in

Dá sa pred dovŕšením veku dospelosti získať vodičské oprávnenie?

Samozrejme, že áno, ale má to svoje logické obmedzenia a limity. Poďte sa s nami na ne pozrieť.

Preprava po cestných komunikáciách je jednou z možností, ako si svoj život zjednodušiť. Vlastniť vodičský preukaz sa dnes ale ukazuje aj ako nutnosť, ktorou sa preukážete pri získavaní budúceho zamestnania. Takže je naozaj dobré, ak sa vám ho podarí čím skôr získať. Pre dospelého človeka to nie je žiadny problém, stačí si nájsť vyhovujúcu autoškolu, […] More

Preprava po cestných komunikáciách je jednou z možností, ako si svoj život zjednodušiť. Vlastniť vodičský preukaz sa dnes ale ukazuje aj ako nutnosť, ktorou sa preukážete pri získavaní budúceho zamestnania. Takže je naozaj dobré, ak sa vám ho podarí čím skôr získať.

Pre dospelého človeka to nie je žiadny problém, stačí si nájsť vyhovujúcu autoškolu, absolvovať v nej niekoľko užitočných kondičných jázd a zvládnuť záverečné testy. Ako ale postupovať v prípade, ak nemáte dovŕšený vek dospelosti? Môžete vlastniť vodičské oprávnenie a viesť motorové vozidlo aj pred touto vekovou hranicou? Samozrejme, že áno, ale má to svoje logické obmedzenia a limity. Poďte sa s nami na ne pozrieť.

Čo je to vodičské oprávnenie

Z nedostatku informácii a praktických zručností vzniká veľmi veľa problémov, ktorých následky môžu byť až fatálne. Preto by ste si najskôr mali niektoré veci objasniť a preštudovať. Nezaberie vám to ani hodinu a nakoniec pri nadobúdaní vedomostí v súvislosti s účasťou na vozovke sa viac preferuje logické myslenie, ktoré uplatníte aj pri jednoduchej inštalácii deflektorov.

Vodičské oprávnenie vám dáva možnosť legálneho vedenia motorového vozidla určitej skupiny. Na jeho udelení má najväčšiu zásluhu orgán Policajného zboru a práve v spomínaných skupinách sa konkrétne obmedzenia prejavia asi najviac.

V akom veku máte právo na získanie vodičského oprávnenia?

Vek je jednou z prvých podmienok, ktoré sa tu posudzujú. Potom je to trvalý pobyt na území SR v trvaní najmenej 185 dní v kalendárnom roku, zdravotná a psychická spôsobilosť a iné. Z pohľadu vekových hraníc máte právo získať vodičské oprávnenie aj vo veku 15 rokov pre skupinu motorových vozidiel AM, čo sú dvojkolesové a trojkolesové s možnou najväčšou konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 25 km/h až do 45 km/. Iné je to v prípade vyššieho veku, a to:

  • 16 rokov, kde je možné udelenie vodičského oprávnenia skupiny A1 (dvojkolesové a motorové trojkolky) a B1 (štvorkolesové, ktoré nepatria do skupiny AM a ich váha nepresahuje 400 kg);
  • 17 rokov, kde je možné udelenie vodičského oprávnenia skupiny B (motorové vozidlá) a T (traktory a iné zvláštne vozidlá);

Pred dovŕšením dospelosti je to teda možné. Ďalšie obmedzenie platí aj v prípade, ak ste v tomto veku získali oprávnenie skupiny B. Tu by ste mali mať sprievod, spolujazdca, ktorý by mal byť s vami počas vedenia motorového vozidla až do dovŕšenia dospelosti.

Ten musí mať vodičský preukaz skupiny B najmenej 10 rokov a na tento účel sa zapisuje aj do evidencie vodičov.

V prípade vedenia motorového vozidla sa v rámci bezpečnosti na vozovke nerobia žiadne kompromisy a ústupky. Ide nielen o váš život a zdravie, pretože ako účastník premávky prídete do kontaktu s inými vodičmi a neuváženým konaním môžete ohroziť aj ich. Za krátke potešenie a adrenalín to nestojí, tak na to myslite.

Takto jednoducho zvládnete napísať svoju prvú seminárku

6 techník, ktoré vás dokonale prevedú skúškovým obdobím