in

6 techník, ktoré vás dokonale prevedú skúškovým obdobím

Skúškové obdobie je náročným a stresujúcim pre každého, kto si ním musí prejsť. Predstúpiť pred osoby, ktorým je všetko jasné a známe, robí mnohým mladým ľuďom väčšie problémy. Môže za to tréma, pocit neistoty a strach z neznámeho. Čo robiť, aby ste sa týmto všetkým preniesli bez čo najmenších následkov? Poďte sa pozrieť na overené metódy, […] More

Skúškové obdobie je náročným a stresujúcim pre každého, kto si ním musí prejsť. Predstúpiť pred osoby, ktorým je všetko jasné a známe, robí mnohým mladým ľuďom väčšie problémy. Môže za to tréma, pocit neistoty a strach z neznámeho. Čo robiť, aby ste sa týmto všetkým preniesli bez čo najmenších následkov? Poďte sa pozrieť na overené metódy, ktoré pomáhajú stovkám študentom na školách pri osvojovaní si vedomostí.

1. Používajte správny „font“

Práca s počítačom a na internete je dnes bežnou súčasťou školského systému. Tu ale nejde len o to, aby ste sa naučili ovládať moderné IT technológie. Musíte ich vedieť vhodne využiť aj vo svoj prospech.

Zábavnou skutočnosťou je preto zistenie, že vám môže byť nápomocný aj obyčajný font, teda druh písma, ktorým spracovávate svoje poznámky v notebooku. Najznámejší Times New Roman sa údajne číta najlepšie a najrýchlejšie. Prehľadné informácie, ktoré vďaka nemu dostanete do hlavy, sú jednou z prvých dobrých myšlienok.

2. Počas opakovania žujte žuvačku s jedinečnou chuťou

Znova a tesne pred skúškou, alebo počas nej, samozrejme ak je to možné. Verte tomu alebo nie, napomáha to vašej pamäti a tiež vás to upokojí, takže nakoniec dvojitá výhra! Nehovoriac o sviežom dychu, ktorý je na skúške dôležitý tiež. Nezabudnite ani na dobré podopretie tela počas učenia v sede, vďaka pevnej rastúcej stoličke to bude určite jednoduchšie.

3. Zmeňte miesto

Vstaňte z postele, odíďte alebo sa na moment osviežte niečím dobrým. Občasná zmena miesta, na ktorom sa učíte váš mozog znova rozprúdi a prekrví, naučíte sa oveľa viac a zlepšíte si tak aj vašu pamäť. Využite schopnosť vášho sústredenia sa adekvátne k svojim možnostiam a uvidíte, že vám to pomôže. Takže opäť dôvod na krátku prechádzku v pohodlných dámskych teniskách.

4. YouTube

Nepočúvali ste na prednáške? Autor John Green a jeho brat Hank prevádzkujú úžasný kanál na You Tube nazvaný CrashCourse – ponúkajú ľahko pochopiteľných mini sprievodcov pre literatúru, biológiu, históriu a ďalšie! Pozeranie videí alebo dokumentov na určitú tému vám pomôže uložiť si informácie na hlbšej úrovni, ako len pri klasickom čítaní.

Ani slovenské kanály nie sú na tom horšie. Vyskúšajte Baštrngu, ktorý prezentuje a ponúka literárne diela z troška inej perspektívy.

5. Blokujte rozptýlenie

Keď sa učíte, upozornenia Facebooku sú poslednou vecou, ktorú potrebujete mať v mysli. SelfControl je bezplatná aplikácia, ktorá vám umožňuje zablokovať akékoľvek webové stránky, ktoré odvádzajú vašu pozornosť od učenia. Len si ju potom nezabudnite vypnúť. Alebo to jednoducho vyriešte odstránením mobilu z vášho dohľadu.

6. Vyslovte to nahlas

Namiesto toho, aby ste len čítali informácie, ktoré si potrebujete zapamätať, hovorte si učivo a kľúčové body občas aj nahlas. Možno sa budete na prvý pohľad cítiť trochu nepríjemne, ale výskum ukázal, že to zvyšuje schopnosť zapamätať si informácie až o neuveriteľných 100%!

Držíme vám palce.

Dá sa pred dovŕšením veku dospelosti získať vodičské oprávnenie?

Ako zvládnuť súboj rodičov a dospievajúcich detí