in
tipy ako si nájsť kamarátov na škole

Ako si nájsť kamarátov v novej škole?

Nemusíte byť hviezdou triedy na to, aby ste mali kamarátov

Či už prestupujete zo základnej školy na strednú, alebo len začínate inú školu, tento článok vám môže pomôcť. Ste starší študenti na strednej a aj tak sa vám s priateľstvami nedarí? Nevešajte hlavu, tieto rady vám pomôžu pri rozširovaní vašich sociálnych kruhov kedykoľvek. Všetci chceme kamarátov Ak začínate novú školu, je normálne mať obavy z […] More

Či už prestupujete zo základnej školy na strednú, alebo len začínate inú školu, tento článok vám môže pomôcť. Ste starší študenti na strednej a aj tak sa vám s priateľstvami nedarí? Nevešajte hlavu, tieto rady vám pomôžu pri rozširovaní vašich sociálnych kruhov kedykoľvek.

Všetci chceme kamarátov

Ak začínate novú školu, je normálne mať obavy z toho, čo vás tam čaká. Ktovie, akí budú učitelia… Možno tam budú decká nepríjemné… Možno si nenájdem kamarátov.

Takéto myšlienky sú v poriadku. Všetci (aj dospeláci) chcú mať kamarátov. Bez ohľadu na to, či ste ukecaní alebo mlčanliví, je pár vecí, ktoré môžete vyskúšať.

kamarátstva vznikajú napríklad aj na školských akciách
Zdroj: Anna Samoylova (Unsplash)

Zoznamujte sa

Znie to ako banalita, ale naozaj to funguje. Spomínate si na prvé kamarátstva z detstva? Že nie? To bude tým, že vtedy ste zo zoznamovania nerobili také veľké haló. Skúste sa jednoducho predstaviť, spolusediacemu v lavici, ľuďom, ktorí s vami stoja v rade na obed či pri bufete alebo pri automate na kávu. Stačí obyčajné „Čau, ja som Dávid,“ prípadne „Myslíš, že sa tento rad pohne skôr ako zmaturujeme?„.

Okrem klasického predstavovania skvele funguje aj to, keď sa o niečo podelíte. Cukrík, kúsok čokolády alebo len pohľad na novú hru v mobile (Videl si už túto hru? Veľmi ju mám rada) môže otvoriť dvere novému kamarátstvu. Navyše, veda už dokázala, že ľudia, ktorí sa vedia podeliť, budú v živote úspešnejší – je to teda vlastnosť, na ktorej sa oplatí pracovať. 🙂

priateľstvá z mladosti nás najviac formujú
Zdroj: Pixabay (Pexels)

Zoznamujte sa medzi sebou

Úspešne ste zvládli prvú veľkú prestávku a zoznámili ste sa s niekým novým? Predstavte týchto ľudí tým, ktorých už poznáte. Okrem toho, že sa tak rýchlo zoznámite s viacerými, možno tak pomôžete menej odvážnym, ktorí by bez vás nemuseli do nového kolektívu zapadnúť tak ľahko. Napríklad takto:

Počuj, poznáš už Lucku? Má peckovú hru na mobile, celú matiku sme sa na nej bavili. Poď, zoznámim vás…

Verte nám: znie to ťažšie než aké to v skutočnosti je!

Vyskúšajte mimoškolské aktivity

Nemusíte si sadnúť si v triede s každým, to je fakt. Nová škola však znamená viac než len nových spolužiakov. Môžete sa zoznamovať aj naprieč triedam a ročníkom, napríklad aj na mimoškolských aktivitách. Môže to byť futbal, šachový krúžok, spevokol či hocičo iné, čo vaša škola ponúka. Možno sa tiež pozbiera skupinka, ktorá chce spolu chodiť na karate či tanečnú mimo školy, lebo tá tie aktivity neponúka. Každopádne, práve takéto koníčky vám pomôžu zoznámiť sa. Častokrát sa vďaka nim dostanete na víkendovky, budete chodiť na sústredenia, možno aj na súťaže či výlety a spriatelíte sa ešte viac.

mimoškolské aktivity
Zdroj: Pixabay (Pexels)

Samozrejme, do tejto skupiny patria aj rôzne školské podujatia. Od vianočného jarmoku cez lyžiarsky kurz až po spoznávacie výlety: využite príležitosti, ktoré sa vám na strednej ponúknu. Okrem priateľstiev tam môžete získať kopec skúseností a milých spomienok, na ktoré nikdy nezabudnete. A nezabudnite:

Nemusíte byť hviezdou triedy na to, aby ste mali kamarátov. Stačí byť súčasťou kolektívu. Koniec koncov, práve priateľstvá, ktoré vzniknú na školách, nás formujú najviac.

Zdroj titulnej fotky: Giftpundits.com (Pexels)

riverdale- Archie a Veronika

3. séria Riverdale prichádza už 10. októbra. Comic-Con potvrdil ďalšie hudobné čísla, nové postavy aj šialený kult!

jednoduché účesy pre dievčatá

Jednoduché účesy pre dievčatá, ktoré ráno nikdy nestíhajú