in
diéta v puberte - ako zaručene schudnúť

Diéta v puberte: Odborníci radia, ako zaručene schudnúť

Hladovanie je to najhoršie, čo môžete urobiť

Máte pocit, že s pubertou prišlo aj viac kilogramov? Práve v tomto období je dôležité budovanie sebavedomia a s tým súvisiaci imidž. Kilogramy navyše sa s pocitom spokojnosti nekamarátia. Je ale diéta v puberte vhodné riešenie? MUDr. Iveta Herbanská zo súkromnej polikliniky Medissimo pripomína, že v období dospievania sa dievčatám aj chlapcom formuje postava. Dievčatám teda nutne pribúda tuk na […] More

Máte pocit, že s pubertou prišlo aj viac kilogramov? Práve v tomto období je dôležité budovanie sebavedomia a s tým súvisiaci imidž. Kilogramy navyše sa s pocitom spokojnosti nekamarátia. Je ale diéta v puberte vhodné riešenie?

MUDr. Iveta Herbanská zo súkromnej polikliniky Medissimo pripomína, že v období dospievania sa dievčatám aj chlapcom formuje postava. Dievčatám teda nutne pribúda tuk na typicky ženských miestach ako sú boky a stehná, a chlapcom zasa svaly. Netreba si mýliť priberanie s prirodzeným vývojom tela. Puberta je zároveň druhé obdobie najvýraznejšieho rastu. Preto je strava a jej zloženie veľmi dôležité.

Do istej miery priberanie signalizuje zdravie

Odborníčka na diabetológiu, dietológiu, poruchy látkovej premeny a výživy MUDr. Adriana Ilavská zdôrazňuje, že dieťa na kilogram svojej váhy potrebuje v porovnaní s dospelým niekoľkonásobne viac energie a výživových látok. Hovoríme o kalorickom príjme viac ako 2000 kcal (cca 2400-2700 kcal) denne. Energiu telo používa na vývoj kostí, prsníkov a maternice v prípade dievčat, dokončuje sa rast a dochádza aj k endokrinným zmenám. V žiadnom prípade teda kalorický deficit či hladovky nie sú vhodný spôsob, ako udržať svoju váhu pod kontrolou.

Skôr sa treba zamerať na kvalitu stravy.

To, čo tínedžer zje priamo ovplyvňuje jeho rast, vývoj, koncentráciu a vnímanie. Zloženie stravy sa podieľa aj na vzniku obezity, metabolických ochorení, ochorení srdcovo-cievneho systému, imunitného systému a nádorových ochorení.

„Jediným receptom na chudnutie v puberte je pohyb a správne zloženie stravy,“ približuje zaručene fungujúci návod MUDr. Ilavská a konkretizuje: „Najjednoduchšou cestou je pestrá strava, chlieb, pečivo, výrobky z obilnín, mlieko a mliečne výrobky, chudé druhy mäsa, ryby, menej červeného mäsa, ovocie, zelenina, strukoviny, vajíčka a dostatok pravidelného pohybu.“

Zdravý životný štýl však neznamená, že okamžite dosiahneme nižšiu hmostnosť. Zabezpečí to ale hladký a zdravý vývoj tela, a po ukončení rastu sa môžeme začať venovať formovaniu postavy. V prípade vyrovnanej stravy a zdravého množstva športu to nebude náročné.

Sedenie pri počítači a hladovanie je najhoršia cesta v prípade nespokojnosti s vlastným telom. Už v detstve sa totiž zvyšuje počet tukových buniek, ktoré ale v dospelosti nezanikajú, práve naopak, majú sklon sa zväčšovať. Z 80 percent obéznych detí sa stanú obézni dospelí.

Pri chudnutí v puberte platia tieto zásady:

  1. Jesť 5-krát denne, dopriať si pestrú stravu, minimálne tri porcie zeleniny. Sladkosti nahradiť ovocím.
  2. Jesť radšej častejšie a menšie množstvá ako nárazovo a vo veľkom.
  3. Pravidelný pohyb. Hodina chôdze denne, alebo športová aktivita trikrát do týždňa – tenis, korčuľovanie, beh, bicyklovanie, plávanie…Nezabudnite ani na dostatok spánku.
  4. Nikdy nechudnite sami. Rodičia a dokonca v ideálnom prípade aj lekár, diétológ alebo iný odborník by ten proces mali sledovať. Práve rozhodnutie chudnúť najčastejšie vedieť k vypuknutiu anorexia a iných porúch príjmov potravy, ktoré majú až smrteľné následky.
ako zaručene schudnúť v puberte
Skúste sladkosti nahradiť ovocím, radí odborník. Zdroj: Lisa Fotios (Pexels)

Hladovanie s následkami

MUDr. Adriana Ilavská rozhodne neodporúča nespokojným tínedžerom držanie rôznych zaručených diét. Môžu mať na organizmus v intenzívnom období rastu veľmi nepriaznivé dopady.

Jednoduchým ukazovateľom správnosti výživy je zdravotný stav, váha, psychická a fyzická kondícia. Nesprávne stravovanie sa prejaví aj na stave kože, nechtov, vlasov, farbe kože a slizníc, či kazivosti zubov. Nepravidelné stravovanie, napríklad vynechanie raňajok alebo nedostatok tekutín ovplyvňuje pozornosť a sústredenie v škole.

Gynekológ MUDr. Peter Hrabčák z Medissima upozorňuje na problémy s menštruáciou pri poruchách s príjmom potravy. „Ak má dievča problém, odmieta jedlo a je príliš chudé, môže sa stať, že mu nepríde menštruácia aj jeden- dva roky. Potom je ťažké ju opäť vyvolať. Za toto obdobie už dochádza k odvápňovaniu kostí, zmenšovaniu maternice, prsníkov a psychickým problémom. To má samozrejme následky do budúcna v podobe neplodnosti.“ Voči PPP nie sú odolní ani chlapci.

Spokojnosť s vlastným výzorom častokrát pramení aj z očakávaní a tlaku okolia. Prvoradé by však vždy malo byť zdravie.

Titulná fotka: Photl.com

Ako ju/ho zbaliť podľa znamení horoskopu

Sú moje pocity normálne?