in
instagram a šikanovanie

Instagram vyhlásil vojnu proti online šikane: Tieto zmeny majú pomôcť obetiam brániť sa

Toto je krok dobrým smerom.

Instagram je dnes hádam najobľúbenejšia sociálna sieť na svete. Je zdrojom zábavy, inšpirácie, ale aj nezmyselného chvastania sa a jeho používanie môže mať aj pozitívne, aj negatívne následky. Jedným z najväčších rizík online komunikácie je anonymita, ktorá vytvorila cestu pre nový druh šikany: kyberšikany. Práve voči tomuto chce Instagram bojovať pomocou noviniek, ktoré ohlásili začiatkom […] More

Instagram je dnes hádam najobľúbenejšia sociálna sieť na svete. Je zdrojom zábavy, inšpirácie, ale aj nezmyselného chvastania sa a jeho používanie môže mať aj pozitívne, aj negatívne následky. Jedným z najväčších rizík online komunikácie je anonymita, ktorá vytvorila cestu pre nový druh šikany: kyberšikany. Práve voči tomuto chce Instagram bojovať pomocou noviniek, ktoré ohlásili začiatkom letných prázdnin.

Zaväzujeme sa bojovať proti online šikane

K tomuto záväzku sa v tlačovej správe Instagram prihlásil spolu s vyhlásením, že sa chcú stať lídrom v tomto boji. Oznámili preto dve zmeny, ktoré podľa vedenia Instagramu môžu dopomôcť k zníženiu počtu negatívnych komentárov. Z platformy tak chcú opäť vytvoriť bezpečné miesto.

Aktérom dávajú možnosť rozmyslieť si to

Pomocou umelej inteligencie rozlišujú komentáre, ktoré by mohli byť nenávistné. Skôr ako ich používatelia uverejnia, im vyskočí oznámenie s otázkou, či to naozaj chcú uverejniť. Týmto chce Instagram poskytnúť aktérom šikanovania priestor na premýšľanie o tom, čo ich slová môžu v skutočnosti spôsobiť.

Kyberšikana je komplexný problém,“ tvrdí Adam Mosseri, riaditeľ Instagramu. Pravdou je, že v uplynulých rokoch sa aplikácia snažila tieto nenávistné komenty minimalizovať. Najskôr pribudla možnosť tieto komentáre skryť (zapnúť sa to dá v nastaveniach profilu, funguje to v angličtine a niekoľkých ďalších jazykoch), neskôr začali automaticky filtrovať spam. Tento krok je však ráznejší, pretože priamo konfrontuje útočníka s tým, že jeho správanie nie je na mieste.

Jedným z dôvodov je aj ten, že predovšetkým tínedžeri málokedy nahlásia komentár, napriek možnosti urobiť to anonymne.

Takto vyzerá upozornenie, ktoré vyskočí pri publikovaní nenávistných komentárov. Zdroj: Instagram

Budeme mať väčšiu kontrolu nad vlastným účtom

Aplikácia oznámila aj novú funkciu Restrict, ktorá umožní kontrolovať našu vlastnú skúsenosť z používania sociálnej siete bez toho, aby o tom aktéri šikanovania vedeli. Túto funkciu vytvorili preto, že mladí ľudia málokedy nahlasujú či blokujú používateľov (a to hlavne v prípade, že sa s nimi stretávajú aj v skutočnom živote). Dôvodom je strach, že by akékoľvek zakročenie proti šikane mohlo situáciu ešte viac zhoršiť.

Ak zvolíme možnosť obmedziť nejaký účet, tak komentáre, ktoré daná osoba uverejní, uvidí len tá osoba. Zároveň táto osoba neuvidí, kedy ste online ani to, či ste si prečítali správu v DM. Zároveň budete mať možnosť „odkryť“ konkrétny komentár, ktorý tak bude viditeľný pre všetkých.

Funkcia je zatiaľ v testovacej fáze.

Restrict (alebo obmedziť) je funkcia, ktorú nateraz Instagram len testuje. Zdroj: Instagram

Čo si myslíte o týchto zmenách? Pomôžu znížiť počet obetí online šikanovania? V prípade, že ste sami touto obeťou, nebojte sa osloviť niekoho, kto vám môže pomôcť: rodičia, učitelia alebo dospelí, ktorým dôverujete.

Zdroj: Press Instagram

Zdroj titulnej fotky: Erik Lucatero (Unsplash)

rezort na maldivách

Tento rezort na Maldivách ponúka možnosť stráviť noc na mori pod hviezdnatou oblohou

nina ladvenicova

Táto tínedžerka vyhráva crossfit súťaže a verí, že tínedžeri by už na strednej mali mať nejaký cieľ v živote