo mnou výzva, hľadám riešenie. Nebojím sa ani opýtať iných, je dôležité byť proaktívny a pracovať v komunite. K tomu však musíme poznať aj sami seba.
To vôbec nie je jednoduché, keď ste v puberte (smiech). Ale základné veci o sebe samej som sa naučila vďaka mojim aktivitám. Je v poriadku, ak sa to časom mení, ale myslím si, že je dôležité začať v pubertálnom veku premýšľať nad tým, kto vlastne som a čo chcem robiť.
Ďakujeme za rozhovor. Prečítajte si viac o Perry Talents tu.
Zdroj titulnej fotky: Zero2Hero