in
tipy na darčeky na deň matiek

Krásne knihy pre mamy: tipy na darčeky na Deň matiek!

“Stačí jeden pohľad na knihu a počujete hlas iného človeka možno aj spred 1000 rokov. Čítať je ako cesta časom.” Carl Sagan Blíži sa sviatok, ktorý vyzdvihuje jednu z najkrajších úloh žien: materstvo. Deň matiek je za dverami a ty rozmýšľaš, ako potešíš tú svoju? Jeden z najuniverzálnejších darov na svete sú knihy. Sú krásne, […] More

“Stačí jeden pohľad na knihu a počujete hlas iného človeka možno aj spred 1000 rokov. Čítať je ako cesta časom.”

Carl Sagan

Blíži sa sviatok, ktorý vyzdvihuje jednu z najkrajších úloh žien: materstvo. Deň matiek je za dverami a ty rozmýšľaš, ako potešíš tú svoju? Jeden z najuniverzálnejších darov na svete sú knihy. Sú krásne, vzácne, dnes cenovo dostupné a navyše je to dar, ku ktorému sa s radosťou obdarovaní vracajú. V článku ti predstavíme 5 zahraničných kníh, ktoré sú vhodné ako darčeky na Deň matiek. Stačí si vybrať!

Sila, Naomi Aldermanová

Sila je novinkou na trhu, ktorú mnohí literárni kritici chvália – a právom. Získala cenu za román a vyzdvihuje ju aj napríklad Margaret Atwoodová, ktorá sa preslávila mnohými románmi, medzi inými aj Príbehom služobníčky, ktorý Hulu spracoval do úspešného seriálu. Podľa jej skôr je to kniha, ktorá čitateľom vyrazí dych a donúti ich zamyslieť sa dvakrát.

Je to feministický sci-fi román (takže ak mamka nemá rada sci-fi, toto nebude jej šálka kávy), ktorú vydal v roku 2017 anglický denník The Guardian. Desaťročný dej sa odohráva vo fiktívnom historickom období a sleduje ženskú revolúciu cez oči 4 protagonistov. Dievčatá na celom svete zrazu zistili, že majú schopnosť spôsobiť druhým bolesť či dokonca smrť obyčajným mihnutím prsta. Využijú možnosť pomstiť neprávosti páchané na ženách a nastolia nový poriadok.

Je to zaujímavý pohľad na mentalitu žien, na našu históriu a tiež je to podnetná kniha, ktorá mamču donúti zamyslieť sa. Ak je to niečo, čo by ju zaujalo, nepochybne ju touto knihou potešíš.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sophie Butcher (@sophiefbutcher),

Malé ženy, Louisa May Alcottová

Ženská klasika, ktorá podľa nás nesmie chýbať v žiadnej knižnici. Sleduje príbeh štyroch sestier, ktorých otec bojuje v občianskej vojne. Vyrovnávajú sa so smútkom, biedou a žijú s láskavou mamou. Život im spríjemňuje aj milý sused Laurie. Je obdivuhodné, s akou odvahou a morálnou čistotou dievčatá žijú svoje životy a čelia svojmu osudu. Práve cez veselé trampoty a náročné obdobia dievčatá zisťujú, že dospievanie je fakt náročné. Každá hrdinka je osobitná a zaujímavá a kniha samotná sa teší nielen titulu „klasika“, ale bola aj sfilmovaná a už viac ako sto rokov ju môžeme označovať za dievčenský bestseller.

Je to knižka, ktorá zahreje pri srdci a poteší najmä mamičky, ktoré si chcú na chvíľu oddýchnuť a zaspomínať. Nostalgický kúsok je vhodný aj ako darček.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mrs Columbo (@mrs.columbo.loves.reading),

Můj příběh, Michelle Obamová

Neobvykle dôverný memoár bývalej prvej dámy Spojených štátov amerických, ktorý dokonca existuje aj ako audiokniha načítaná práve Michelle. Táto žena je jednoznačne jednou z inonických žien posledného desaťročia a vo svojej knihe hovorí veľmi otvorene a čtivo o svojom živote: od detstva v Chicagu až po život na hádam najznámejšej adrese na svete.

Michelle si vybudovala pozíciu silnej zástankyne žien na svete a radikálne ovplyvnila životný štýl mnohých rodín. Kniha zaznamenáva rôzne momenty, od jej slávneho Carpool Karaoke s Jamesom Cordenom až po chvíle, kedy musela vychovávať dve dcéry aj pod nemilosrdnými reflektormi. Je to jednoducho príbeh od ženy písaný pre ženy. Je úprimný, vtipný, smutný a hlavne silný. 

Michelle je skvelou rozprávačkou a kniha sa číta (či počúva) veľmi príjemne. Ak mamka rada číta autobiografie a memoáre, alebo jednoducho ju bavia úspešné ženy, tak nemáš o čom premýšľať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michelle Obama (@michelleobama),

Jmenuji se Lucy Bartonová, Elizabeth Stroutová

Lucy vyrástla v nefunkčnej rodine: matka ju síce milovala, ale pred násilným otcom ju ochrániť nevedela. Žili v chudobe, Lucy rovesníci šikanovali a jej najbližší priateľ bol strom. Podarilo sa jej však získať štipendium a tak vycestovala za štúdiom. Chcela sa stať spisovateľkou a úplne pretrhla vzťahy s rodinou. Napokon si založí vlastnú rodinu a žije si svoj život. Po rokoch sa však dostáva do nemocnice, kde ju navštívi jej matka.

Kniha sleduje výnimočný príbeh o vzťahu matky a dcéry. Popri tom vykresľuje celú škálu zaujímavých postavičiek hlavne z vidieka a hovorí o ich osudoch. Je to silná kniha z pera Pullitzerom ocenenej prozaičky Stroutovej. Práve preto, že príbeh sa sústreďuje na vzťah medzi matkou a dcérou, je táto kniha ideálna na Deň matiek.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nikolka M. (@hledaseniki),

Dievča v plameňoch, Claire Messudová

Táto kniha ponúka pohľad na priateľstvo dvoch žien, ktoré sa poznajú už od materskej školy. Delia sa o všetko. Dokonca majú aj spoločný sen ujsť zo svojho rodného mesta. Napokon ich však dospievanie na čas rozdelí.

Ich príbehy sú úplne iné. Julie pochádza zo strednej vrstvy, má šťastnú a kompletnú rodinu. Cassie vyrastá len s mamkou, otel jej zomrel v útlom veku. Práve Cassie pretrhne silná priateľstvo medzi ňou a Julie. Privedie ju k tomu nový vzťah jej matky, pre ktorý sa cíti opustená a nechcená.

Je to krásny aj keď smutný príbeh o priateľstve, dospievaní a ľudských vzťahoch, ako aj o vnútornom svete človeka. Venuje sa aj našim myšlienkam, ktoré sú častokrát polopravdy a odhaľuje, že naše výmysly majú niekedy aj príliš reálne dôsledky. Je to silný príbeh, ktorý stojí za prečítanie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa inaque.sk (@inaque.sk),

Nech už sa rozhodneš pre ktorúkoľvek z tých alebo aj iných kníh, hlavne nezabudni, že Deň matiek nie je len o darčekoch (podobne ako Vianoce). Vzťahy s mamkami, akokoľvek komplikované, sú jedny z tých najsilnejších na svete. Viac ako úspory ti odporúčame doňho investovať najmä svoj čas a tento májový sviatok si s mamkou spoločne užiť. 🙂

Zdroj titulnej fotky: giftpundits.com (Pexels)

Autoškola, vďaka ktorej sa budeš cítiť sebaisto na každej ceste

Svetový príbeh o tínedžerskej vzbure proti dospelým