Hovorí sa, že múdrosť prichádza s vekom. Napriek tomu sú veci, na ktoré ťa môže upozorniť niekto v okolí a vieš sa tomu vyvarovať skôr. Ak si v puberte a chceš si ju poriadne užiť, prečítaj si tento článok. Prezradíme ti v ňom 10 vecí, ktoré by mal každý človek v puberte vedieť. Overené dospelákmi.
1. Nemusíš vyhovieť vždy každému
V niektorých chvíľach je dôležité vybrať si to, čo bude dobré pre teba, a nie to, čo sa bude páčiť ľuďom v tvojom okolí. Kamoši za tebou prišli s podozrivým plánom a ty do toho nechceš ísť? Nemusíš. Rodičia by ťa chceli dať na nejaký krúžok, ku ktorému vôbec nemáš vzťah? Porozprávaj sa s nimi o tom. Navrhni iné miesta, ktoré by si radšej navštevoval/navštevovala.
Niekedy to so sebou možno prinesie sklamanie. Ľudia nemajú radi, ak veci nejdú podľa ich predstáv. Ale vieš čo? Aj to je úplne v poriadku. Jednoducho nie si tabuľka čokolády, tvojou úlohou nie je neustále vyhovieť iným.

2. Nemusí sa ti vo všetkom dariť
Najmä na strednej sa na to kladie stále väčší dôraz. Dobré známky, niekoľko krúžkov, vlastná kapela či iný projekt, účasť na súťažiach… naozaj nepotrebuješ byť dobrý alebo dobrá vo všetkom. Baví ťa skúšať nové veci? To je super! Ale nemaj na seba príliš veľké očakávania. Nikto nie je dobrý vo všetkom (ani keď sa ti zdá, že je).
Byť výnimočný v jednej veci je aspoň také dobré, ako byť priemerne dobrý vo viacerých. Nájdi svoje silné stránky a vypracuj sa v tých. Potom môžeš posunúť niekoľko doplnkových zručností na prijateľnú úroveň.

3. Je úplne v pohode obľubovať iné veci ako tvoji kamoši
Celá vaša partia nemusí nosiť rovnaké oblečenie, počúvať rovnakú hudbu alebo čítať rovnaké knihy. v skutočnosti bude vaše priateľstvo oveľa zaujímavejšie, ak budete mať o čom hovoriť – to zahŕňa spoločné záujmy, ale aj odlišnosti. Nemusíš sa cítiť, že nezapadáš len preto, lebo obľubuješ iné veci. Krása priateľstva spočíva v rozmanitosti.

4. Pocity sú dočasné
Jednoducho to, ako sa dnes cítiš, tu o pár dní či týždňov už nebude. To zahanbenie kvôli trapasu z minulého týždňa? Zabudneš na to možno skôr, ako prídeš na výšku. Bolesť, hnev či dokonca zaľúbenie nemusia a pravdepodobne ani nebudú trvať večne. A to je v úplnom poriadku. Neznižuje to význam tých pocitov, jednoducho ti len chcem povedať, aby si nevešal/nevešala hlavu.
To zlé pominie, na tom dobrom jednoducho treba vytrvalo pracovať.
5. Nie, naozaj nemajú sex všetci, len ty nie
Kebyže sa teraz vrátim v čase, toto si nalepím na nástenku doma. Len preto, že ty ešte nežiješ aktívny sexuálny život, si netreba domýšľať, že to robia všetci okrem teba. Nerobia. So sexom sa ti neoplatí ponáhľať sa. Máš na to celý život a najmä si treba vybrať správneho partnera. Nikdy by ťa do sexu nemal nútiť ani tlak okolia, ani tlak zo strany partnera či pocit, že si v niečom pozadu. Nie si. Všetko má svoj čas.
Jednoduchá zásada pri sexe? Ak pociťuješ neistotu, nechoď do toho.

6. V puberte sa telo mení a je to v poriadku
Zmeny v hmotnosti a v tvare tela sú prirodzené. Nie je na nič nič hodné výsmechu, nič, za čo sa treba hanbiť. Prežil to každý dospelák a prežiješ to aj ty. Ak máš dojem, že niečo nie je v poriadku alebo sa ti to nepáči, hovor o tom s rodičmi. No nemusíš sa silou-mocou snažiť vyzerať ako nejaké celebrity z časopisu (oni tak v skutočnosti aj tak nevyzerajú). Jedna vec, ktorej ti odporúčame vyhýbať sa? Diéty. Všetky diéty. Sú nezdravé a riskuješ vážne (a doživotné) zdravotné následky.
Pubertálne zmeny v tele sú indikátorom zdravia. Teš sa z nich. Si zdravý človek.

7. Alkohol problémy fakt nevyrieši
Nepodporujem pitie pod 18, ale rozumieme tomu, že sa to deje. Preto naša rada znie: rob to bezpečne (v ideálnom prípade by o tom mali vedieť aj vaši). Ak sa nevieš zabávať bez alkoholu, chybu hľadaj napríklad v zlej hudbe či možno aj nevhodnej spoločnosti. Lebo celoživotne sa zabávať len s alkoholom v podstate znamená, že nevieš, čo ťa naozaj baví.
Okrem toho, alkohol zázračne nevymaže nepríjemné spomienky ani nevyrieši tvoje problémy. V skutočnosti ich môže spôsobiť.
8. Je OK mať vlastné hranice
Či už ide o fyzické, emocionálne alebo mentálne hranice, je zdravé a múdre si ich stanoviť. Každý má nejaké hranice a je dobré upozorniť na tie tvoje svojich kamošov či rodinu. V skutočnosti je to veľmi oslobodzujúce a zároveň ti to pomôže vyfiltrovať si priateľov.

9. Tie „najlepšie roky“ nemusíš zažiť už teraz
Naozaj nevieme, kde sa zobral tento nátlak užiť si pubertu „naplno“, ako keby sa zázračne tvoj život zmenil momentom, kedy už nebudeš násťročný/nášťročná. Puberta je super. Budeš sa smiať, spoznávať ľudí, zaľúbiš sa (možno), naučíš sa kopec nových vecí… Ale zároveň počas nej zažiješ kopec vecí, ktoré sú nudné, zvláštne, nepríjemné, strašidelné, bolestivé a celý tento mix je o to intenzívnejší, že si „ešte len“ v puberte.
Môžu to byť tvoje najlepšie roky. Ale nemusia. Uvoľni sa a nechaj to plynúť. Väčšina ľudí ani po pubertálnom veku netuší, čo má so životom robiť a ako si ho užívať naplno. Trvá čas, kým sa to naučíme.
Navyše, aj život pod dvadsiatke vie byť super. Vážne.

10. Akné príde a odíde, ale vieš tomu pomôcť
Nestresuj pre vyrážky na tvári či na tele. U väčšiny naozaj to len príde a po nejakom čase odíde. Ale nemusíš byť väčšina. Preto ti poradíme pár vecí, ktoré môžeš spraviť:
- nejedz blbosti: čipsy, čokoláda, polotovary… sú hnusné a bude ti ich na tvári vidieť
- nevyhováraj sa z telesnej: ja chápem, že sa ti nechce, ale pravidelný pohyb brutálne zlepšuje stav tvojej pokožky
- navštív dermatológa: over si, že je všetko v poriadku a že to, ako si čistíš pleť, ti pomáha a neubližuje
Vedia v tom pomôcť aj rodičia, preto skús prehltnúť ten nepríjemný pocit pýchy a ísť s tým za nimi. Pravdepodobne si tým prešli aj oni a budú ti vedieť pomôcť.
Na svoje tínedžerské roky spomínajú dospeláci v dobrom. Ale boli tam viaceré momenty, v ktorých by sa rady nášho staršieho „ja“ určite zišli. Tak snáď pomôžu aspoň tebe. Aby si sa z tej puberty nezbláznil/nezbláznila. 🙂
Zdroj titulnej fotky: Miguel Constantin Montes (Pexels)