in

Máš chuť to všetko skončiť? Samovražda nič nerieši! Čo robiť, ak nevieš ako ďalej

V ostatnom čase sa množia prípady smutných samovrážd tínedžerov a dospievajúcich. Príčiny sú neustále sa opakujúce spory s rodičmi, problémy v škole, láska. Dobrovoľný odchod zo sveta je druhou až treťou najčastejšou príčinou smrti tínedžerov. Pokusov o samovraždu, ktoré našťastie neskončia smrťou  je dokonca osem až desaťnásobne viac.

More

Prečo si tínedžeri siahajú na život?

Prečo si mladí ľudia, ktorí majú ako sa hovorí všetko pred sebou siahajú na život? Hlavným dôvodom je, že sa dostanú do problému, ktorý nevedia riešiť. Nedostatok životných skúseností im zabraňuje vidieť východiská z ťažkej situácie. Situáciu, ktorá sa zdá pre dospelých banálna prežívajú veľmi intenzívne. S novými životnými skúsenosťami – problémami sa totiž stretávajú po prvýkrát.

Rodičia prečo ich nechápete?

A tu je hlavný problém, medzi tínedžermi a ich rodičmi je v období dospievania a ich osamostatňovania sa – puberty obrovská vzťahová priepasť a nepochopenie.  Najdôležitejšia opora dieťaťa – rodič sa dostáva do opozície. Ak dieťa príde s nejakým problémom, rodič ho banalizuje a situáciu zľahčuje. Na základe svojich  životných skúseností totiž problém dokáže riešiť, dieťa však vidí situáciu inak, nedokáže ju riešiť. Tínedžer má potom pocit nepochopenia a  nemá sa s kým porozprávať o svojich problémoch, o tom čo prežíva.

Ďalšou vážnou chybou rodičov je neustále prepieranie problémov v domácom prostredí, tínedžeri majú potom pocit, že v živote neexistujú žiadne svetlé stránky, žiadna radosť, nič na čo by sa mali v dospelosti tešiť.

Je veľmi potrebné aby dospelí ukazovali svojim deťom pozitívne stránky života a zažívali spolu pekné chvíle.

Čo robiť ak mám vážny problém?

Ak ste sa stretli s niečím, čo nedokážete riešiť v prvom rade by vám mali pomôcť najbližší – teda rodičia. Môžu sa akokoľvek hnevať ale vždy sú to a budú vaši rodičia. Puto medzi rodičom a dieťaťom je nezmazateľné. Ak ide o niečo vážne musia bokom všetky „šarvátky“. Šikana, problém s láskou, problém v škole – o všetkom dôležitom by mali vedieť. I keď je komunikácia s nimi v období dospievania ťažká.  Rodič vás najlepšie pozná a najlepšie dokáže poradiť.

Ak je medzi  vami a rodičmi naozaj ťažká situácia existujú centrá pomoci, linky, poradne, netreba sa toho báť. Niekedy stačí malá informácia  a zrazu získate úplne iný pohľad na váš problém. Neexistuje človek bez problémov aj tí najšťastnejší ľudia musia niečo riešiť i keď sa vám to možno nezdá.

V živote sa striedajú krásne ale aj ťažšie chvíle, problémy nás robia múdrejšími, skúsenejšími a zrelšími, treba sa s nimi popasovať a posunúť o krok vpred. Z každej situácie existuje východisko a opäť vyjde slnko, niekedy sa okolnosti zmenia doslova zo dňa na deň a vy zistíte, že ste si zbytočne robili starosti. Existujú aj iní priatelia, stretne vás ešte iná láska a v živote každého čaká veľmi veľa pekného.

Foto: Photl.com

Leto vo funky štýle

Tínedžerky netušia, kedy majú ísť prvýkrát ku gynekológovi