in
poruchy príjmu potravy u detí

Počet detí s poruchou príjmu potravy na Slovensku rastie: Je načase začať brať toto ochorenie vážne

Všetko, čo ste o PPP chceli vedieť.

Poruchy príjmu potravy sú závažné ochorenie. Medzi pacientami sa nachádzajú dievčatá aj chlapci, najviac ohrozenou skupinou sú deti v pubertálnom veku. Napriek tomu, že spomedzi psychických porúch majú práve PPP najvyššiu úmrtnosť, o téme sa málo hovorí a mnoho ľudí považuje bulimikov či anorektikov len za ľudí, ktorí prepadli módnemu trendu. V skutočnosti však ide […] More

Poruchy príjmu potravy sú závažné ochorenie. Medzi pacientami sa nachádzajú dievčatá aj chlapci, najviac ohrozenou skupinou sú deti v pubertálnom veku. Napriek tomu, že spomedzi psychických porúch majú práve PPP najvyššiu úmrtnosť, o téme sa málo hovorí a mnoho ľudí považuje bulimikov či anorektikov len za ľudí, ktorí prepadli módnemu trendu. V skutočnosti však ide o viac než len pubertálny výstrelok.

V tomto článku vám prinášame najdôležitejšie informácie o PPP. Zdieľajte ho medzi svojich priateľov a známych – včasná diagnóza totiž môže zachrániť niekomu život.

Základné informácie o PPP

Poruchy príjmu potravy (ďalej len PPP) sú závažným psychickým ochorením, ktoré najčastejšie postihuje mladé dievčatá. Nevyhnú sa mu ale ani chlapci či dospelí. Tieto choroby zasahujú psychiku človeka do takej miery, kedy stratia kontrolu nad stravou. Napriek tomu, že mnohí ľudia predpokladajú, že anorexia či iné ochorenie sú len módnym výstrelkom, v skutočnosti majú PPP najvyššiu mieru úmrtnosti spomedzi duševných ochorení (podľa niektorých zdrojov až do 20 % pacientov).

Čo sa týka veku, najviac ohrozenou skupinou sú dievčatá vo veku 13-19 rokov, avšak približne 10 až 15 % pacientov sú chlapci, u ktorých je diagnostikovanie náročnejšie. Vek však neustále klesá – príbeh mladej Valentíny Sedilekovej, ktorá stojí aj za najväčším vzdelávacím projektom na Slovensku, otriasol mnohými, keď prezradila, že u nej sa choroba začala rozvíjať vo veku 8 rokov.

PPP si nevyberá podľa veku alebo pohlavia

PPP má viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú kedy a či vôbec sa ochorenie u ľudí rozvinie. Medzi tie patria:
  • genetický základ
  • osobnostná predispozícia (vlastnosti ako nízke sebavedomie, perfekcionizmus, ambicióznosť, zameranie na výkon, úzkostlivosť a pod.)
  • tlak okolia, ťažké životné situácie ako napríklad šikana alebo strata blízkej osoby
  • pri športovcoch to môže byť tlak zo strany trénera

Ochorenie sa prejaví až časom a o genetickej predispozícii vopred nevieme. Hranica je veľmi tenká – v prípade, že nemáme predispozície, môžeme striedať rôzne diéty a nikdy PPP mať nebudeme. V iných prípadoch ale stačí jeden spúšťač a spustí to lavínu udalostí vedúcich k vývoju PPP.

Všetko je to v mysli

Dieťa trpiace PPP stráca kontrolu nad sebou. Aj podľa výpovedí pacientov, PPP je častokrát hlas v hlave, ktorý dieťa nahovára pokračovať až za hranicu toho, čo je zdravé. Jedlo má úplnú kontrolu nad životom, dieťa sa začne izolovať a úplne tomu prepadne. Deti málokedy vyhľadávajú pomoc samé, je preto veľmi dôležité rozumieť tomu, čo PPP znamená a ako vedia v týchto prípadoch zakročiť rodičia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Chuť žiť (@chutzit),

Aké typy PPP poznáme

Medzi najznámejšie typy PPP patria mentálna anorexia a mentálna bulímia

Mentálna anorexia je vo svojej podstate strach z tučnoty. Charakterizuje ju všemožné úsilie schudnúť: drastické diéty, nadmerné cvičenie, zvracanie či preháňadlá. Vlastné telo vnímajú anorektici skreslene. Argumenty, krik alebo plač, v pokročilom štádiu dokonca ani hrozba závažných následkov až smrti nezaberajú – v prvom rade je to ochorenie mysle.

Mentálna bulímia: anorexia môže do bulímie vyústiť a charakterizuje ju prejedanie sa a následná kompenzácia (zvracanie, hladovanie, cvičenie, zneužívanie laxatív). Striedajú sa teda obdobia prejedania sa, kedy bezmyšlienkovito a bez akejkoľvek kontroly pacienti skonzumujú tisíce kalórií. Je možné, že budú dokonca jesť surové potraviny, celé balenia masla či cestovín, jednoducho nad tým stratia kontrolu. Potom nasledujú výčitky, pre ktoré sa uchýlia k hladovkám, zvracaniu, laxatívam a nadmernému cvičeniu. Aj tu je to však psychické ochorenie – hoci ľudia s bulímiou vedia, že to, čo robia, nie je správne, nevedia s tým prestať.

Pri oboch týchto ochoreniach, rovnako ako pri iných typoch PPP, sa ničí organizmus a najmä na dospievajúce telo to má drastické účinky. Pacienti môžu venovať aj viac ako 90 % svojich myšlienok jedlu a čoraz viac sú zapletení do sveta, z ktorého sa sami von nedostanú.

Ďalšie typy PPP sú:

  • záchvatové prejedanie sa
  • ortorexia (posadnutosť zdravou výživou)
  • bigorexia (posadnutosť pestovaním svalovej hmoty)
  • syndróm nočného prejedania sa
  • pica (alebo pika; konzumácia nejedlých vecí ako napr. omietka)

Existuje však aj veľa atypických a nešpecifických typov PPP, všetko ale majú spoločného menovateľa: strata kontroly.

Pozor na „nevinné“ diéty

PPP častokrát začína tým, že sa zvýši záujem o zdravú stravu. Len som chcela schudnúť pár kíl. To je úplne bežné priznanie pacientov. Podľa MUDr. M. Paulinyovej, PhD. nie je v poriadku dovoliť deťom do 19 rokom akékoľvek diéty. Môže ísť o rozvíjajúcu sa poruchu. „Dieťa vo vývoji nepotrebuje diéty. Potrebuje plnohodnotnú a vyváženú stravu, v primeranom množstve. A potrebuje záujmy, koníčky šport a bezpečné vzťahy v rodine a s priateľmi,“ prezradila v rozhovore s Andreou Hajdúchovou.

Aj doktorka Ľ. Tichá upozornila na to, že potreby tínedžerov sú neporovnateľné s potrebami dospelých ľudí. „Adolescenti majú mať denný príjem až do 2400 – 2700 kcal. To je obdobie, kedy dochádza k rastovému špurtu, k endokrinným zmenám, k tvorbe kostí, prsníkov, maternice a toto obdobie sa nemôže spájať s kalorickou reštrikciou.“ V tomto období jednoducho potrebujú prijímať oveľa viac kalórií, ako dospelí. (Zdroj: Národný ústav detských chorôb)

Aké sú symptómy PPP

PPP, najmä anorexia má spoločné črty so schizofréniou: človek si neuvedomuje, že je chorý a časom sa to len zhoršuje. Pacienti s anorexiou samých seba vidia úplne inak, oni si nenahovárajú, že sú príliš tuční, oni sa tak naozaj vnímajú. Častokrát im pocit zadosťučinenia prinášajú napríklad vytŕčajúce kosti.
Komentáre okolia tiež môžu len prilievať olej do ohňa. Bože, aká si vychudnutá – takéto dobre myslené poznámky rodičov či priateľov môžu pre nich byť pochvalou za ich ťažké úsilie schudnúť.
Medzi najčastejšie symptómy patria:
  • postupná izolácia, strata kontaktu s rodinou a priateľmi
  • strata záujmu o koníčky
  • zahováranie, skrývanie a manipulácia
  • stále rastúci záujem o zdravú stravu a šport
  • impulzívnosť, nervozita
  • vyhadzovanie alebo schovávanie jedla
  • nadmerné jedenie
  • výhovorky, klamstvá
  • zvracanie, laxatíva (časté návštevy kúpeľne počas alebo hneď po jedle)
  • nadmerné cvičenie, v prípade, že človek nemôže cvičiť, reaguje panikou
  • záujem o varenie, recepty, kalórie, prehľad o „dobrých“ a „zlých“ potravinách
  • zameranie sa na vzhľad a tvar tela
  • opakované váženie, zovretie pása či zápästia (nutkavé)

Medzi hlavné symptómy nepatria chudnutie či priberanie. Medzi telesné varovné signály patrí napríklad strata menštruácie, suchá pokožka, vypadávanie vlasov, znaky častého vracania (opuchnutá čelusť, pokazené zuby), precitlivenosť na chlad alebo aj zmeny hmostnosti. V čase, kedy je PPP už viditeľná, je už v naozaj pokročilom štádiu. Každá porucha príjmu potravy je v prvom rade duševným ochorením, ktoré je viditeľné podľa zmien v správaní, na ktoré sa treba aj zamerať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Chuť žiť (@chutzit),

Najväčší mýtus, ktorému veria rodičia

Väčšina rodičov verí, že priamo svojmu dieťaťu spôsobili PPP. V skutočnosti neexistuje žiadny výskum či štúdia, ktoré by dokazovali, že výchova, sociálny status alebo typ rodiny (úplná/neúplná) majú priamy vplyv na vývoj PPP. Tieto poruchy zasahujú chlapcov aj dievčatá, deti aj dospelých, ľudí z každej sociálnej vrstvy a akejkoľvek rasy.

Rodinné vzťahy sú samozrejme faktorom, ale nie jediným. Možno pôsobili ako spúšťač, no dieťa muselo mať isté predpoklady na PPP. Cez tento pocit viny sa rodičia musia preniesť, pretože dieťa potrebuje v procese liečby ich podporu. Rodinná terapia je doposiaľ najefektívnejší spôsob liečby – hoci nie je vždy možná, častokrát práve kvôli terapii sa rodina zomkne, komunikácia sa zlepší a pre dieťa sa vytvorí bezpečné zázemie, v ktorom sa môže liečiť.

Kľúčové faktory pri liečbe: empatia a trpezlivosť

Častokrát rodičia nerozumejú, ako veľmi dôležité je chodiť spolu na terapiu, učiť sa správne komunikovať a najmä byť trpezlivý. Priemerná liečba trvá 5 až 7 rokov, pričom komplexná liečba, ktorá kombinuje rodinnú terapiu a ambulantnú starostlivosť trvá minimálne rok.

Dieťa nie je vyliečené v momente, keď sa mu telesná váha vráti na pôvodnú/zdravú hmotnosť. Fyzicky PPP spôsobujú množstvo vedľajších problémov (osteoporóza, neplodnosť, žalúdočné problémy…). Netreba zabúdať, že hovoríme o psychickom ochorení. PPP sú porovnateľné so závislosťou a aj po tom, čo sa telo dá ako-tak doporiadku, myseľ stále trpí.

Sebapoškodzovanie je celkom bežný spôsob, ktorým si pacienti snažia uľaviť duševnú bolesť, na ktorú zatiaľ neexistujú žiadne lieky. Poznáme antidepresíva, no narozdiel od fyzickej bolesti, pri duševnej si nevieme uľaviť jednoducho požitím jednej tabletky. Môže trvať celé mesiace, než sa dieťa začne zdôverovať a jeho stav sa začne zlepšovať. Snaha porozumieť dieťaťu a jeho pocitom a vytrvalé prejavy lásky mu ale doslova môžu zachrániť život. Ak máte doma dieťa trpiaci PPP, vytrvajte v boji: príbehy vyliečených majú totiž spoločnú jednu vec. Láskavé prostredie a snaha o pochopenie zvýšilo ich vnútornú motiváciu vyliečiť sa.

Bez tej to jednoducho nepôjde. Musia chcieť sami.

Užitočné zdroje na záver

Chceli by ste o téme PPP vedieť viac? Podrobne o svojich skúsenostiach spolu s tímom odborníkov a špecialistov hovorí Vavi Sedileková cez projekt Chuť žiť.

V Česku aj na Slovensku nájdete aj organizáciu Anabell, ktorých webstránky poskytujú všetky základné informácie o PPP.

V prípade potreby sú vám k dispozícii aj v online psychologickej poradni IPčko.

Titulná fotka: Tim Mossholder (Pexels)

Ako prečítať viac kníh v lete (bez toho, aby ste vykradli banku)

odkaz môjmu mladšiemu ja

Pýtame sa dospelákov: Čo by ste odkázali vášmu mladšiemu ja?