in

Som dosť dobrý/á?

V prvom rade treba povedať, že každý človek je iný. Každý je jedinečná osobnosť, každý z nás je v niečom lepší, v niečom horší. A to je najkrajšie na svete, že sme takí rozmanití. V období dospievania sa formuje tvoja osobnosť, spoznávaš samého seba. Medzi rovesníkmi sa cítiš dobre a stúpa ti sebavedomie, naopak doma máš pocit, že ťa neberú vážne a tvoje sebavedomie klesá. Nie si si istý ničím, čo urobíš, obávaš sa, že sa strápniš.

More

 

To nie je hanba

Potom nad tým donekonečna premýšľaš a hanbíš sa. Je to len z jedného jediného dôvodu, chýbajú ti skúsenosti, nič iné v tom nie je. Časom pochopíš, že nič z toho, čo ti pripadalo trápne, vlastne trápne nebolo, len ty si to tak prežíval. Všimni si ľudí, ktorých obdivuješ. Čokoľvek urobia, zahrajú to tak suverénne, že nikto sa nad tým nepozastavuje. Aj ty získaš suverenitu skúsenosťami. Prvýkrát prídeš na rande roztrasený, druhýkrát to už bude lepšie a tretí to bude v pohode. Niekto má tú suverenitu v sebe. Všimni si „hviezdy“, napríklad hviezdu vašej partie alebo akúkoľvek celebritu. Zďaleka nie sú dokonalí, ale sú suverénny, drzí, dovolia si viac. Často svoje skúsenosti iba hrajú, dá im to veľa práce a musia narobiť veľa hlúpostí aby na seba strhávali pozornosť. Keďže v tínedžerskom veku je obrovská túžba vymaniť sa spod akýchkoľvek hraníc, príkazov, zákazov a skúsiť všetko, nakrátko sa tí najväčší „odviazanci“ stávajú hviezdami a sú obdivovaní. Ale spýtaj sa svojich rodičov, kto bol u nich hviezda a čo robí teraz. Často krát sa totiž v reálnom živote presadia a sú úspešní práve tí, od ktorých by to v školských časoch nikto nečakal a hviezdy zhasnú. 

Každý je niečím výnimočný

Určite máš na niečo nadanie, každý je v niečom výnimočný. Nemusí byť ani krásny, ani štíhly, ani zábavný, ani prísť skúsiť sex v trinástich. Rob skrátka, to čo ťa baví, buď sám sebou. Ak začneš niekoho napodobňovať, môže to byť trápne. Ak budeš sám sebou, budeš sa cítiť dobre, budeš suverénny. A to je to najdôležitejšie, akonáhle si neistý a zaváhaš, druhá strana to môže zneužiť. Práve v tomto veku sa začneš stretávať s manipuláciou, klamstvami a zradami. Záleží aj od teba, čo „dovolíš“ tým druhým voči tebe. Poznáš to, z niekoho si stále uťahujú a je terčom posmechu, lebo sedí v kúte a  „nechá si to.“ Na niekoho si nedovolia nič, lebo….

Buď sám/sama sebou

Byť sám sebou ale neznamená, že zostaneš stáť na mieste. Pozoruj svet okolo seba, ľudí, inšpiruj sa, uč sa, zober si zo všetkého, to čo ti vyhovuje. Ale v žiadnom prípade sa nenechaj strhnúť partiou, k niečomu, o čom nie si presvedčený. Pokojne sa postav a suverénne to odmietni, možno budeš nakoniec prekvapený, že aj ostatní prejdú na tvoju stranu.

Foto: Photl.com

diéta v puberte - ako zaručene schudnúť

Diéta v puberte: Odborníci radia, ako zaručene schudnúť

Trendy looky na nadchádzajúcu sezónu. Inšpirujte sa!