in
Zdroj: Leah Kelley (Pexels)

Ako prečítať viac kníh v lete (bez toho, aby ste vykradli banku)

Čítanie je ešte stále in. Bez ohľadu na rôzne predpovede, kníhkupectvá sa tešia rastúcim predajom a blogových či dokonca YouTube recenzií kníh neustále pribúda. Viac než len povinné čítanie Keď sa povie povinné čítanie, mnohým naskočí husia koža. Aj dospeláci majú stále traumu z čítania kníh, ktoré ich nebavili. Dokonca aj tie knihy, ktoré by […] More

Čítanie je ešte stále in. Bez ohľadu na rôzne predpovede, kníhkupectvá sa tešia rastúcim predajom a blogových či dokonca YouTube recenzií kníh neustále pribúda.

Viac než len povinné čítanie

Keď sa povie povinné čítanie, mnohým naskočí husia koža. Aj dospeláci majú stále traumu z čítania kníh, ktoré ich nebavili. Dokonca aj tie knihy, ktoré by za iných okolností zbožňovali, im škola častokrát znechutila.

Knihy sú ale na druhej strane skvelý spôsob zábavy. Vedia byť predmetom nekonečných rozhovorov s kamošmi, natáčajú sa podľa nich filmy a seriály, produkujú sa hry či dokonca hudba. Zoznam „klasikov“, ktoré by ste mali mať prečítaných, vám ale v tomto článku neponúkneme. Veríme, že je hlavne na vás, aby ste si vybrali knihy, ktoré vás zaujmú. Môžu to byť detektívky, romantické knihy, young adult romány či zbierky básní – čítaniu sa medze nekladú.

Problémom skôr vedia byť peniaze.

Knihy sú drahé

Je pravda, že vysoliť 15-30 € za jednu knihu sa tínedžerovi a častokrát aj rodičom zdá priveľa. K čítaniu ale nepotrebujete za každú cenu úplne nové knihy a nemusíte ich ani kupovať v najbližšom kníhkupectve.

V tejto digitálnej ére si viete porovnávať ceny jednoducho online a kúpiť knihy za najvýhodnejšie ceny. Poradíme vám 3 spôsoby, ako lacno prísť k novému materiálu na čítanie.

dievča číta knihu v lete
Zdroj: Adrienn (Pexels)

1. Ak chcete nové knihy, skúste originál

Bez nákladov na prekladateľa, redizajn obálky do slovenčiny a distribúciu klesá konečná suma za knihu. Ak si ju nájdete napríklad na Book Depository, nemusíte vôbec platiť ani poštovné. Niektoré klasiky tam stoja do 10 € (dokonca aj hitovky z posledných rokov, akými sú napríklad Príbeh služobnice).

Čítanie v pôvodnom jazyku vám navyše pomôže zlepšiť sa v cudzích jazykoch. Tie už nie sú možnosťou, skôr povinnosťou pre každého, kto chce zmaturovať a pokračovať v štúdiu, alebo zvažuje život v zahraničí. Aj veľké firmy na Slovensku častokrát fungujú sčasti v angličtine, kvôli zahraničným klientom.

NÁŠ TIP: Čaká ťa skúška z angličtiny? Spísali sme 3 rady, vďaka ktorým ju urobíte

2. Lacný prístup ku stovkám kníh? A čo tak knižnica?

Je až neuveriteľné, ako veľmi zabúdame na existenciu knižníc. A pritom v nich nájdeme tisíce kníh, ktoré len čakajú na to, aby sme ich prečítali. Slovenské knižnice robia maximum pre to, aby mali aj tie najnovšie výtlačky dostupné tak rýchlo, ako sa len dá.

Okrem kníh častokrát majú aj denníky, časopisy alebo DVD, a to ako v slovenčine, tak aj v cudzích jazykoch. Za malý ročný poplatok budete mať možnosť vypožičať si niekoľko kníh naraz – nemusíte tam ani chodiť častejšie než raz za pár týždňov.

3. Moderné čítanie ušami

Nechce sa vám čítať ani so sebou vláčiť ťažké knihy? Jednou z možností je čítať e-knihy, ku ktorým je ideálna čítačka. Pokiaľ chcete ešte vyšší level, môžete začať čítať ušami. Ako? 

Vyskúšajte audioknihy, vďaka ktorým viete mať všetky rozčítané tituly vo vašom mobile alebo tablete. Je to jednoduchý spôsob, ako začať čítať viac – v MHD, cestou zo školy alebo z brigády alebo popri upratovaní či umývaní zubov. V priemere vie človek nájsť viac ako hodinu času denne na čítanie pomocou audiokníh.

Ak sa však neviete rozhodnúť, ktorú knihu si prečítať skôr, môžete vyskúšať Blinkist. Je to skvelá aplikácia, v ktorej nájdete audionahrávky skrátenej verzie (obsahu) každej knihy. Jednu knihu tak máte „prečítanú“ za 15 minút a môžete sa rozhodnúť, či začnete čítať plnú verziu.

Zvyčajne tu nájdete literatúru faktu, ktorá je v angličtine – je to teda jednoduchý spôsob, ako si precvičiť aj vaše listening skills. Aplikácia je po prvom mesiaci spoplatnená.

mladá žena číta knihu na okne
Zdroj: Daria Shevtsova (Pexels)

Nezabudnite sa opýtať na študentské zľavy

Nech už sa rozhodnete pre knihu, e-knihu alebo audioknihu, jedno je isté. Mnohé kníhkupectvá aj online poskytovatelia služieb a aplikácie uznávajú študentský email alebo ISIC kartu ako identifikáciu študenta. Vďaka tomu viete získať zľavy aj do výšky 50 %. Nebojte sa preto pri nákupe opýtať, či existuje študentská zľava. Môžete tak ušetriť peniaze, za ktoré si kúpite ďalšie knihy.

Alebo zmrzlinu. Oboje dobre padne v horúci letný večer.

Zdroj titulnej fotky: Leah Kelley (Pexels)

aktuálne erasmus projekty

Zaži nezabudnuteľné prázdniny vďaka Erasmus+: Aktuálne projekty, na ktoré sa môžeš prihlásiť

poruchy príjmu potravy u detí

Počet detí s poruchou príjmu potravy na Slovensku rastie: Je načase začať brať toto ochorenie vážne